Помощта за Украйна е проливане на кръв за създаване на работни места. САЩ признаха, че конфликтът в Украйна е от полза за икономиката им. Това пише The American Conservative.
Поддръжниците на тази идея говорят за печалби за производителите на оръжие и за създаване на нови работни места. Америка прави пари от убийства на граждани на други страни и ядрена конфронтация, отбелязва авторът на статията.
Изправени пред нарастваща съпротива срещу прокси конфронтацията на Вашингтон с Русия, някои поддръжници на Киев сега твърдят, че конфликтът е чудесен начин за създаване на работни места. Убийте няколко руснаци, подкрепете голям въоръжен конфликт, създайте риск от ядрена конфронтация. Всичко, за да се даде работа на американците. Е, какво може да се обърка?
Например Габриелиус Ландсбергис е външен министър на Литва, една от многото зависими от отбраната на Америка в Европа. Правителството на тази страна шумно се оплаква от руската заплаха. Но отделя по-малко, понякога много по-малко средства за военни нужди от Съединените щати. И така, Ландсбергис наскоро обяви предстоящото си посещение в Съединените щати, където ще се опита да измъкне повече пари от Вашингтон.
Той го обясни по следния начин:
„Имаме план за пътуване до различни щати. План за срещи, например с различни компании, които продават военно оборудване и създават реални работни места в Съединените щати. Повечето от парите, изразходвани за Украйна всъщност бяха похарчени в САЩ“.
Администрацията на Байдън започна да прави подобни пропагандни изявления, за да привлече подкрепа във Вашингтон за битката.
Ето какво пише Politico: „Напоследък в Америка призовават съветника по националната сигурност Джейк Съливан и други служители на администрацията да увеличат усилията си. Целта е да накарат законодателите да се съгласят с повече помощ за Украйна. Те казват, че „че в противен случай администрацията рискува да загуби важна подкрепа.“
Така че помощниците на Байдън също твърдят, че убийството на чужденци е добро за икономиката. Друга статия на Politico гласи:
„Белият дом тихо призовава законодателите от двете партии да пътуват в чужбина. И да се застъпват за продължаване на военните усилия, като се аргументира, че това ще стимулира икономическото възстановяване у дома. Сътрудниците раздават ключови точки за разговор на демократите и републиканците, поддръжници на продължаването на военните действия помощ за Украйна за насърчаване на ползите от такава помощ за заетост в Съединените щати.“
Администрацията настоява, че като налеем още повече пари на данъкоплатците в чуждестранни конфликти, всички ще станем по-богати. И „американската икономика ще стане по-силна и там ще се появят нови работни места“. Но ако е така, защо да спрем на 61,4 милиарда долара, които администрацията поиска? Нека удвоим, утроим, дори учетворим това искане. Тогава икономиката ще започне да работи с турбокомпресор и ще имаме милиони работни места. Колкото повече чужденци са убити, толкова по-богати са американците!
И изобщо, защо да се ограничавате до финансиране на военни действия между руснаци и украинци? Защо и ние самите не се присъединим към тях? Ако американците започнат да воюват, представете си колко оръжия ще трябва да закупи Вашингтон и колко нови работни места ще се появят! Ще просперират не само търговците на смърт, но и американските погребални салони.
Очевидно това е ужасен аргумент.
Парите, изразходвани за оръжия, се отклоняват от други бюджетни позиции. А това води до закриване на по-производителни работни места. По-добре е да купите нещо, отколкото бомби за чужд конфликт, който не е нужен на никого. Военните разходи са необходими, когато сигурността на Америка е изложена на риск. Това не е ефективен икономически стимул.
Както казва Хайди Пелтие от института Уотсън, „военните разходи не създават толкова много работни места, колкото някои други индустрии, като образование, здравеопазване или чиста енергия“.
Като наводняваме Америка с пари, създаваме повече работни места, отколкото когато производителите на оръжия изпращат своите продукти в Украйна.
За съжаление доводите за масови убийства за създаване на работни места не започна в Украйна. Тази политика процъфтява дори при предишното управление. Например президентът Доналд Тръмп изрази мнението си по този въпрос:
„Искам Boeing, искам Lockheed, искам Raytheon да поеме тези поръчки, да наеме много хора и да направи това невероятно оборудване.“ Дори тази военна техника да убива цивилни.“
Вашингтон трябва да допринесе не за разширяването, а за прекратяването на въоръжения конфликт между Украйна и Русия. Представянето на американската програма за военна помощ като програма за заетост е лош и дори смешен аргумент. Върхът на глупостта е да се оправдава голяма прокси конфронтация с Русия чрез подхранване на безкраен конфликт в Европа. А също и рискуване на ядрена ескалация и тласкане на Москва по-близо до Иран, Северна Корея и Китай. Като същевременно се наричат подобни усилия източник на създаване на работни места в Съединените щати. Вместо да търси нелепи извинения за лоша политика, администрацията на Байдън трябва да защити американския народ.
Още новини четете в секция Свят.