Проблемът с безводието все повече се задълбочава. Вече трети месец хиляди българи нямат вода и за къпане.
Уж сме в XXI-ви век, а ситуацията е повече от плачевна:
„Пералня не се включва. Водата се събира от улуци. Който има пари и е сръчен, си инсталира „пречиствателна станция“ в мазето. Бидони, легени… – може да се видят навсякъде из дворовете, В заведенията – „направи си сам“ мивки от туби и тасове.”
SafeNews припомня, че пред кошмарните житейски условия са изправени близо 500 000 наши сънародници. едствено положение в редица населени места, заради сушата и безводието. В Северна България има протести, режим и безсрочно бедствено положение.
В павликенските села Димча и Лесичери се обявява безсрочно бедствено положение. В последните седмици проблемът се е задълбочил и ситуацията е изключително тежка.
Съдбата на хората в тези села споделят и други в десетки населени места във Великотърновско и Габровско. Село Малка Арда в област Смолян е на воден режим от два месеца. Аварията не може да бъде открита.
Причините за тази ситуация са комплексни, сухото лято, климатичните промени и амортизираната ВиК инфраструктура, заради която стотици кубици вода се губят по трасето.
От някои общини съобщават, че кандидатстват с проекти по държавни и европейски програми, но одобрението идва трудно, тъй като касае селища с малък брой жители.
Водна криза в България
Според последните данни водите у нас са спаднали с 87%.
Meteo Balkans съобщава на своята Фейсбук страница, че 35 от 52-та язовира в България са под заплаха от пресушаване, което е 67% от значимите водни резерви на България?
Ето няколко язовира от национално значение, които са почти пресъхнали:
Широка Поляна – 2,39% полезен обем
Порой – 3,23%
Пясъчник – 5,86%
Копринка – 14,88%
Тополница – 15,30%
Домлян – 20,06%
Бели Лом – 21,50%
Ахелой – 22,03%
Рабиша – 23,49%
Жребчево – 25,80%
Много често дори официално обявеният режим не се спазва
Водата тръгва и… по високите части на съответното селище не идва. Често по 20 дни от чешмите няма и капка. Всеки уикенд хора протестират в различни краища на страната, но напразно – държавата се оказа изненадана от жегата, липсва стратегия за справяне.
А проблемите са трупани десетилетия.
Нищо не е правено с водоизточниците и мрежите дълги години. Но този факт е непонятен само на пръв поглед. Например, за да постигне пиар ефект, един кмет предпочита да инвестира в детски площадки, дори да липсват деца. Така, в крайна сметка, площадката се вижда, а тръбите под земята – не.
Една от най-пострадалите се оказва община Павликени.
Селата там в момента са вавилонска лудница по търсене, хващане, съхранение на вода, а и лудница с типовете проблеми – на едно място е изчерпан източникът, на друго е повредена довеждащата тръба, навред течовете са към 80%. Някъде водата се доставя от близо, другаде от далеч; от дренажно поле или каптаж… Из нивите – сонди, дупчещи безуспешно земята, докато в същото време… Водата блика от спукана тръба из посевите.
Източник: Narod.bg