Планета е на ръба на масово изчезване. Кой има шанс да оцелее? Животът съществува на Земята от поне 3,7 милиарда години. През това време се случиха 5 масови изчезвания, които унищожиха най-малко 75% от видовете, но животът все пак беше възстановен. Сега някои учени казват, че нашата планета е на ръба на шесто масово измиране.
Най-сериозното събитие на изчезване се е случило преди приблизително 250 милиона години –
Пермското изчезване – и е унищожило приблизително 90% от всички видове след поредица от катаклизмични вулканични изригвания. След няколко милиона години животът се възстанови и достигна по-здравословно равновесие.
Някои учени твърдят, че сега сме в разгара на шесто масово изчезване, главно поради човешка намеса, унищожаване на местообитания, замърсяване и изменение на климата. Но е малко вероятно това да доведе до смъртта на целия живот на Земята.
По-сериозна заплаха за съществуването на живот на планетата са ядрените оръжия.
След ядрена война радиоактивните отпадъци ще се разпространят в голяма част от земното кълбо. В същото време саждите от бомбите ще навлязат в атмосферата и ще предизвикат „ядрена зима“, носейки дълги периоди на тъмнина и ниски температури.
Това ще доведе до разрушаване на основата на екосистемите поради спиране на фотосинтезата. В крайна сметка това ще накара много животни да умрат от глад.
Изследванията показват, че животът в определени части на планетата
може да преживее пълна ядрена война, но хората може и да не. Безгръбначните имат по-голям шанс – хлебарки и скорпиони, които могат да издържат на невероятни дози радиация. Много форми на микроскопичен живот също могат да оцелеят.
Учените казват, че съществува безумна заплаха от астрофизични събития като изблици на гама лъчи, удари на големи астероиди и експлозии на нова.
Екстремните астрофизични събития могат да стерилизират целия живот на земното кълбо.
Например, експлозия на свръхнова ще изпрати интензивна космическа радиация към Земята,
увреждайки озоновия слой, който ни предпазва от вредното ултравиолетово лъчение от слънцето.
Но вероятността това да се случи по време на живота на нашата слънчева система е малка. Ако звезда стане супернова на 40-50 светлинни години, нашата планета ще бъде в безопасност, въпреки че не всички форми на живот на нея ще бъдат в безопасност.
През 2017 г. учени от Оксфордския и Харвардския университет изследваха устойчивостта на живота към астрофизични събития. Те заключиха, че единственото животно, което има вероятност да оцелее след заплахата от изчезване от всички астрофизични бедствия, е бавно движещо се.
Охлювите са подобни на октопод, почти микроскопични животни, известни с това, че са изключително трудни за убиване. В таксономичното дърво те са част от животинското царство – не са бактерии, амеби, археи или гъби.
За да издържат на интензивната среда, малките същества
ще влязат в състояние на дълбок хибернация, изхвърляйки 95% от водата от телата си. Те могат да издържат на ниски температури от 272,95 градуса и високи температури от 150 градуса, както и на екстремно налягане и силна радиация. Те дори могат да живеят във вакуума на космоса.
Учените казват, че животът на нашата планета в крайна сметка е обречен на изчезване. Слънцето ще започне да умира след около 5 милиарда години, когато водородът му свърши. Когато стане гигант, ще се разшири толкова много, че ще погълне двете най-близки планети Меркурий и Венера.
Вероятно същата съдба впоследствие очаква Земята.
Тогава нашата планета ще се нагрее и ще бъде погълната от интензивна радиация. Океаните буквално ще изчезнат и атмосферата ще бъде унищожена, оставяйки след себе си безплоден, изгорен пейзаж. Дори бавно движещите се превозни средства няма да оцелеят при този сценарий.
Източник: IFLScience /Превод:SafeNews