Подготовката на помещенията, в които ще се гласува утре, 2 април, се извърши по график в цялата страна.
От близо 12 000 секции, в 9366 ще има на разположение и машини. След като изборните книжа и машините бяха предадени и проверени, секциите бяха запечатани и сложени под охрана до утре сутринта.
Членовете на секционните избирателни комисии тестваха днес и системата за видеонаблюдение – такова ще има за първи път на избори у нас.
С изборните книжа бяха доставени и устройствата за видеонаблюдение на вота – такова ще има за първи път на избори у нас и ще се излъчва на специална платформа, достъпна за всички, след края на изборния ден. Целта е да се покаже процесът по броенето на бюлетините и попълването на протоколите.
От Министерството на електронното управление съобщиха, че към 17 часа всички направени тестове са били успешни, на едва няколко места се е наложила подмяна на мобилните устройствата – 3 в София-град и по едно в София-област и в Пазарджик.
Заради липса на интернет покритие видеонаблюдение няма да има в около 10 на сто от секциите. От секционните комисии обаче виждат друг проблем – смесеното гласуване и това, че за първи път ще се броят и машинните бюлетини.
„Сега протоколът е 20 страници. Първо се отчитат гласовете за партиите, после преференциите от хартиите и преференциите от машинното гласуване. Което предполага риск за много голяма грешка, техническа. Защото протоколите започват да се попълват в 9 вечерта, хората са били будни вече 15-16 часа и тогава тепърва започват да вписват на ръка резултатите“, каза Петър Гогев, председател на 23 РИК, София.
Новото в Изборния кодекс е и това, че параван сменя тъмната стаичка – ще се използват старите П-образни конструкции, в които гласувахме и преди, но сега няма да има перденце. Последни в секциите днес доставиха машините. От Централната избирателна комисия напомнят на избирателите, че няма невалидна машинна бюлетина.
„Избирателят, когато влезе, трябва да каже, че желае да гласува с машина и да получи карта. Избирателят слага картата, визуализира се бюлетината, на първа страница, на следващата страница са останалите. В Ловеч и Варна – с бутона „Предишен“ и „Следващ“ се прелистват страниците. Аз ще гласувам с „не подкрепям никого“, за да не се приеме за предизборна агитация. След бутона „Преглед“, мога да променя избора си. Ако избирателят реши да гласува за партия или коалиция, и бутонът с преференциите става активен“, обясни Росица Матева – зам.- председател и говорител на ЦИК.
ЦИК препоръча хартиената бюлетина да се сгъва два пъти. Тя трябва да има два печата. Машинната бюлетина също може да се сгъне два пъти, на гърба ѝ трябва да се сложи един печат.