За българина дилемата салата или ракия никога не е стояла на дневен ред. Ракията винаги е била от първостепенна важност за живота на по-голямата част от населението, независимо от законите и мерките на държавата.
И когато властта посегне на същата тази ракия, реши да я оскъпи, да я обложи с по-висок данък, да я развали с европейски изисквания, българинът се запрята и започва да си я прави сам.
От хан Крум до служебното правителство на Главчев държавата все се е опитвала да посегне на ракията. Да сложи спирачки, да изкяри от вредния навик.
А нашенецът все си намира начин да пие.
Също както в САЩ забраняват уискито, но въпреки това баровете и ресторантите са пълни, а алкохолът се лее като река. Но американският опит ясно показва защо държавата трябва да внимава, когато се меси в народни обичаи като дестилация и консумация на високоалкохолни напитки. Вместо да намали употребата и производството на алкохол, забраната го увеличава, нещо повече, голяма част от дейността минава в ръцете на организираната престъпност и така с нея се финансират убийства, рекет и корупция.
През миналата седмица стана ясно, че властта планира да увеличи с 10–15 на сто акциза върху алкохола за 2025 г. Поскъпването по веригата може да изчисли всеки.
Ще кажете, че това е грижа за здравето на българина? Насочват ни към здравословни напитки като бъзов сок и студен чай?
Не.
Целта е някоя власт – стара или нова, да си закачи на ревера еврото, заради което трябва да поддържаме бюджетен дефицит (разликата между това, което харчим и изкарваме) под 3 на сто. Само преди дни финансовият министър пресметна, че за да се запуши тази дупка или по-скоро яма, са нужни около 12 млрд. лв. За сравнение приходите от акцизи върху алкохол и цигари са около 350 млн. Дори да няма спад в потреблението, исканото увеличение ще бъде около 33 млн. лв.
Излиза, че в пиянски унес ще стреляме по врабчета с топове с надеждата българинът да пие около 1200 пъти повече, за да напълни тумбака на всеядната държава.
В същото време мярката удря смъртоносно цели сектори, които в момента хранят около 350 000 души в страната. Това са винарство и лозарство, ресторантьорство, хотелиерство, преработвателна и стъкларска промишленост и куп други дребни бизнеси.
Ударени от кризата и лошите реколти, производителите и сега едва кретат. При спад на потреблението със сигурност ще има фалирали фирми. А по места много от тях са единственият работодател не само по време на гроздобера, а и на производството. Ресторантите пък ще понесат двоен удар – освен връщането на пълната ставка на ДДС те ще усетят най-болезнено поскъпването на основни продукти като ракията и водката.
Съчетано с високите цени на храните, това ще изпразни заведенията за хранене, което пък ще резултира в по-ниски приходи към хазната и средства за обезщетения на безработните от сектора.
Туризмът, който и сега е неконкурентен на съседните държави, вече се е хванал за главата както ще прави през зимата и следващото лято. Курортите, които и сега са полупразни, ще заприличат на зимен комплекс през юли – празен, отчайващ, с тъмни прозорци и кухи стаи.
Това можеше да бъде избегнато, ако има диалог.
Когато правиш политика на принципа „Глей сега какво ще направя“, резултатът е един жив роднина по-малко. Или в случая – една недомислица ще удари хиляди семейства, които ще гладуват на улицата заради кабинет, който дори не са избирали.
Защо вдигането на налозите е недомислица?
Защото беше направено ударно, на тъмно и без консултации със засегнатите страни.
Повишаването на акцизите винаги е ставало под формата на календар. Ясно е, че България не може да продължава да стои на едни и същи данъчни ставки върху пиенето. Това обаче трябва да става в диалог и предвидимост.
Сега кабинетът предлага да се удари със секирата един от основните сектори в държавата, без дори да го предупреди. Само преди дни проектът е бил представен пред синдикати и работодатели. Очевидно тези предложения са били толкова скандални, че дори не са били комуникирани в числа.
Когато въртиш секирата вместо скалпела, отива и живо месо.
След въвеждане на мярката най-вероятно приходите в бюджета няма да се увеличат, а ще се сринат. Причината е, че всяко увеличение на цената логично води до спад в потреблението. През последните 10 години опитът в държави членки от Централна и Източна Европа сочи, че подобни увеличения на акциза върху алкохола водят до сериозен спад на легалните продажби. Впоследствие правителствата са принудени да намалят акцизите, за да възстановят приходите.
Ръстът в цените на алкохолните напитки обикновено води и до увеличаване на нелегалната търговия. В момента по официални данни 50 на сто от гроздето отива в нелегалния сектор. Загубите за бюджета от това са не по-малко от 200 млн. лв.
Ако приемем, че потреблението ще спадне с около 10 на сто, с толкова ще се увеличи и нелегалното производство на ракия по мазета и гаражи.
С ръста на нелегалното производство на ракия от съмнителни спиртоварни и селски ракиджийници ще се увеличат рисковете за здравето на потребителите. Фалшивият алкохол в големи дози може да предизвика смърт до два часа след консумация. Не е изключено ослепяване или трайни увреждания на вътрешните органи. Според водещи специалисти по репродуктивно здраве повече от половината мъже, които редовно пият алкохол менте, не могат да имат наследници. В друга голяма част от семействата, където на почит е домашнярката, пък се раждат деца с множество различни увреждания – най-често на черния дроб и очите. Според лекарите има връзка между епидемията от стерилитет и бума на нелегалното производство на алкохол, пълен с отровни съединения.
Когато пиенето е с мярка, води до веселие. Пиенето без мярка води до неразумни решения. За съжаление, нашата власт продължава да се държи като квартален пияница, който в името на странни идеали и необясними цели чупи прозорците на съседите.
Крайно време е държавата да изтрезнее и да седне на масата със собствените граждани, за да види какви са реалните им проблеми и нужди.
А сметката? Пак ще я платим ние накрая.
Автор: Теодора Кръстева
SafeNews припомня, че цената на алкохола гръмва през 2025 г.
Цената на алкохола гръмва през 2025 г.! В бюджета обаче ще влязат по-малко пари
Източник: Filternews