П
осланик Елена Поптодорова коментира специално за SafeNews, че дислоцирането на силите на НАТО не означава военни действия. Не означава и атака към външен противник. Означава единствено и само защита и самоотбрана при евентуална атака. Въпреки, че Русия хибридно ни напада. Посланик Поптодорова твърди, че в това на България не се отрежда някаква особена роля. Става дума за координирано преминаване на сухопътни сили през всички държави-членки на Алианса. Посланик Поптодорова подчерта, че ние не можем да бъдем обвинени в агресивно действие. Единствено можем да говорим за добрата защита на източния фланг на НАТО. Посланик Поптодорова каза, че не бива да ни изненадва публикацията на британския вестник The Telegraph, че страните от НАТО разработват наземни коридори за бързо прехвърляне на американски войски в случай на пряк конфликт с Русия. За това се говори от две години насам.
„Не бива да се изненадваме на такова съобщение. Без да имам потвърждение от друг източник приемам, че тази информация е достоверна. Тя и звучи достоверно. От две години поне, със сигурност от миналата среща на най-високо равнище през миналата година във Вилнюс знаем за нови разработени стратегически планове на НАТО. Които са за защита и отбрана на държавите-членки на Алианса при евентуална нежелана, но и неизключвана атака от руска страна. Конкретните планове само придават плътност на политическите решения, които Алианса взима от поне две години насам. Не знаем, дали и преди това не е имало подобни разчети и планове. Като казваме България да бъде коридор, в текста е упоменато много ясно, че не става дума България да бъде извадена пред скоби или за някакво извънредно, изключително положение. Става дума за координирано преминаване на сухопътни сили през всички държави-членки на Алианса. Особено тези от източния фланг и не само. Включени са Германия, Гърция, Турция, Холандия, Швеция и Финландия. Което ни показва, че става дума за съвсем сериозни промислени планове за осигуряване и защитата на държави-членки при допустима атака от руска страна. Повтарям, че това не бива да изненадва никого при поредицата от закани, които излизат от Кремъл. Става дума за заплахите, които слушаме от много време насам за нападение и реванш, които излизат от Кремъл. А всъщност хибридната война срещу нас отдавна е започнала“, поясни посланик Поптодорова.
Посланик Елена Поптодорова допълни, че в изнесеното от публикацията в британския вестник няма нищо тревожно
„Дислоцирането на военни части на НАТО далеч не означава, че от близките дни започва дислоциране на сухопътни войски. И добре, че я има тази информация публично, защото това е признак и доказателство за сериозните действия, които се предприемат за нашата защита. Особено на тези, които сме в най-източната част на Алианса. Не случайно изброих всички останали държави, които са част от тези коридори на преминаване. Колкото са застрашени останалите държави, толкова сме застрашени и ние. Въпросът вече е: как може да се гарантират с военно прихващане евентуални първи удари от страна на Русия. Нека отново не знам за кой път да подчертаем, това дислоциране на сили не означава военни действия. Не означава атака към външен противник. Означава единствено и само защита и самоотбрана при евентуална атака. Ние не можем да бъдем обвинени в агресивно действие. Единствено можем да говорим за добрата защита на източния фланг на НАТО. Русия със сигурност има готовност да удари всекиго. Точно за това е голямата тревога. От много години анализи и тревожни предупреждения сочат, че Русия готви нападение и то без да има обявен повод за това. Фактът, че още преди две години руската икономика премина на военни основи, може само да допълни картината. Това е и потвърждение на такива опасения. Русия може да е готова, но тя първа ще тръгне към нанасяне на удар. Нека да го кажем много ясно. Това няма да бъде отговор на Русия. Тя първа ще нанесе агресивния удар. Тя за пореден път ще бъде страната-агресор, страната-нападател“, коментира посланик Елена Поптодорова.
Америка не е готова да подкрепи влизането на Украйна в НАТО, каза в интервю президентът Джо Байдън
„Това не е изненада. Такава беше позицията на немалка част от държавите-членки още във Вилнюс през миналата година. От водените разговори от миналия юли до днес през цялата година беше ясно, че във Вашингтон няма да се пристъпи към отправяне на покана към Украйна за членство в НАТО. Това не означава, че няма да бъдат взети решения, подчертаващи засиленото сътрудничество като съюзник де факто за Украйна. Ще бъдат взети решения за още по-силна подкрепа на Украйна. Тези решения ще се вземат на Вашингтонската среща на 9 юли. Преди това има среща в Италия на Г-7 – на 13 и 14 юни. Тогава най-мощните икономики по света, които членуват в Г-7, имат основна точка в дневния си ред – Украйна. Във всички случаи ще бъде подготовка към взимане на решение, което да помогне на Украйна да не бъде губещия в тази агресивна война“, съобщи Елена Поптодорова, вицепрезидент на Атлантическия клуб в България.