Вчера правителството взе важно решение за АЕЦ „Козлодуй“. На редовното заседание в Министерски съвет бяха разрешени доставките от Русия и сключването на договори с руски фирми. Това стана ясно от разпространените решения, взети от кабинета „Главчев 2“.
С дерогацията се разрешава на АЕЦ „Козлодуй“ да възложи обществени поръчки с избрани изпълнители съгласно приложение към днешното правителствено решение. Така атомната централа ще може да внесе от Русия продукти от желязо и стомана. Това ще стане при изпълнение на договори, изброени също в приложения към решението.
Разрешава се също внос на стоки и технологии от Русия.
Отделно вече може да се предоставя свързана с тях техническа помощ, необходими за изпълнение на изрично изброени в приложения договори.
Дерогацията ще важи до изтичането на въпросните договори.
Основният приоритет при експлоатацията на АЕЦ „Козлодуй“ е поддържането на най- високо равнище на техническа и ядрена безопасност, радиационна защита, безопасни и здравословни условия на труд, както и опазването на околната среда.
Гарант за безаварийното електропроизводство и ядрената безопасност са регулярните доставки и консултантски услуги от проектанти, конструктори и производители на монтираното в централата оборудване.
Причина за разрешаване на дерогацията е, че голяма част от системите и оборудването на централата са с руски произход.
Някои от договорите за доставки на стоки и предоставянето на услуги, свързани с годишните ремонти на 5 и б блок на АЕЦ „Козлодуй“, са сключени или се налага да бъдат сключени с руски изпълнители, се допълва в правителственото съобщение.
АЕЦ „Козлодуй“ е единствената атомна централа в България и най-големият производител на електроенергия в страната. Тя осигурява повече от 1/3 от националното производство на електроенергия.
SafeNews припомня, че бурни дебати предизвика темата за енергетиката в пленарна зала. В пряк дуел за парогенераторите на АЕЦ „Белене“ влязоха опозиционните партии на БСП и „Възраждане“.
Драгомир Стойнев от БСП подчерта, че „червените“ ще подкрепят ИТН за предложението, което правят.
„Важно е да се вземе решение за енергетиката, а не да се делим на център, леви и десни, а дали сме български народни представители. Ако се даде това оборудване, ще направим огромна грешка, предупреди той. Ударите се засилват“, посочи Стойнев
Той попита как тези блокове няма да бъдат засегнати от войната, запита социалистът. Зададе въпрос и за това не е ли по-добре да се замразят преговорите и оборудването на Белене да остане в България. Драгомир Стойнев призова реакторите да не се дават за жълти стотинки и да не се подаряват на Украйна.
Източник: Министерски съвет