Притиснаха Урсула за въртенето на стрелките! Вижда му се края. Чаканото от години решение за смяната на времето ще трябва да вземе Европейската комисия.
Депутатите в Европейския парламент искат да се смяната на зимно с лятно и от лятно зимно часово време, което се случва в края на март и в края на отомври всяка година.
Още преди повече от 10 години Брюксел обеща да прекрати редовната смяна на часовото време от зимно към лятно и обратно.
„Проучванията показват, че промените във времето влияят негативно върху моделите на съня, увеличават риска от инфаркти и инсулти и може да доведат до увеличаване на броя на пътните произшествия. [Докато] изчисляването на енергийните спестявания беше напълно неоправдано“, се казва в писмото на депутатите, пише „Фокус“.
Проучване, проведено през 2018 година, показа, че 84% от гражданите на ЕС се чувстват уморени от смяната на времето. Европейският парламент гласува в подкрепа на премахването, а тогавашният председател на ЕК Жан-Клод Юнкер обеща да изпълни това решение. Когато Урсула фон дер Лайен наследи Юнкер през декември 2019 година, тя наследи това обещание.
Пандемията и мудността на бюрократите на ниво национални правителства попречиха на това да се случи. Сега отново си спомниха смяната на времето. Министрите на транспорта трябва да се заемат с работата, коментират от редакцията.
Проучване в България през 2018 г., което вероятно е меродавно и сега показа, че 48% от българите предпочитат зимното часово време, 32% лятното. Това отчита социологическо проучване на „Екзакта Рисърч груп”.
20%, предимно млади хора, са заявили, че нямат мнение по въпроса. За зимното часово време се обявяват хората над 59 години и живеещите в провинцията. Лятното часово време се предпочита от жителите на столицата и хората с висше образование.
Специалисти напомнят, че ако се мине само на лятно часово време, предвид масовия ритъм на ставане от сън около 7-8 часа и лягане около 22-23 ч. , докато сме будни ще имаме повече слънчеви часове, отколкото при зимното време. При него през лятото ще се съмва още към 5 сутринта, когато хората масово все още спят и обратното през зимата при залез слънце.
Източник: Стандарт