Почина още един знаменит лекар! Приживе: „Златен медал ще имат онези, които направят детската болница“. Поредна скръбна вест за последните 24 часа от сферата на българската медицина. След като вчера от нашия свят си отиде друг доайен – проф. Петър Червеняков, днес стана известно, че е починал знаменият педиатър проф. д-р Владимир Пилософ.
Пилософ е дългогодишен председател на Българската педиатрична асоциация, а до смъртта си е нейн почетен председател, съобщи Организацията на евреите в България „Шалом“.
Изтъкнатият педиатър си отиде от този свят на 79-годишна възраст.
Дълги години той е бил и част от ръководството на ОЕБ „Шалом“, включително неин председател в периода 2008 – 2016.
„С професионализъм и отдаденост ръководеше, в ролята си на председател, социалната фондация на общността фондация “Цедака Шалом” и етичната комисия на организацията“, пишат от „Шалом“ и изказват съболезнования на семейството и близките на проф. Пилософ.
Кой е проф. Пилософ?
Проф. Владимир Пилософ е почетен председател на Българската педиатрична асоциация, бивш шеф на Фонда за лечение на деца.
Завършва медицина във ВМИ – София през 1968 г. По-голямата част от професионалното му развитие протича в Националната кардиологична болница, като преминава през всички степени на акaдемичното развитие. Бил е два мандата изпълнителен директор на Националната кардиологична болница – през 2002-2005 г. и 2010-2013 г.
Специализирал е в областта на интензивното лечение в педиатрията в болница “St. Vincent de Paul”, Париж (1975 – 1976), както и следоперативно интензивно лечение при деца със сърдечни заболявания в Немския сърдечен център, Мюнхен (1983 – 1984), като стипендиант на фондация “Alexander von Humboldt”.
Проф. Пилософ е бил национален консултант по педиатрия (2003 – 2006) и национален консултант по детска ревматология (2007).
От 2015 г. до края на 2023 г. (с прекъсване за периода 2016-2017 г., когато е назначен за изпълнителен директор на Центъра “Фонд за лечение на деца”) проф. Пилософ работи като главен и държавен експерт в Изпълнителна агенция “Медицински одит” към Министерството на здравеопазването.
SafeNews публикува откъс от интервю на проф. Пилософ от 16 май 2024 г. пред в-к „Труд по темата за детското здравеопазване и осъществяването на идеята за Детска национална болница в България:
– Вие сте почетен председател на Българската педиатрична асоциация. Защо толкова години страната ни не може да има национална детска болница?
– Трудно ми е да отговоря на този въпрос, защото не мога да проумея как в една държава толкова години не може да се направи детска болница. Минаха 35 години от промените, а за детска болница се говори още преди тях. От 1978 г. в двора на Медицинска академия стои скелетът на една недовършена детска болница. И как не се намериха в тази държава едни 200-300 млн. лева, за да бъде направена една детска болница от А до Я.
– Наистина ли мислите, че проблемът е в едни 200-300 млн. лв.?
– Не би трябвало да е. Но ме учудва фактът, че детска болница няма. Това или е дълбоко неразбиране, или е нещо, което аз не проумявам. От политическа гледна точка, онези които направят детската болница ще имат един златен медал. Когато станах председател на педиатричната асоциация през 2012 година първата ми работа беше да направим декларация за необходимостта от Национална детска болница. Тогава министър на здравеопазването беше Десислава Атанасова. Има решение на ръководството на Министерството на здравеопазването нашето предложение да бъде внесено в Министерския съвет. И тогава правителството падна от власт и това се осуети. През годините имаше най-различни предложения къде да е детската болница. Едно от тях бе да е на територията на правителствена болница (днешната УМБАЛ Лозенец). Ако ме питате мен, независимо, че не съм специалист по градоустройство, това бе една прекрасна възможност. Там можеше да се издигне едно здание, което да има топла връзка със старата част, където се намира много апаратура…
– Бившият шеф на правителствена каза, че тази апаратура не става за деца.
– Една част става, друга може и да не става. Говорим да се направи сграда за децата. Историята с детската болница е много дълга. Когато беше здравен министър Петър Бояджиев (б. р.1997-1999 г.), тогава се взе решение бившата профсъюзна школа на Горнобански път да се превърне в детска болница. Там започна преустройство и дострояване на сградата. Извършиха се доста строителни дейности и изведнъж всичко спря. Няколкократно ходих там, разговаряхме къде ще е нашето отделение, къде ще са операционните и всичко замръзна. Доколкото разбрах през 2011 г. сградата е купена от Вазов (б. р. Григорий). И до днес стои така, както остана след започнатите преустройства за детска болница.
– Имате ли обяснение защо в страната не достигат педиатри и малцина от завършилите медицина се ориентират към тази специалност?
– Ще ме извините, но има един български израз, който казва: Преди да пикаеш в стария кладенец, изкопай нов, виж дали водата е хубава и тогава… Ние имахме една система на здравеопазване, която я наричат соц и какво ли не. Ние преобразихме тази система, направихме частни структури, в което няма нищо лошо. Но има едно „но“. Откъде се финансират болниците и лечебните заведения – от Националната здравноосигурителна каса, независимо чия собственост са. Получава се нещо много странно. При това положение не би трябвало да има разлика между частната и държавната болница, но има. В частното лечебно заведение процедурите по обществени поръчки не са задължителни, а за държавните и общинските те са задължителни! Единственото изискване е цените на предлаганите медицински дейности да бъдат официално и достъпно обявени. Всеки може да постави каквито иска цени за каквото и да е, стига да ги е обявил официално. Т. е. има ли ценоразпис, няма проблем. И там може да напишете – правене на инжекция или манипулация 3000 лв. Ама как 3000 лв. Щом е написано няма проблем. Това, разбира се, е некоректно спрямо пациентите. И още нещо – в други държави, когато отидете в частна структура и тя по някаква причина не работи с касата или с фонда и вие платите по тарифата на тази болница, след това пращате фактурата на касата или на осигурителното дружество, разбира се, ако сте редовно осигурени. И те ви възстановяват онази сума, която бихте платили в лечебно заведение, което работи с касата. Защо го няма това у нас?