Проф. Николай Радулов, експерт по национална сигурност, бивш народен представител и бивш секретар на МВР, в интервю специално за SafeNews коментира събитията, довели до акцията на Прокуратурата и КПК по 150 милионния кредит от ББР.
SN: Проф. Радулов, изненада ли внезапното проглеждане на Прокуратурата и на Комисията за противодействие на корупцията по 150 милионния кредит на Румен Гайтански от държавната ББР?
Всички очакваха подобно развитие на нещата, тъй като Пеевски съвсем открито заяви, че сега ще почне да се бори изведнъж с корупцията и всички ще видят, какво ще покаже. Очевидно е, че това показва той. Обществеността е наясно с още поне три или четири такива случая с подобни суми.
При това тук става дума за дело, което прокуратурата е завела през 2021 г. А има други дела, които са 2-3-4 години по-рано заведени пак за такива суми. И не са мръднали, припомня проф. Радулов.
Т.е. виждаме потвърждение на това, за което в общественото пространство много отдавна се говори: че прокуратурата е изцяло подчинена на Пеевски и прави това, което той й каже. Ще бъда много учуден, ако изведнъж някое от тези други дела се задвижи. Особено делата, които са свързани с „Булгартабак“ и още едно-две дружества, които не само че бяха купени пак с подобен заем, но и бяха уличени от турските специални служби в контрабанда и поддържане на тероризъм. Така че не съм учуден.
SN: С какво си обяснявате сегашното активизиране на институциите?
Ами от негласното разпореждане на Пеевски. Защото виждате, че засегнатите частни структури и хора, са все хора, свързани с тази част от ДПС, която застана зад Ахмед Доган. Имаме визуализация на почти сигурното предчувствие, че Пеевски ще действа така. Това същевременно е обезпечено, както виждаме, и от Министерството на вътрешните работи, служебният министър на което се подозира във връзки със самия Пеевски. И както виждате това, което успя да направи ГДБОП, освен че подкрепя прокуратурата, то това си е задължение, разбира се, е да спре сайта, който беше насочен към критика на Пеевски. Нещо, което е забавно. Тъй като не е малка тази структура и вместо да се занимава с много сериозни дела и с изчезващи от банки пари, тя се занимава с това: кой какво казал.
Не е възможно ГДБОП да бъде ангажирана в борба със свободното слово, казва проф. Николай Радулов.
Макар че и аз имам известни резерви точно за тази структура. Защото през годините като че ли основното дело на тази подструктура на МВР беше да затваря „Читанка“ – единственото място, където българите можеха да четат на български в чужбина. Очевидно е, че Пеевски е започнал офанзива по отношение на хората на Ахмед Доган. Въпреки че аз не виждам, как това ще му помогне. Тъй като да се бориш с корупцията, когато ти си очевидно най-корумпираният, за което не само доказателства, а и документи има от външни фактори: прословутият закон Магнитски, законът в Англия, който е свързан също със закона Магнитски, където Пеевски също е подозиран в пране на пари и контакти с руски олигарси, и много други неща.
Въпросът е такъв, че това е война, която Пеевски няма да спечели, прогнозира проф. Радулов.
А пък прокуратурата определено се дискредитира с избирателното си отношение към редица престъпления. Разбира се, когато говоря за този необезпечен заем от 150 милиона лева, става дума за много сериозно престъпление и то трябва да бъде разследвано. Но не виждам, защо трябва да бъдат оставени и други такива престъпления, които са извършени по-рано от това. Прокуратурата е имала достатъчно време да събере информации и доказателства и по другите дела. Ако, например, утре се направят обиски в офиси и в домовете на Пеевски, и бъдат прибрани негови луксозни автомобили, оставяме настрана онзи „Опел“ на 16 години, който някога беше декларирал, ще кажа, че прокуратурата се е задействала и е започнала да работи. Уви! Такова нещо ние няма да видим.
SN: Проф. Радулов, 5 години делят сегашната акция срещу Румен Гайтански и Стоян Мавродиев от момента, в който е даден държавният кредит. Обаче, той е даден от ББР при управлението на ГЕРБ. Не е бил обслужван при всички други правителства, включително при правителството на Кирил Петков и при другото на акад. Николай Денков. Всички са знаели през цялото време, както излизат вече от коментарите фактите, че този кредит не е обезпечен и не е бил възможен да бъде обслужен. Как обяснявате това?
Ето, с това нещо прокуратурата може да покаже до известна степен обективност. Трябва да бъдат разпитани всички управляващи на банката през всички тези периоди. ББР през това време какво е направила, за да си изиска обратно дълга, който не е обезпечаван, плащания не са направени? Има си изпълнителен директор. Има вътрешнобанкови институции, които се занимават с одит и контрол. Всичко това очевидно не е работело. А Кирил Петков сега обяснява, как бил предал документите в прокуратурата, когато е бил министър. Но има вътрешно банкови механизми, които са били на разположение на министъра и на управлението на банката. Очевидно е, че те не са се задействали. Тези банкови механизми не са зависими нито от прокуратура, нито от органите за обществен ред и сигурност. Такова нещо не виждаме.
