Евгений Пригожин официално пристигна в Беларус, три дни след края на бунта на неговата група наемници „Вагнер“, които стигнаха на 200 км от Москва.
„Да, наистина, днес той е в Беларус“, потвърди лидерът Александър Лукашенко, приписвайки си заслуги за уреждането на изгнанието му.
Местонахождението на Пригожин беше мистерия, откакто беше заснет да си тръгва с кола от Ростов на Дон в събота вечерта. Частният му самолет пък беше хванат, че лети до столицата на Беларус Минск във вторник.
Лукашенко каза, че на наемниците от Вагнер е била предложена изоставена военна база, ако искат да се присъединят към своя лидер:
„Има ограда, всичко е на разположение, издигнете палатките си“.
Съгласно сделката, сложила край на бунта, на Пригожин е обещана сигурност и руското наказателно дело срещу „Вагнер“ е прекратено.
Москва се готви да прехвърли тежките оръжия на наемниците в редовната армия и на бойците е казано, че могат или да подпишат редовни армейски договори, да се приберат у дома или да се отправят към Беларус.
Членовете на НАТО Полша, Латвия и Литва предупредиха, че пристигането на Вагнер в Беларус може да създаде проблеми за тях като съседи
Съветник на литовския президент каза, че наемниците са опасни, тъй като могат да участват в операции за саботаж и проникване. Самият президент на Литва Гитанас Науседа каза на пресконференция, че ако „Вагнер“ разположи своите „серийни убийци“ в Беларус, тогава съседните страни ще бъдат изправени пред „още по-голяма опасност от нестабилност“.
Ръководителят на НАТО Йенс Столтенберг каза, че алиансът е готов да се защитава срещу всяка заплаха от „Москва или Минск“ и ще се съгласи да засили отбраната си на среща в Литва следващата седмица – като се фокусира особено върху нациите, граничещи с Беларус.
„Изпратихме ясно послание до Москва и Минск, че НАТО е там, за да защити всеки съюзник и всеки сантиметър от територията на НАТО“, каза той.
Русия премести тактически ядрени оръжия в Беларус през последните седмици, като президентът Путин каза, че те ще бъдат използвани само ако руската територия бъде застрашена, припомнят от BBC.
Общественото мнение в Беларус също е силно обезпокоено, според Катя Глод от European Leadership Network
„Очевидно не искат да имат престъпник като Пригожин в Беларус“, каза тя.
Лукашенко каза само, че бойците на „Вагнер“ могат да помогнат на беларуските военни, като споделят своя опит с тактиката и оръжията.
Лекотата на бунтовниците да превземат контрола над град Ростов на Дон и след това да се придвижат толкова далеч на север с малко съпротива разкриха големи слабости в контрола на Кремъл върху сигурността в Русия след 23 години управление на Путин.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков отхвърли като „истерия“ предположенията, че събитията от петък и събота са накърнили властта му. Но тогава самият президент Путин каза пред множество руски сили за сигурност, събрани на площад в Кремъл, че са защитили родината си, „де факто спирайки гражданската война по пътя й“.
Въстанието беше още по-тревожно, след като Путин разкри, че частната армия на Пригожин е била изцяло финансирана от държавата, като за 12 месеца са похарчени 1 милиард долара за заплати и бонуси. Още 1 милиард долара са отишли в кетъринг фирмата на Пригожин „Конкорд“ за изхранване на военните.
Руският лидер призна, че руски пилоти са загубили живота си, „сблъсквайки се с метежниците“ в последния опит да се овладее разказът за няколко бурни дни, които разтърсиха Кремъл. Шест военни хеликоптера и самолет за командване и управление Илюшин 22-М са били свалени от бунтовниците според непотвърдени данни. Виждат се някои останки, но броят на жертвите не е ясен.
Пригожин също обвини руската армия в ракетен удар по неговите хора в петък, убивайки 30 души. Доказателства за това обаче не се виждат.
„За един ден изминахме 780 км“, каза той в понеделник. „Нито един войник не беше убит на земята. Съжаляваме, че трябваше да ударим самолети, но те ни удряха с бомби и ракети.“
Видеозаписи показват, че конвоят на „Вагнер“ действително е бомбардиран от въздуха, докато се насочва на север сред цивилния трафик в южната област Воронеж в събота.
Каквато и да е истината за това как е приключил 24-часов хаос, една сложна версия беше представена във вторник от Александър Лукашенко, който управлява Беларус от 1994 г. и се смята, че е манипулирал изборите през 2020 г., за да запази властта, спечелвайки си званието „Последният диктатор на Европа“.
По думите му е било взето „суровото“ решение да се унищожи „Вагнер“.
„Казах на Путин: Можем да пропилеем Пригожин, няма проблем. Ако не от първия опит, то от втория. После му казах: Нека не правим това“, сподели той пред служители по сигурността.
Той твърди, че е предложил да се обади на Пригожин, на което Путин отговорил:
„Виж, Саша (Александър), безполезно е, той дори няма да пие вдига телефона и не иска да говори с никого.“
„Дай ми номера му“ продължил Лукашенко. „Путин каза: „Най-вероятно ФСБ има неговия номер“.
Описвайки разговора си с Пригожин, г-н Лукашенко каза, че босът на наемниците е бил в състояние на еуфория заради успеха на „Вагнер“ до този момент. Той казал на Лукашенко:
„Искаме справедливост, искат да ни удушат, ще отидем в Москва“.
А Лукашенко му отговорил:
„На половината път ще бъдеш смачкан като буболечка.“
Руският академик Марк Галеоти каза, че лидерът на Беларус е действал като полезен посредник за президента Путин, който сега може да се стреми да задържи Пригожин настрана, за да управлява неговите наемнически сили в Африка.
Катя Глод пък е на мнение, че беларусите са съсредоточени върху това доколко кризата е отслабила Владимир Путин, тъй като това би означавало и отслабване на Александър Лукашенко.
„Двойните стълбове на Лукашенко са Кремъл и насилието на службите за сигурност в Беларус, които изпълняват заповедите на Лукашенко“, казва тя пред BBC. „В краткосрочен план това може да означава повече репресии, тъй като Лукашенко се чувства по-отслабен. Ако Кремъл изглежда по-малко надежден като стълб, това може да означава добри новини в дългосрочен план.“
Въпреки че Путин оцеля след събитията, авторитетът му изглежда значително отслабен. В обръщение в понеделник руският лидер благодари на наемниците за взетото „правилно решение“ да спрат настъплението си и им предложи договори за присъединяване към силите на руското министерство на отбраната. Той заяви, че „въоръженият бунт така или иначе е щял да бъде потушен“, без да уточнява как.
Лукашенко заяви във вторник, че Пригожин е получил личните му уверения за безопасност, както и за безопасността на хората му, за да потуши бунта в събота вечерта.
„В пет часа вечерта той ми се обади и каза: „…Приемам всичките ти условия. Но… Какво трябва да направя? Ако спрем – ще ни унищожат“. Казвам: „Няма да го направят. Гарантирам ви. Аз ще се заема с това“, спомня си Лукашенко.