Държавният секретар от отиващата си администрация на Байдън, Антъни Блинкен, заплаши свирепо Русия. Той обеща „твърд отговор“ на Русия заради разполагането на севернокорейски войници в Украйна и поиска от ЕС и НАТО да увеличи помощта за Украйна.
Американският първи дипломат Антъни Блинкен предупреди днес, че разполагането на севернокорейски войски заедно с руските сили, сражаващи се на украинската граница, изисква „твърд отговор“.
Държавният секретар говори в началото на ден на разговори в Брюксел с представители на НАТО и ЕС, които трябва спешно да решат въпроса за увеличаване на подкрепата за Киев, преди Доналд Тръмп да си върне Белия дом, което може да застраши бъдещата помощ.
Обръщайки се към репортерите заедно с ръководителя на НАТО Марк Рюте, Блинкен заяви, че са обсъдили факта, че севернокорейските сили са били „вкарани в битката, в сражение, което изисква и ще получи твърд отговор“.
Държавният департамент на САЩ потвърди във вторник, че хиляди севернокорейски военнослужещи – чието влизане в конфликта бележи потенциално голяма ескалация – са започнали да „участват в бойни операции“ заедно с руските сили в района на Курск, близо до границата с Украйна.
Блинкен нарече това „дълбоко и невероятно опасно развитие“, без да уточнява каква форма може да приеме отговорът на САЩ.
Met today with @SecGenNATO Rutte to underscore the longstanding partnership between the United States and NATO and reaffirm our support for Ukraine against Russia’s aggression. pic.twitter.com/EkW6qLtCZe
— Secretary Antony Blinken (@SecBlinken) November 13, 2024
Междувременно Рюте подчерта решаващата роля на Китай в подпомагането на „военните усилия“ на Русия, както и на иранските оръжейни доставки – платени с руски средства, които на свой ред помагат на Техеран да „дестабилизира Близкия изток“.
Блинкен взе участие в заседание на Северноатлантическия съвет, органа за вземане на решения на НАТО, преди разговорите с украинския външен министър Андрий Сибига, с топ дипломата на Европейския съюз Жозеп Борел и неговия наследник Кая Калас.
Извънредното му пътуване се осъществява в момент, когато изборната победа на Тръмп, съчетана с политическата криза в Германия, засилва опасенията за бъдещето на помощта за Украйна в ключов момент от борбата срещу руската инвазия.
Блинкен заяви пред репортери, че президентът Джо Байдън е „решен да направи така, че всеки долар, с който разполагаме, да бъде изтласкан през вратата от сега до 20 януари“, когато Тръмп встъпва в длъжност.
Но той също така повтори призива към съюзниците на Вашингтон да се активизират.
„Разчитаме на европейските партньори и други да подкрепят решително мобилизацията на Украйна“, каза Блинкен – призова за повече артилерия, повече противовъздушна отбрана, повече боеприпаси, както и за обучение на силите на Киев.
В миналото Тръмп е изразявал възхищение от руския президент Владимир Путин и се е подигравал на 175-те милиарда долара, които Съединените щати са отделили за Украйна от началото на войната през 2022 г.
78-годишният магнат се похвали, че може да сложи край на войната за един ден, вероятно като принуди Украйна да направи отстъпки, въпреки че новоназначеният му съветник по националната сигурност Майк Уолц заяви, че Тръмп може да окаже и натиск върху Путин.
Американските медии съобщиха, че Тръмп възнамерява да избере сенатора Марко Рубио за свой държавен секретар – виден републиканец, който заяви, че Вашингтон трябва да прояви „прагматизъм“, вместо да изпраща оръжия за милиарди долари, тъй като войната е изпаднала в „задънена улица“.
Администрацията на Байдън даде ясно да се разбере, че планира в оставащите седмици да прокара оставащите над 9 млрд. долара, отпуснати от Конгреса за оръжия и друга помощ за сигурността на Украйна.
Въпреки молбите на Киев обаче изглежда малко вероятно Вашингтон да отмени ветото си върху използването от Украйна на ракети с далечен обсег за нанасяне на удари дълбоко в руска територия – и Блинкен не засегна този въпрос по време на посещението си в Брюксел.
„В общи линии става дума за повече от същото, но по-агресивно“ до края на мандата на Байдън, така дипломат от НАТО обобщи целите на САЩ, изложени от Блинкен.
През първия си мандат Тръмп агресивно настояваше Европа да увеличи разходите си за отбрана и постави под въпрос справедливостта на трансатлантическия съюз НАТО – твърдо защитаван от Байдън.
„Какъвто и подход да възприеме американското ръководство към Украйна, Европа ще трябва да се активизира, а ние ще трябва да поемем водеща роля в подкрепата на усилията на Украйна в областта на отбраната и макрофинансовата стабилност“, заяви Олена Прокопенко от Германския фонд Маршал на САЩ.
Изсточни – AFP/Превод:SafeNews