Ние това, което виждаме при Кирил Петков, е, че той е побързал да осигури Лена Бориславова със солиден договор за сериозно заплащане в ББР, касаещо конкретно нея, обръща внимание проф. Радулов.
И всякакви приказки, как ако не се бил дал този заем, можело да се платят пенсиите на еди колко си души, да се построят еди колко си детски градини, по същия начин могат да се отнесат и до парите, които са раздавани при управлението на Кирил Петков. Включая и тези средства, които са отделени за Лена Бориславова.
Има последователно нехайство от ръководството на тази банка по отношение на кредити, които очевидно обикновен човек не би могъл да иска и да му се дадат, подчертава проф. Радулов.
Тук става дума за корупция в много сериозни размери, става дума за комисионни. Защото всички тези хора – и никой не може да ме убеди – като специалисти са били убедени, че това е заем, който ще бъде върнат. Или че това е заем, който по някакъв начин ще бъде обезпечен. Очевидно са били наясно. Такива заеми се дават тогава, когато не се очаква да се върнат. И комисионната достига обикновено до 30% от заема. Това трябва да бъде разследвано също от прокуратурата.
SN: И още един въпрос в тази връзка възниква. Защо никой не търси директорите на ББР, които преди три години решават: г-н Гайтански да спре да плаща главницата по кредита от 150 милиона. Да плаща само лихвите, които са 20 000 – 30 000 лева на месец?
Да. Това е интересен въпрос. Би трябвало оттам да се започне. Изпълнителните директори са отговорни за дейността на банката. Те не напразно получават такива гигантски заплати по над 20-30 000 лева месечно. Очевидно е, че са били по някакъв начин мотивирани да не реагират.
SN: Около Румен Гайтански през годините имаше поредица истории: къпалнята „Мария Луиза“, фирмите, участващи в почистването на София, както и опитите за разрушаване на ловната му хижа. И той винаги се е измъквал сух от водата. Дали и сега няма да стане така?
Възможно е само в един случай. Ако отношенията между Ахмед Доган и Пеевски изведнъж се подобрят. И отново бащата и синът се прегърнат и се разберат как да участват за следващите избори. И кой да ръководи ДПС. Но мисля, че няма особено голяма възможност да стане това нещо – не повече от 2-3%.
SN: Докъде може да се стигне с уреждането на сметките? И дали ударът срещу Гайтански не е предупреждение и за други високопоставени субекти в държавата?
Много е интересно да се проследи развитието. От една страна Пеевски дълго време правеше, каквото си иска, необезпокояван. Но аз мисля, че тук има известна опасност да не е преценил, с кого се заема. И това, че както гледам, че тези дни той ходи с 15-20 човека охрана. Това, с което се е захванал, да разкрива корупцията, но само сред своите противници, със сигурност ще доведе до обратния подход и обратното действие: разкриването на безобразия, извършени от него и от негови съмишленици.
Мисля, че началото ще бъде дадено днес, по време на комисията, на която ще бъдат изслушани редица интересни хора, насочва проф. Радулов.
Включая и него, включая и министъра на вътрешните работи и Цветан Василев. Но има и друга опасност. Той е бил малък, когато бяха бурните, 90-те години, в началото на 2000-ната година, 2002-ра, 2003-та, когато се извършваха най-различни убийства. Той не преценява това, че никаква охрана, при тези опити за дискредитиране на политическия ти противник чрез икономически методи с използване на бухалки, не може да доведе до засягане на неговата личност. Макар че има такъв опит. Спомням си, че преди години изтече информация, че става дума за връщане на много голям заем на руснаци, който той беше забравил да върне. И го бяха пребили. Сега ми се струва, че става дума за много сериозни пари, за засягане на много сериозни интереси, и едва ли ще се размине само с бой. Това трябва да го има предвид.
SN: Прогнозируемо ли е, как ще завърши тази акция?
Мисля, че тази акция ще завърши с всеобщ погром за ДПС. Погром, от който то доста трудно ще се съвземе. Защото знакови фигури от ДПС, които се движат заедно с Пеевски, също имат какво да крият. И също са свързани с взимани заеми, с извършени сделки през последните години, които са получили лоша обществена окраска, така да се каже. Много са интересни историите около „Булгартабак“, около продажбата на нелегални цигари в Турция. Неща, за които турските специални служби имат достатъчно информация. Неща, за които писаха и в официалната им преса.