Проф. Светослав Малинов, ръководител на катедра „Политология“ в Софийския университет „Свети Климент Охридски“, прогнозира пред SafeNews, че формула за управление е мнозинство от ГЕРБ, ДПС и ИТН. За формулата на правителството в момента се водят разговори.
SN: Проф. Малинов, какви са изводите от резултатите на изминалите избори?
Ситуацията, в която се намираме, показва, че наистина имаме промяна. В този смисъл прогнозите, че кой знае какви промени след изборите няма да се случат, се оказаха погрешни. Промяната се състои в това, че ще има ново правителство, което трябва да се излъчи от ново мнозинство. Това ще бъде кабинет, в който ПП-ДБ няма да участват. Защото ПП-ДБ – водещата фигура в предишното правителство, излиза в опозиция. Останалите неща са малко по-дребни, но те ни дават пътя напред. Първият и вторият, а именно ГЕРБ и ДПС, които са заедно от много отдавна още от управленията на ГЕРБ, нямат мнозинство. И трябва да намерят партньор. Това е големият въпрос, който ще ни вълнува: как да се постигне мнозинство. И каква формула ще избере това ново мнозинство за правителство. Но, повтарям, те нямат мнозинство и намирането на партньор е решаващо. Защото ако не го намерят, директно отиваме на предсрочни избори.
SN: Проф. Малинов, опциите за партньор не са много.
Мисля, че те се свеждат до една. Винаги имайте предвид, че нямаме особено голямо разнообразие от аргументи, когато анализираме, ако се придържаме към фактите. Няма смисъл да говорим тук за задкулисни договорки и други такива, защото няма. Публичните изказвания са категорични: ПП-ДБ отиват в опозиция. БСП е взела враждебна позиция на всякаква коалиция с ГЕРБ. А новата партия „Величие“ категорично изрази нежелание да партнира с ГЕРБ и ДПС. За „Възраждане“ от край време сме наясно, че играят срещу всички. Партията ИТН също е заявила, че няма да подкрепи правителство начело с Борисов. Но остави отворената врата за експертно, техническо, програмно правителство. Тук те не са много наясно терминологически. Но са наясно, че правителство без силни политически фигури на ГЕРБ и ДПС може да бъде подкрепено от тях. И така, ето моята формула за управление: МНОЗИНСТВО от ГЕРБ, ДПС и ИТН. За формулата на правителството в момента се водят разговори.
SN: Проф. Малинов, остава въпросителната за бъдещия министър-председател.
Не. Той е част от голямата въпросителна. На практика първата стъпка е да се осигури подкрепата на ИТН под формата на парламентарно мнозинство. Това парламентарно мнозинство, повтарям, между ГЕРБ, ДПС и ИТН трябва да намери заедно формулата за кабинет. Тази формула очевидно не може да бъде тази, която ние смятаме за естествена и нормална в парламентарната демокрация. А тя е: победителят излъчва премиер. Най-често е лидерът на партията. Или друга високопоставена личност в партията. В случая ГЕРБ. Водят се преговори на лидерско ниво. Участва се с лидери, заместник лидери. И в кабинета се поема пряка политическа отговорност от политици. Залогът тогава при разваляне на кабинета е много по-сериозен и тези коалиции са много по-стабилни. ИТН предварително е казал, че няма да подкрепи такъв кабинет, да го наречем политически. Което означава, че фигурата на премиера трябва да бъде в страни от партиите. Или такава фигура от партиите, която да бъде приемлива.
Фигурата на премиера не е задължително да бъде от водещата партия
Искам да отбележа подробност, която ще става все по-тежка през следващите седмици. Имаме процедура, по която има три мандата. В тази ситуация, ако се провали първият мандат, със сигурност отиваме на предсрочни избори. Няма да стане както в предишния парламент. Провали се първият. Реализира се вторият през ПП-ДБ. Само си представете, ако сега първият мандат се провали и отиде в ръцете на Пеевски? Никой няма да иска да подкрепи такова нещо. А след това и президентът да избере БСП или някой друг вече третият мандат е девалвиран. Много внимателно трябва да се подходи към първия мандат. Предварително да се направят всички разговори. И излъчването на фигурата на премиера трябва да бъде знак за новото мнозинство. Тази фигура не може да бъде Борисов, Пеевски и пр. Може да бъде и не политик. Политик от близкото минало или приемлива политическа фигура. Но не може да бъде от активните действащи фигури днес.
SN: Проф. Малинов, с какво си обяснявате загубата на ПП-ДБ? Христо Иванов вече пое отговорност за това, но причините, анализа, дълбоките корени къде са?
Не са чак толкова дълбоки корените. Защото става дума за 9 месечно управление, при което ПП-ДБ загуби доверие. Първата най-голяма вълна на отлив на избирателите беше след създаването на коалицията. И това се отчете от всички. Самото влизане в коалиция, макар и доминирано от ПП, макар и на ротационен принцип с усещане за временност не доведе до разбиране, че това е необходима стъпка, преди да се премине може би към нормализация на политическия процес. И без изслушване на аргументи една част от избирателите на ПП-ДБ се оттеглиха още първите месеци след създаване на правителство. Това не беше обичайното атакуване на опонента.
