Срамно е че тези, които докараха София до това състояние, още се моткат в или около Народното събрание!“. Това заяви икономистът проф. Боян Дуранкев в свой пост в Facebook.
Реакцията на професора идва след като нашата столица се озова в дъното на класацията на „Най- годни за живеене страни в Европа“. Зад нас остават само Киев, Баку, Санкт Петербург и Истанбул.
SafeNews публикува целия текст без редакторска намеса.
София: един от лидерите на най-негодните за живеене градове в Европа.
Класирането на градовете според донякъде мъглявото понятие „годност за живеене“ може да предизвика крайни реакции. Някои поставят под въпрос относително ниската позиция на оживени метрополиси като Лондон (45-ти от 173 града през 2024 г.) или Ню Йорк (70-ти); други се присмиват на спокойните места, които имат високи резултати като Копенхаген.
Но този акцент върху сигурността е характеристика на годишния индекс на жизнеспособност на EIU, а не грешка. Неговата категория за стабилност – която включва оценки на разпространението на престъпността и риска от конфликт във всеки град – съставлява една четвърт от общия резултат.
Помислете за градовете, които се справят зле. Киев (165-ти) е един от десетте най-неподходящи за живеене градове в света за втора поредна година, а Тел Авив е най-големият спад тази година, падайки с 20 места надолу в класацията до 112-то място.
Европа е лидер в света по градоустойство и градска планировка.
Виена, Копенхаген и Цюрих вземат злато, сребро и бронз в глобалния индекс, както и миналата година. Тези места са богати, демократични, красиви, културни, зелени и проходими. Техните граждани са съответно здрави, образовани и щастливи. Такива места също имат политика, която немилостиво може да се нарече скучна, но която индексът разпознава като „стабилна“ – добро място за спокоен живот.
Редица източноевропейски градове са сред най-бързите катерачи в класирането не само в Европа, но и в света. Това се дължи до голяма степен на подобренията в социалните услуги и инфраструктурата, от които се възползваха особено Белград, Букурещ, Будапеща и София. Подобренията са в неща като транспортни инвестиции, съотношения лекар-пациент и записвания в училище. Макар и сравнително ниско в европейските класации, те са конкурентни на най-добрите американски градове; Будапеща, например, се намира между Питсбърг и Сиатъл в световната таблица.
В общия индекс сред градовете в Европа обаче София се нарежда на дъното (Киев, Баку, Санкт Петербург и Истанбул са по-зле), след като е изпреварена от приятелски градове като Букурещ, Белград, Атина и т.н. – и всички останали европейски градове.
Причината за изоставането на нашата столица, предполагам, е ясна на всички. След 1990 г., до която имаше благоустройство и градска планировка във висока степен, огромната национална и столична корупция лобира за „връщането на земите в реални граници“, при което се развихри СЛОБОДИЯТА и всеки собственик запретна ръкави да строи без оглед дали засяга интересите на вече живущите наоколо. А мощни корупционни потоци вече 35 години се изливат към онези, които са упълномощени да „разрешават“. Отначало го правеха с усмихнати лица, сега вече даже този жест не е нужен.
Така че даже още 1001 спирки на метрото да бъдат изградени, „средните“ и „малките“ граждани ще живеят в своя лагер, в който се концентрират вечер не за живот, а за преспиване…
Някои наричат тези процеси „демокрация“ и „пазарна икономика“. Всъщност те са престъпления спрямо всички граждани, даже спрямо „богопомазаните“ в лагери като Драгалевци, Бояна или Банкя, които още нямат канализация.
Срамно е че тези, които докараха София до това състояние, още се моткат в или около Народното събрание!
Позицията в този коментар отразява личното мнение на автора и може да се различава от тази на SafeNews
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News