Проект за промени в Конституцията обяви коалицията „Продължаваме Промяната – Демократична България“ в присъствието на премиера Николай Денков и представители от инициативата „Правосъдие за всеки“.
Проектът предвижда председателите на Върховния касационен и на Върховния административен съд да не се назначават с указ на президента, както и мандатите им да бъдат намалени от 7 на 5 години, обяви правосъдният министър Атанас Славов.
„Предлагаме председателите на Върховния Касационен съд и Върховния Административен съд, които досега се избират по една сложна процедура, включваща Висшия съдебен съвет, но накрая с указ от президента, което ги поставя някак си над всички останали съдии и председатели в съдебната власт в държавата, на практика да бъдат с изравнен статут с всички останали. Те да се избират и освобождават от Висшия съдебен съвет, тоест президентът да няма право да издава указ за тяхното назначаване или освобождаване“.
С този акт не се цели ограничаване на функциите на президента, а приравняване на тези върховни съдии към всички останали, уточни Атанас Славов.
Коалицията предлага още ВСС да бъде разделен на две като мандатът му да падне с 1 година. Сега кадровиците са с избор от 5 години, които се предлага да станат 4. Сред предложенията е и 24 май да стане национален празник.
Проектът за промени в Конституцията на ПП-ДБ предвижда и намаляването на правомощията на главния прокурор, обясни Кирил Петков.
„Огромната власт, която беше концентрирана в главния прокурор до този момент, даваше предпоставка от една страна да има потенциални чадъри над някои, от друга страна съдебната система да се използва като бухалка. С тези промени това трябва да спре“.
Атанас Атанасов пък мотивира предложението мандатите на кметове да бъдат ограничен до два.
„Идеята за ограничаване на кметските мандати на кметовете на общини също е една много важна крачка, за да може мажоритарните избори на кметове на общини да бъдат приведени в съответствие по начина, по който се избира и президентът на републиката, а именно той има право само на втори мандат. Предлагаме по същия начин да бъде регламентирана дейността, тоест изборите и на мажоритарните избраници на местни избори“
Коалицията разясни и идеята за промени в статута на служебното правителство. Според Христо Иванов идеята на предложените промени е служебните кабинети да се придържат към принципа, че България е парламентарна република:
„Това, което се видя през последните две години, е, че е оставена една такава вратичка, през която тази република с парламентарно управление се превръща в република с президентско управление, която почти никъде в демократичния свят не съществува“.
От инициативата „Правосъдие за всеки знаете“, които са в основата на промените, обясняват, че в голямата си част предложенията за промени в Конституцията на ПП-ДБ съвпадат с техните, но уточняват, че има детайли, по които имат разрличия.