Проф. Светослав Малинов, ръководител на катедра „Политология“ в Софийския университет „Свети Климент Охридски“, в специално интервю за SafeNews прогнозира, че в 51-ия парламент ще има правителство.
SN: Проф. Малинов, любопитни движения се наблюдават през последните седмици в политиката. ДБ-ПП вървят в един тон с президнта Румен Радев и Ахмед Доган срещу Делян Пеевски. Пеевски сякаш е хванал огнепръскачката и сее огън и жупел във всички посоки със заканата предизборната му кампания да е разкриването на цялата истина за политиката и политиците. Каква е логиката в това, което се случва? И докъде ще доведе?
На практика вече няколко много важни фактора в политиката и държавата говорят за Пеевски това, което ПП-ДБ говори от много време. А именно, че Пеевски държи като заложници определени политици и формации, че изнудва, че използва прокуратурата и полицията, за да налрага своите решения върху конкретни личности, дори върху партии. Сега става ясно, че всички опасения за това, че Пеевски контролира и партията ГЕРБ през Борисов, са били основателни. И тази оценка вече е дадена от съпартийците на Пеевски от ДПС. А не от злонамерени коментатори и политически опоненти.
В момента става ясно, каква зловредна роля е играл Пеевски, до каква степен Борисов е зависел от него и може би дори става ясно, защо бяха предизвикани абсолютно безсмислените избори при провала на ротацията, твърди проф. Малинов.
А именно защото интересът на Пеевски да увеличи влиянието си е доминирал дори над интересите на ГЕРБ. Които, както виждаме, не печелят нищо от провала на ротацията и от изборите след нея. Ето това става в момента. Пълно изясняване на ролята на Пеевски, на неговото влияние в прокуратурата. Това са неща вече изречени от лидери на ДПС, включително и от почетния председател. В този смисъл наистина промяната е много голяма.
SN: Защо Пеевски е избрал за своя мишена президента?
В момента Пеевски прави единственото, което би могло да му донесе някава политическа стабилност. А именно: да се позиционира като защитник на това, което той нарича евроатлантически ценности. Колкото и да е нелепа неговата позиция, с оглед на конкретните му персонални качества и на факта, че той е в списъка „Магнитски”, който на практика го поставя докато е жив под подозрения в корупция и го прави нежелан партньор за САЩ и съюзниците на САЩ. Независимо от всичко това, Пеевски няма друг избор. Той ще бъде най-активният политик по време на кампанията, поради причини, които току що изтъкнах. И защото той губи позиции. Надявам се останалите да бъдат по-разумни и по-премерени в приказките си.
Румен Радев е мишена, като Пеевски си мисли, че би могла да му донесе някакви симпатии у някого. Нищо подобно няма да се случи, казва проф. Малинов.
Същото важи и за атакитеу му, ако има такива, срещу ПП-ДБ. Обърнете внимание, едно е сигурно: той няма да атакува никога Борисов. Защото все пак разчита отново да го изнудва след изборите, ако има присъствие в парламента.
SN: Колко ДПС-та ще видим на тези избори? Защото Делян Пеевски видимо е повел борба на живот и на смърт?
Това е едно от най-невъзможните за отговор неща в момента. Тъй като ДПС има Устав, който при внимателно прочитане показва, че единственият реалистичен начин да се смени ръководството е през орган, който се нарича Централен съвет. Може би дойде моментът, в който трябва да направим анализ на Устава на ДПС. Съвсем накратко да ви кажа. Като всяка партия ДПС си има оперативно ръководство – около двайсетина човека, примерно. Има си и големият форум, наречен конференция. Всички партии го имат. Този орган има правомощия дори да закрие партията. Той не може да бъде свикан. Единственият начин да бъде сменен Пеевски, е да бъде изключен от междинния орган Централен съвет. Който в момента явно не може да бъде свикан, защото изглежда силите са изравнени и това може да се блокира. Защо казвам всички тези подробности?
В момента ние не можем да отговорим на нито един въпрос по регистрацията на ДПС за изборите, допълва проф. Светослав Малинов.
Ние не знаем, колко листи ще има. Може да има две листи и ДПС въобще да не се регистрира на изборите. Защо две листи? Защото има двама съпредседатели. Ние не знаем, как са се договорили за предишните избори. Всичко ли става с подписа на двамата съпредседатели или единият – най-вероятно Чакъров – е дал пълномощно на Пеевски. Ние не знаем отговора на това: дали ще може да бъде изключен Пеевски преди кампанията. И в този смисъл е напълно възможно ДПС и да не се регистрира. Напълно е възможно, единствените листи, които ЦИК приеме, да са подписани от председател Пеевски. Не мисля, че вече е възможно да се случи най-добрият сценарий, на който се надяваха за Пеевски: той да подаде оставка и да основе нова формация. Това беше идеалният вариант за хората около Доган, но то изглежда няма да се случи.
SN: Да, защото е битката за марката „ДПС”. А с нея и за част от електората.
Това пък ни води до другия, политическия проблем. Защото този беше юридически. Смятам, че на всички стана ясно: Доган няма сили по Устав да свали Пеевски. Само да обърна внимание. Помните драматични сцени: отива се на поклонение при Доган, той се снима с възмутени активисти, излиза силното писмо да си подаде оставка. След което минава ден, два три… Колко дена минаха? Не само няма оставка, а на практика има засилване на позициите на Пеевски вътре в партията и хирепактивност за подготовка на избори. Очевидно Пеевски си е дал сметка, че не могат да го свалят с оглед на Устава. А извън Устава дори да стават разни неща българският съд и ЦИК не могат да приемат документи на партии, които не са действали по Устава си.