Имаше много силно организирана атака срещу ПП-ДБ и конкретно срещу ПП
Излизането на компроматите, в които бяха замесени българските служби, опитът да бъдат пуснати през немного престижни сайтове показаха, че в някакъв смисъл почти всички играят срещу ПП-ДБ. И се стремят към тяхната изолация. На трето място бих поставил грешките, лошата комуникация, недоразуменията, които ПП-ДБ предизвикваха по време на управлението. Мисля, все пак, че не са толкова разочароващи тези грешки на комуникация, че да доведат до такъв отлив. За мен отливът беше предопределен още при сключване на споразумението за създаване на коалиционно правителство с ГЕРБ. И разбира се, ролята на ДПС. Тази поука явно е разбрана. Аз чух още в изборната вечер, преди обявяването на половината от протоколите, чух категорична заявка на ПП-ДБ, че отива в опозиция. Само това е позицията, която може да доведе до връщането на разочарованите избиратели.
SN: Проф. Малинов, изненада ли е „Величие“ на тези избори?
Да. Изненада е. Но не са толкова непознати, колкото за част от хората, които явно не следят много. Те всъщност са много познати. Но малко хора обърнаха внимание, че се организираха като партия непосредствено преди изборите и дадоха това име. Изненада е тяхното влизане. Резултатът, който имат като абсолютен брой гласове, е много нисък. Но при тази избирателна активност, вече далеч под 100 хиляди гласа са достатъчни за минаването на бариерата. Тепърва ще ги опознаваме. Доста са категорични за формула за правителство, че няма да подкрепят нищо с ГЕРБ и ДПС. На този етап те заемат нишата на опозиция. Всички по-малки формирования, успели да влязат в парламента и ставали част от управлението, са били жертва на това управление. Идентичност най-добре са отстоява през опозиция. Те заемат удобно за тях позиция – на малка опозиционна партия.
SN: Вие сте и бивш евродепутат, проф. Малинов. Каква прогноза бихте направили за бъдещите лидери на европейските институции след резултатите от европейските избори?
Най-накрая можем да кажем, че прогнозите за много силна дясна вълна не се оправдаха. Няма такова нещо. Независимо, че има много сериозно политическо земетресение във Франция, това не засяга цяла Европа. Когато говорим за десни, крайно десни, объркването е много сериозно, не само в българските медии. Така и не се изясни имали разлика между десни, крайно десни, евроскептични и антиевропейски сили. В този смисъл да се говори, че има дясна вълна, е неправилно. Защото партията, която увеличи присъствието си в Европейския парламент е ЕНП. А останалите десни, част от тях, които ги наричат крайно десни, просто не са такива.
И нещо за Франция
Франция е държава от най-висок порядък в европейските институции навсякъде. Партията, която спечели, се нарича „Партията на Льо Пен“. Те отдавна се отказаха от антиевропейските си политики. Те бяха против запазването на еврото. Сега са „за“. Бяха за излизане от ЕС. Сега са за оставане. И те не могат вече да бъдат приписвани към крайно десните или антиевропейските сили. В този смисъл, тази крайно дясна вълна въобще не се състоя. Дори и във Франция. Защото тази партия, която години наред беше крайно дясна, промени позициите си. Отслабнаха либералите – но с 20 депутати на фона на 720. Отслабнаха и загубиха Зелените – загубиха с общо 40 депутата. Проевропейските сили в лицето на ЕНП, либералите и социалистите имат убедително мнозинство да изберат всички високопоставени позиции в европейския парламент и ЕК, включително и лидера – председателя на ЕК.
SN: Проф. Малинов, това означава ли, че Урсула фон дер Лайен запазва поста?
Само една подробност. Председателят на ЕК ще бъде излъчен от мнозинството на европейските сили. Те обаче помежду си нямат толкова противоречия за политиките, колкото дали Урсула фон дер Лайен е човекът, който трябва да продължи. Проевропейските сили са толкова силни в момента, че могат да си позволят и дебат за това, дали техният предишен водач или председател на Комисията да остане.
Виждаме, че някои от проевропейските сили биха искали да бъде сменена Урсула фон дер Лайен
Но това не е смяна по посока на крайно леви или крайно десни. По-скоро е смяна на човека, който ще осъществява тези политики. Мисля, че все пак Урсула фон дер Лайен ще бъде избрана. Тъй като в момента няма кой да спре тази кандидатура, събирайки мнозинство от големите политически фамилии и от премиерите в Европа. ЕП наистина избира председателя на Комисията, но той идва по предложение на политическите лидери на ЕС. Не е нужно единодушие в този форум. Трябва да има много голямо мнозинство. В този смисъл какво ще каже Орбан, няма никакво значение. По-важно е, какво ще кажат други проевропейски премиери, които искат Урсула да бъде заменена. Мисля, че накрая след перипетии тя ще остане и ще продължи политиките на ЕС.