Жизненоважната система от океански течения, която помага за регулирането на климата в Северното полукълбо, може да се срине от 2025 г. нататък и да предизвика климатичен хаос, предупреждава ново проучване.
Атлантическото меридионално океанско течение (AMOC), което включва Гълфстрийм, регулира климата, като пренася топлите тропически води на север и студените на юг.
Сега обаче изследователите твърдят, че между 2025 и 2095 г. AMOC може да се устреми към пълно разрушаване, което ще доведе до рязко понижаване на температурите, разрушаване на океанските екосистеми и увеличаване на броя на бурите по целия свят.
AMOC може да съществува в две стабилни състояния: по-силно и по-бързо, на което разчитаме днес, и друго, което е много по-бавно и по-слабо. Предишните оценки предвиждаха, че течението вероятно ще премине в по-слабия си режим някъде през следващия век.
Но предизвиканото от човека изменение на климата може да тласне AMOC към критична точка на пречупване по-скоро рано, отколкото по-късно, прогнозират изследователите в ново проучване, публикувано във вторник (25 юли) в списание Nature Communications.
„Очакваната критична точка – при положение, че продължаваме да работим както обикновено с емисиите на парникови газове – е много по-рано, отколкото очаквахме“, казва съавторът Сузане Дитлевсен, професор по статистика и стохастични модели в биологията в Университета в Копенхаген, пред Live Science. „Това не беше резултат, при който си казахме: „О, да, ето го“. Всъщност бяхме смаяни.“
Теченията в Атлантическия океан работят като безкраен глобален конвейер, който пренася кислород, хранителни вещества, въглерод и топлина по цялото земно кълбо. По-топлите южни води, които са по-солени и по-плътни, текат на север, за да се охладят, и потъват под водите на по-високи географски ширини, като освобождават топлина в атмосферата. След това, след като потъне под океана, водата бавно се придвижва на юг, отново се нагрява и цикълът се повтаря. Но изменението на климата забавя този поток. Свежата вода от топящите се ледени покривки е направила водата по-малко плътна и солена, а последните проучвания показват, че течението е най-слабото от повече от 1000 години насам.
Последният път, когато AMOC смени режима си по време на последния ледников период, климатът в близост до Гренландия се повиши с 10 до 15 градуса по Целзий в рамките на десетилетие. Ако то спре, температурите в Европа и Северна Америка могат да спаднат с до 5 C за същото време.
Резултатите от модела разтревожиха изследователите, но те твърдят, че проверката им само е затвърдила техните изводи: Прозорецът за колапс на системата може да започне още през 2025 г., а вероятността за това нараства с напредването на 21-ви век.