Ето защо смятам, че най-интересният въпрос в момента е: какво ще стане с онези структури, чиито представители няма да са включени в листите на Пеевски, обръща внимание проф. Светослав Малинов.
Ще участват ли те на изборите самостоятелно? И ще изберат ли партия, чрез която да се регистрират? Или ще прелеят гласовете си към някоя от вече съществуващите партии? Ще има много интересно развитие в тази посока. Защото ДПС с 47 депутата вече не съществува. А какво ще стане с тези гласове, които бяха дадени за 47-те депутата? Как ще се разпределят? Това е основен въпрос на изборите. Защото нова политическа формация няма да има. Ще има преразпределение на тези гласове, които бяха дадени на миналите избори. Дори може би с леко намаление на гласовете.
SN: Проф. Малинов, в 51-ия парламент ще имаме ли правителство?
Убеден съм. Както бях убеден, че след изключително глупавия начин, по който ГЕРБ предизвика избори, нямаше как да има кабинет сега. Тъй като обидата и конфронтацията отново нараснаха. И то по начин, който много трудно може да бъде обяснен. Продължавам да твърдя, че до ден днешен не може ГЕРБ да обясни убедително, защо предизвика изборите. Искрено се надявам: избирателите на ГЕРБ ще го накажат сега за това, че предизвика предишните избори. Защото тяхното безсмислие за жалост се вижда едва сега. А не в кампанията преди. Сега се вижда, че няма никакъв смисъл да се гласува за ГЕРБ с лидер Борисов, защото той не може, и не може, и не може да състави правителство. Тази политическа импотентност започва вече да дотяга на всички. Включително и на избирателите на ГЕРБ. Всички се държат сякаш, ако Борисов бъде сменен, ГЕРБ ще загине. Напротив.
Ако Борисов бъде сменен, ГЕРБ със сигурност ще участва в коалиционно правителство. И може би ще има дори доминираща роля, прогнозира проф. Малинов.
Защото ще намери партньори много лесно. Това трябва да се схване. Вече трябва да се говори по-директно след изключителната глупост да се предизвикат последните предсрочни избори. И ако това не се осъзнае, много е вероятно да се ходи на избори и през февруари, не само през октомври. Аз мисля, че в момента се осъзнава. И най-вече Борисов разбира, че каквото и да стане, той трябва да бъде основен участник в коалиционни преговори. Без разбира се да се опитва да участва персонално в следващия кабинет. И да гарантира съставянето на правителство.
Правителството ще бъде пак между ГЕРБ, ПП-ДБ и нещо, което още не знаем, как ще се нарича – може да е ДПС1 или ДПС2, посочва проф. Малинов.
Това, че единствената възможна коалиция е тази, се знае от година и половина. Но трябваше да се мине през всичките тези въртележки, за да се оголи зависимостта на Борисов от Пеевски. И да няма вече никакви илюзии никой кой задкулисно е командвал и изнудвал българските политици.
SN: Многократно споменавате, че Борисов е зависим от Пеевски. Защо и как? И с какво?
Зависим е, защото трябва да си политически невменяем или политически кретен, за да не знаеш, че близостта ти с Пеевски не помага на партията ти. Трябва да си отсъствал от българската политика, за да не знаеш, че ако от началото на кампания се снимаш с Пеевски, както Борисов вероятно беше принуден да направи, това е пагубно. Трябва да си абсолютно незапознат с българските реалности, за да си мислиш, че това ти помага. Трябва да не познаваш елементарната политическа математика, за да решиш, че ако отидеш на избори по този начин, по който отиде ГЕРБ, ще спечелиш и ще предизвикаш по-голяма стабилност.
Всички виждаха, че ПП-ДБ няма да се представи добре, но за сметка на ДПС, не за сметка на ГЕРБ. Както и стана. Всички знаем, че ПП-ДБ загуби 300 000 гласа, но ГЕРБ загуби 150 000. Всички виждаха, кой ще спечели от тази ситуация, посочва проф. Малинов.
И понеже всички го виждат, а Борисов действа, сякаш това е добре за ГЕРБ, аз правя единствения възможен извод. Или с времето Борисов става все по-недалновиден, или няма избор. По-логично е да предположим, че няма избор. И не може да прави верните и полезните за партията си и за себе си ходове. Това може да се обясни само с политическо изнудване. Какво е то, ще разберем по-късно. Само обръщам внимание на писмото на Доган до неговите съпартийци, където той говори за натиск от прокуратура, от полиция и отправя призив: „Не се страхувайте!”. След като Пеевски прави тези неща спрямо лидери на ДПС, 100% ги прави и към други политически лидери. И слагам Борисов на първо място с оглед на поведението му. ПП-ДБ нямат поведение на хора, които Пеевски е изнудвал.
SN: Какви са най-големите рискове за страната от хаотичността на политическия живот, проф. Малинов?
Бих си оставил тази тема за първата седмица след изборите. В момента изказвам мнение, свързано с цялата динамика презд последната година. Бях сигурен, че ако ротацията е успешна, България ще бъде в Шенген и в еврозоната следващата година. В момента изпускаме последните възможности. Не сме ги изпуснали все още това да стане. А именно през 2025 година да бъдат изпълнени онези политически цели, които бяха обявени още при създаването на правителството на ротационен принцип. Затова ще оставя всички мрачни прогнози, когато видим, как започне преговорният процес след изборите и стане ясно, че ще ходим пак на избори отново през февруари 2025 г. Дотогава трябва да бъдем оптимисти. Просто сме задължени.