Пострадалите от сушата земеделци ще получат голяма помощ от Европейската комисия. Тя ще отпусне 10,9 милиона евро на България за подпомагане на земеделските производители, пострадали от сушата през лятото, която засегна културите, засети през пролетта, най-вече царевицата и слънчогледа.
В Брюксел днес заседават министрите на земеделието на страните от Европейския съюз. Очаква се българският служебен министър на земеделието Георги Тахов да поиска спиране на вноса на яйца от Украйна.
Заради огромни загуби, птицевъдите искат забрана за внос на украински яйца, припомня SafeNews.
От Асоциацията на промишленото птицевъдство искат мярката да бъде наложена за 120 дена и заплашват с протести, ако това не се случи.
Според Даниел Божанков, председател на браншовата организация, украинските яйца, които влизат на българския пазар, са 30 % по-евтини от нашите и това води за бранша до загуби за милиони.
От началото на годината до месец май в България са внесени 2388 тона украински яйца, което е 400 % преизпълнение на квотата, а страната ни държи 12 % от вноса на украински яйца в ЕС. Това създава сериозни проблеми пред българските птицевъди.
Брюксел отпуска средства и за земеделските производители в Румъния, Италия, Естония и Германия. Общата сума за всички държави е 119,7 милиона евро и е от селскостопанския резерв.
България и останалите държави ще могат да допълнят помощта от Брюксел с до 200% от националните фондове. Германия ще получи 46,5 милиона евро, Естония 3,3 милиона евро, Италия 37,4 милиона евро и Румъния 21,6 милиона евро.
След като бъдат приети, националните органи ще трябва да разпределят тази помощ до 30 април 2025 година и да гарантират, че земеделските стопани са крайните бенефициенти.
Уведомлението следва също така да включва действията, предприети за избягване на нарушаване на конкуренцията и свръхкомпенсация.
Съответните държави членки ще трябва също така да уведомят Комисията до 31 декември тази година за подробностите относно изпълнението на мерките, по-специално относно критериите, използвани за определяне на отпускането на индивидуална помощ, планираното въздействие на мярката, прогнозите за плащанията с разбивка по месеци до края на април и равнището на допълнителната подкрепа, която трябва да бъде предоставена.
През юли част от селскостопанския резерв беше предоставен на Австрия, Чехия и Полша, които бяха изправени пред сходни неблагоприятни климатични явления, както и на Португалия, която беше изправена пред сериозни смущения на пазара в случая на винопроизводителите.
Източник – БНТ