Да се забрани на банките едностранно да закриват платежна сметка за основни операции на потребител, ако той открие същата в друга финансова институция. Предложението се основава на европейска директива и е записано в проект за промяна на Закона за платежните системи и услуги, обявен за обществено обсъждане.
Платежната сметка за основни операции се предлага в български левове, а задължението на банките в момента е да я освободят от такси или да налагат минимални такси за внасяне, преводи и плащания през нея. Целта е всеки потребител да има възможност да си открие поне една такава сметка.
Според последните промени, гласувани през Закона за бюджета, още през септември всички банки трябва да предлагат сметка без такси, по която хората могат да получават заплати, стипендии и пенсии. Забранено е налагането на месечната такса за обслужване на сметката, както и комисиони при теглене на пари от нея, ако това става през банкомат на банката, издател на картата.
Условието е в тях да се получават пари само от тези източници. Ако в тях влезе и лев, различен от тях, банката ще има право да я обложи със стандартните такси по своята тарифа. Такса има и ако при тегленето собственикът на картата ползва банкомат на друга банка.
Облекчението беше прието, след като по предложение на финансовото министерство компаниите с наети над 100 човека персонал трябва да плащат заплати само чрез банков превод.
Според финансовия министър Асен Василев инициативата за тези поправки идва от банките. Той съобщи още, че е постигнато съгласие с тях да бъдат поставени банкомати във всички населени места и при тегленето на минимална заплата да не се начисляват такси. Целта на това споразумение е да не се ощетяват хората в малките населени места, където броят на банкоматите е ограничен и невинаги съвпада с банката, издател на картата.
Друга предлагана промяна в Закона за платежните системи и услуги закръгля еврото на 2 лева при въвеждане на европейската валута. Този курс обаче ще се използва само при изрично посочени в закона случаи – например различни прагове, изисквания за капитал, санкции и т.н. За тях БНБ предлага те да се трансформират при курс 2 лева за едно евро.
В това няма нищо необичайно, практиката показва, че улеснява бизнеса, посочват финансисти. И дават пример, че ако дадена фирма по нормативни изисквания трябва да има капитал от 5 млн. лв., с приемане на еврото той ще стане 2,5 млн.
Ако го няма закръглянето, на компанията ще се наложи да увеличава капитала си, иначе може да изгуби правото да работи. Ако пък нарушение в закона има заложена глоба от 20 хил. лева, е естествено тя да стане 10 хил. евро, а не от 10 225, 84 евро.
Тези аргументи се възприемат и от ЕЦБ в становището ѝ по предложените промени в закона.
Иначе за влизането на България в еврозоната се подготвя специален закон за приемане на еврото. В него ще е записано, че това става при курс от 1,95583 лв., който ще важи за всички суми по договори, цени, депозити, кредити и т.н. В закона ще се опишат всички детайли и правила как да става това. Но изрично се посочва, че при превалутирането от лев в евро се използва пълната стойност на официалния валутен курс с всичките пет знака след десетичната запетая, пише „24 часа“.