Проф. Николай Радулов, експерт по национална сигурност, бивш народен представител и бивш секретар на МВР, в интервю специално за SafeNews коментира, защо във временната парламентарна комисия за Нотариуса и Еврото няма да се случи нищо.
SN: Проф. Радулов, двете проведени досега заседания на парламентарната комисия за Нотариуса и Еврото се превърнаха във взаимни обвинения за потулени злоупотреби между Делян Пеевски и ПП-ДБ. Това не прилича ли на скандалите в 46-ото Народно събрание за комисиите „Росенец“ и „Прокопиев“?
Точно така. Изглеждат като паралелни случаи. Едните настояваха да се направи парламентарна комисия за единия случай. Другите настояваха да се направи за другия случай. И всяка от страните беше права. Защото зад всеки от тях стоеше по един олигарх с дългогодишни прояви. И сега като че ли се случва същото. И двете страни обвиняват противниковата страна в нещо, което за мен е съществуващо. Т.е. съществуват и от двете страни нарушения. Всеки обаче иска да изобличи другия, забравяйки, че самият той не е чист. Едно разследване няма да доведе до нищо друго, освен до изваждане на кирливите ризи и на двете страни. Това е добра ситуация. Виждаме, че напоследък през годините нямаме сериозно разследване по който и да е проблем. Явно, че трябва да се случи нещо друго. И две или повече страни да използват своите използвани за бухалки институционални връзки, за да започне да се разкрива случващото се в държавата.
Сега г-н Пеевски е представил нещо, за което прокуратурата има представа. Предоставените от него записи са така да се каже претоплена манджа, припомня проф. Николай Радулов.
Те минаха през всички медии. Всички ние ги изслушахме. И тогава, когато излязоха тези записи, ние експертите, занимавали се с подобни неща, пък и аз като експерт на партия „Меч“ твърдяхме, че в тях има достатъчно информация, да се задейства прокуратурата за редица престъпления. Но фактът, че прокуратурата се задейства само по поръчка, е като че ли вече принципиално известно положение в България. Иначе щеше да се задейства още при прословутите записи, предоставени на обществеността от Радостин Василев. В тези записи имаше открити текстове, които с Глава първа на НК биха могли да бъдат сериозно разследвани хората, които говореха в записите за тези неща. Нищо такова не се направи. Това, което ще се случи с тази комисия, ако тя наистина има време да извърши тези разследвания, е, че тя би открехнала пред обществото видимостта към извършени както неблаговидни постъпки, така и престъпления и от двете страни.
SN: Проф. Радулов, замесените се заплашват взаимно с натрупани компромати. Не се ли оказва, че частните възможности за разследване са по-големи от тези на държавните ДАНС и прокуратура?
По принцип не е така. Защото и ДАНС, и прокуратурата имат правомощия и технологични възможности да направят това сериозно разследване. Но частните структури не са с вързани ръце как да се прилага закона. Те работят в противоречие с всички съществуващи закони. Подслушват се, записват се, вербуват сред саратниците на противника своя агентура. Това, което нашите специални служби и прокуратурата от мързел или под чуждо влияние не правят.
Ако прокуратурата се самосезираше или ДАНС се занимаваше сериозно с поверената й дейност, много отдавна взаимно обвиняващите се щяха да са по затворите, подчертава проф. Радулов.
Това като че ли е българска черта. На едната страна е известно за престъпление, която другата е извършила. На другата е известно за престъпление, извършено от първата страна. В случая също имаме престъпление. Те знаят за извършените престъпления, но не ги предоставят на съответните власти. Не съобщават за тях, както са длъжни по закон. Те извършват престъпление, което мисля, че се казваше недоносителство. Не си спомням дали така беше по НК, но има такова престъпление. Те знаят за престъплението, но ако вие не направите каквото искам или вие се обадите за мои неблаговидни постъпки, аз ще разкажа за вашите престъпления. Това съществува по време на целия преход. Но в този случай сега като че ли имаме концентрирани заплахи и концентрирани укривания и от двете страни на информация, данни и факти за престъпления.
SN: Проф. Радулов, дали и втората комисия за Нотариуса и Еврото ще стигне до конкретни изводи? И какви картини за високите етажи на властта рисуват заседанията им пред редовия зрител?
