Правителството се събира извънредно за бюджета. Предвидено е днес министерският съвет да дебатра по законопроектите за изменение и допълнение на данъчните закони.
Тези текстове са важни и трябва да бъдат приети заради Бюджет 2024. Гласуването им трябв ада стане преди внасянето на бюджета в Народното събрание.
Спад на инфлацията
Очаква се инфлацията да се успокои и да падне под 5%. Предвиждаме големи инвестиции в социалната система – в здравеопазване и образование. Залагаме над 11 млрд. лв. за капиталови инвестиции.“ Това заяви министърът на финансите Асен Василев.
Очаква се инфлацията да се успокои и да падне под 5%
„Работим по проектобюджет за 2024 г. в няколко варианта. Данъчните закони ще бъдат приети в първата половина на ноември. Очаква се инфлацията да се успокои и да падне под 5%. Ръстът на доходите, който очакваме, е някъде между 10-15% на годишна база“, каза Василев.
„Бюджетът ще бъде ориентиран към растеж“
Той обясни, че в правителствената програма е заложено трудът да се заплаща добре.
„Това, което казвам на много чуждестранни бизнес делегации, когато дойдат в България, е, ако сте дошли за евтина работна ръка – по-добре си отивайте вкъщи. Ние искаме добре платени работни места, а в същото време фирмите да бъдат подпомогнати, за да станат по-производителни“.
Василев съобщи, че бюджетът за култура е повишен с 50%, след като тази седмица десетки дейци от сферата излязоха на протести заради ниските заплати.
Министърът на финансите обясни, че се работи много активно за влизането на България в Шенген.
„Вече официално излезе комисия, която да каже, че сме покрили почти всички критерии“, каза още той.
„Ако България приеме еврото, лихвите ще паднат“
„Цените ще са такива, каквито са и в момента. Има една година период, в който цените ще се обявяват и в евро, и в лева. Банките и държавната администрация също се готвят усилено“, уточни министърът на финансите.
Теглене на нов външен дълг
„В бюджета е записано, че, когато имаш дефицит трябва да го финансираш. Максималният дълг, който държавата можеше да вземе, е 7,5 млрд. – 3, от които са за стар дълг. Съотношението на дълг и брутен вътрешен продукт падна и ще продължи да пада“, коментира Василев.
От думите му стана ясно, че „Лукойл“ от 2009 г. до 2020 г. са реализирали около 1,8 млрд. лв. загуба и не са платили данък печалба.
„Това, което правим с „Лукойл“ е да затворим една дупка в закона, за да си платят данъците сега, не след една година. Тази година чакаме от „Лукойл“ над 400 млн. лв. данък“, добави Василев.
Още новини в секция България