Природният газ скача с 40 процента. Това стана ясно, след като комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цената за ноември.
Тя ще е в размер на 82,12 /MWh, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС.
На тази цена „Булгаргаз“ ЕАД ще продава природен газ на крайните снабдители. Тя ще е същата и към лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия.
През октомври цената бе в размер на 60,41 лв./MWh. Въпреки неблагоприятните ценови фактори регулираната цена за месец ноември е над 10 на сто по-ниска от цената на европейските газови пазари за ноември. Така обосноваха скока от КЕВР.
В утвърдената цена на природния газ са включени компонента цена на природния газ на вход на газопреносните мрежи, компонента за дейността „обществена доставка“ .
Освен това в ценовия микс за м. ноември е включено цялото договорено количество азерски природен газ. Тези количества покриват 35,64 % от потреблението за месеца и имат ключово значение за постигане на благоприятни цени на синьото гориво.
„Булгаргаз“ е сключил за м. ноември три договора за доставка на втечнен природен газ с търговци от региона. Това станало след тръжна процедура, при изисквания за минимална доставна цена и предложен начин на плащане.
Намалени доставки
Страните от ЕС възнамеряват да намалят вноса на руски природен газ до 40-45 милиарда кубически метра тази година. Това се посочва в изявление, разпространено от Държавния департамент след редовното заседание на работната група САЩ-ЕС за енергийна сигурност.
„ЕС значително намали зависимостта си от руските изкопаеми горива, включително чрез постепенно спиране на вноса на въглища, намаляване на вноса на петрол с 90% . А също и намаляване на вноса на природен газ от 155 милиарда кубически метра през 2021 г. до около 80 милиарда кубически метра през 2022 г. И както се очаква, до 40-45 милиарда кубически метра през 2023 г.“, се казва в документа.
На срещата бяха обсъдени въпроси за диверсификацията на източниците на доставки на природен газ за Европа и нарастващия обем на търговията с втечнен природен газ (LNG) между САЩ и ЕС. В изявлението се отбелязва, че „САЩ в момента са най-големият доставчик на LNG за Европа“.
Освен това на срещата бяха засегнати теми като „конкретни стъпки от страна на ЕС за по-нататъшно намаляване на търсенето на газ, включително чрез мерки за подобряване на енергийната ефективност“.
Още новини четете в раздел Свят.