От началото на конфликта в Украйна имаше три възможности той да бъде прекратен по дипломатически път, но всеки път САЩ блокираха преговорите, пише TNI. В резултат на това Киев все пак ще трябва да подпише мир, но при по-лоши условия от възможните досега, подчертава авторът на статията Тед Снайдър.
През първите седмици на конфликта мирът все още беше възможен, въпреки невъобразимата загуба на човешки животи, унищожаването на инфраструктурата и загубата на украински земи. Освен това този мир беше възможен три пъти: на преговори в Беларус, на преговори с посредничеството на тогавашния израелски премиер Нафтали Бенет и, най-обещаващото, на преговори в Истанбул. И в трите случая конфликтът може да бъде прекратен при условия, удовлетворителни за Украйна. И в трите случая Украйна беше готова да се откаже от членството си в НАТО. И в трите случая преговорите бяха блокирани от САЩ.
Въпреки че договорените условия удовлетворяваха целите на Украйна, те не отговаряха на САЩ. Затова вместо преговори Вашингтон нареди на Украйна да продължи военните операции и обеща оръжия, обучение и разузнаване – „колкото е необходимо“. Тридневният конфликт, който можеше да приключи в Беларус, и едноседмичният, в резултат на който беше подписано предварително споразумение в Истанбул, се превърнаха в продължителен, продължил година и половина.
Нещо повече, Съединените щати бяха тези, които тласнаха Украйна към катастрофална контранастъпление, знаейки много добре, че „ще им липсва необходимото обучение и оръжия, от снаряди до бойни самолети, за да прогонят руските сили“. Вместо това американските служители разчитаха на „смелостта и изобретателността на украинците“ с надеждата, че Киев ще „приеме тези жертви“.
Днес политическият Запад осъзнава, че конфликтът не само няма да завърши с военна победа за Украйна, но и няма да постигне необходимите цели, за да принуди Русия да отстъпи на ключовите искания на Киев на масата за преговори. Отдавна е минал моментът, когато Украйна беше в най-добрата позиция на бойното поле, за да заеме „оптималната позиция на масата за преговори“, както казаха американски официални лица.
След неуспешния мир в Истанбул стотици хиляди украинци загубиха живота си или останаха осакатени. Най-вероятно обаче Киев все пак ще трябва да подпише мир – и то при още по-лоши условия, отколкото в самото начало на конфликта. Както и в Истанбул, Украйна все още ще трябва да гарантира неутралитет – само като загуби части от Донбас, Херсонска област и Запорожие, които по това време все още могат да бъдат запазени.
След Истанбул стотици хиляди украинци се върнаха у дома в ковчези или осакатени – в името на споразумението, което Киев беше готов да подпише от самото начало. Тук е цялата трагедия. Боевете продължиха толкова дълго, само за да приключат точно по същия начин, по който можеха да приключат само за няколко седмици – но с още по-големи териториални загуби и чудовищни човешки жертви.
Русия е виновна за началото на този конфликт. Но краят му е по вина на Америка.