Откакто се опитвам да съм в течение на ставащото, тази комисия среща сериозен отпор от това привиканите лица да дойдат, да отговорят и да имат сериозно отношение към нея. Явно всички участници и всички призовани очакват всеки момент да отидем на нови избори. И се държат като в предизборна кампания, а не в условията на сериозно разследване. Разследването от парламентарните комисии няма друга стойност, освен да покаже на гражданите случващото се в държавата. А това, за съжаление, държавните органи и организации не правят. Така че то цели и да ги принуди да си вършат работата.
SN: Проф. Радулов, гръмнаха три склада за фойерверки край Елин Пелин. Какви са версиите?
На този етап можем само да спекулираме. Избухнали са складове за фойерверки. Очевидно е, че там има взривни вещества. Очевидно е, че за да се случи такова нещо, някъде е имало искра. И аз съм участвал в разследването на такива неща в „Арсенал“. Информирал съм се и за редица случаи, случили се и в Казанлък, и в Мъглиж, там ситуацията беше аналогична, макар че не ставаше дума за фойерверки, а за утилизирани снаряди. И там синът на собственика загина на местопроизшествието. Най-накрая изводите са човешка грешка. Всички тези обекти, избухнали през годините, са били обследвани не много отдавна преди да се случи всичко това. Това ни говори, че или обследването е било формално – някой някъде се е подписал. Или има сериозна липса на контрол при това, което се случва в такива обекти, и всичко е само на хартия.
Според направена проверка всичко съществува, има отговорници, проверява се тетрадката за инструктажи и всяка сутрин се прави инструктаж, а в действителност нищо такова не се е случвало и няма да се случи, обръща внимание проф. Радулов.
Все още е много рано да говорим, какво всъщност се е случило. В ситуацията, в която в страната има редица пожари и някои се загасиха, а за други отново има опасност на българо-гръцката граница, в цялата тази ситуация, когато има голямо напрежение по противопожарната безопасност и в Министерство на вътрешните работи, се случва и този инцидент. Може да е резултат от всичко. Ако започнем да изреждаме, ще се наложи 20-30-40 версии да изредим. Винаги обаче след дълго разследване се стига до човешката грешка. Обикновено тя е на някой от починалите вследствие на инцидента. Така не може да се търси отговорност. Това, което виждам, е опитът на МВР да си направи PR на гърба на нещастието на хората. Особено ме потресе репликата на министъра на вътрешните работи, че кметът на Елин Пелин бил в Гърция и да си пие узото. Същият министър по времето на масови безредици в София, когато полицаите отново биха невинни хора, гледаше кино. Това, че този път той не е на кино, а друг е в законната си почивка, не му дава право да иронизира.
По-добре е хората да бъдат изкарани от къщите в близост до избухващите обекти. Но не и да бъде изселен целият Елин Пелин, препоръча проф. Радулов.
Такава опасност за цялото население очевидно няма. Презастраховането в такива случаи има обратно значение. Когато големи маси от хора тръгнат нанякъде панически да се спасяват, се случват страшни инциденти. Могат да се смачкат един друг, да има катастрофи… Където е нужно: да, трябва да се вземат необходимите мерки. Но не трябва те да бъдат преекспонирани и да се създаде паника и ужас сред населението.
SN: Проф. Радулов, и по още един сюжет искам да ви попитам. Българин е задържан като част от Балкански картел на най-голямата наркобанда в света за пренасяне на кокаин с платноходки, разбита в Испания. Това дали няма общо с доброволно предалия се у нас Кокаинов крал, чието екстрадиране в Италия и Румъния съдът наскоро отказа?
Мисля, че това е друга организация. Макар че и при Евелин Банев-Брендо ставаше дума за организация с платноходки, но не само. Според мен това е организация само за частичния трафик на наркотиците. Тук става дума за ветроходни яхти, чиито капацитет не е чак толкова голям. Наскоро е била заловена по-голяма лодка с около 1,5 т. кокаин. На пристанищата в Европа се ловят пратки с около 20-60-80 т. Това говори за почти промишлено извозване на този наркотик. Нашето участие тук е в крайната точка. Направени са необходимите действия по разследване на съответните власти. А нашите власти само арестуват заподозрения, за който има факти, че участва в тази мрежа.
Иначе в няколкото акции у нас полицията залови кокаин в такива количества, че е смешно да се говори, припомня проф. Николай Радулов.
Веднъж стана дума за 13 грама. Друг път стана дума за 30 грама. Явно е, че в България или няма кокаин, или всеки път при широко обявено полицейски акции, занимаващите се с тази търговия си пият узото в Гърция. Както казва министърът.