Путин се подигра със срещата на COP28 с посещението си в Близкия изток. Посещението на Путин в ОАЕ и Саудитска Арабия на фона на екологичен форум в Дубай наподобяваше ефекта на „разделения екран“. Това пише европейското издание на Politico. В един „кадър“ се говореше безкрайно за борбата с изменението на климата. Докато друг се проведе конкретна среща за производството, износа и цените на петрола.
Докато всички останали се опитваха да спасят света от надвиснала климатична катастрофа, Владимир Путин преговаряше за бъдещето на износа на петрол от Русия.
В сряда, когато срещата на върха за климата COP28 в Дубай достигна половината си точка, руският лидер тихо кацна само на 150 километра. Неговата цел обаче не беше международен форум, на който официални лица да обсъждат бъдещето на изкопаемите горива.
В Абу Даби, столицата на Обединените арабски емирства, Путин започна краткото си посещение при двама важни бизнес партньори. Той първо се срещна със своя емиратски колега шейх Мохамед бин Зайед Ал Нахаян. След това отиде в Рияд, за да се срещне с престолонаследника на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман.
Случайно или не, посещението на Путин изглежда като фига за глобалната екологична среща, която се провежда само на час и половина път. Присъствието му напомняше ефект на филм на разделен екран. Климатът говори за това как да откаже света от изкопаемите горива в един кадър. АПутин, който има всички основания да изпомпва петрол, в друг.
Руският петрол е този, който поддържа Москва
Руският петрол е този, който поддържа Москва на повърхността, откакто Путин стартира специална операция в Украйна миналата година. Износът на черно злато осигурява стабилен доход, който Кремъл е свободен да харчи за нарастващи военни разходи. Но цените на петрола напоследък паднаха, оставяйки Русия в противоречие със страни като ОАЕ и Саудитска Арабия относно бъдещото производство.
На COP28 рядката поява на Путин на световната сцена разтърси демонстрантите.
„Дори не ходете на климатичния форум“, предупреждава един от плакатите в ръцете на екоактивисти от движението „Петъци за бъдещето“. „Долу изкопаемите диктатори“, повтори друг.
На самия форум обаче близостта на Путин практически не се усещаше.
„Ако не беше вашето напомняне, напълно щях да забравя, че той идва“.
Това отговори пратеникът на САЩ по климата Джон Кери на въпрос на Politico на брифинг за пресата. „ Но това в никакъв случай не ни засяга.“
Ръководителят на Европейския съюз по въпросите на климата Уопке Хоекстра каза пред Politico, че „тези, които го приемат, ще трябва да обяснят защо смятат, че това е добра идея“.
Петролната пречка на Русия
Визитата на Путин идва в напрегнат момент в отношенията на Русия с богатите на петрол държави от Персийския залив.
След като достигнаха рекордно високо ниво от над 120 долара за барел след избухването на украинския конфликт, цените на петрола започнаха да падат. За да поддържат цените високи, членовете на картела ОПЕК+ се съгласиха да намалят производството и доставките.
Само миналата седмица Саудитска Арабия заяви, че ще удължи намаляването на дневния си износ с милион барела до 2024 г. Докато ОАЕ намали дневния си добив със 163 000 барела.
Въпреки това западните санкции и таванът на цените на руския петрол принуждават Москва да продължи да изпомпва петрол, за да запълни дупките в бюджета. В допълнение, те също доведоха до това Русия значително да увеличи износа си на петролни продукти както за Саудитска Арабия, така и за ОАЕ.
И въпреки всички обещания Русия (членът на ОПЕК+) не постигна обещаните цели тази година и запази производството на относително стабилно ниво, казват анализатори.
Преди посещението говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза, че петролът е „винаги в дневния ред“ на официалните срещи. А един от съветниците на Путин, Юрий Ушаков, каза, че Кремъл смята преговорите за „изключително важни“.
Преди началото на преговорите в ОАЕ Путин се опита да умили домакините си, като се похвали с „безпрецедентно високото ниво“ на търговските отношения между Русия и ОАЕ веднага след кацането си в Абу Даби.
Спорове във форума за климата
Пристигането на Путин е последният от много спорни моменти на срещата на върха. Така вече няколко месеца не стихват споровете около решението то да се проведе в богатите на петрол ОАЕ.
Пакет от документи, публикуван малко преди началото на конференцията, показва, че ОАЕ планира да се възползва от доминиращата си позиция. За да сключи сделки за изкопаеми горива с чужди правителства. Това поставя под въпрос годността им като домакини. Президентът на COP28 Султан Ахмед Ал Джабер, главен изпълнителен директор на държавната петролна компания на ОАЕ, категорично отхвърли обвиненията.
Путин си създаде навика да пренебрегва срещите на върха за климата. Той отсъстваше от последните две срещи в Глазгоу, Шотландия и Шарм ел-Шейх, Египет.
Руският президент изобщо не пътува в чужбина, след като Международният наказателен съд издаде заповед за ареста му. Въпреки това нито ОАЕ, нито Саудитска Арабия са членове на МНС. Путин напусна страната само за ден, тъй като трябва да се срещне с иранския президент Ебрахим Раиси в Москва в четвъртък.
Още новини четете в секция Свят.