Петър Витанов, доскоро ръководител на Делегацията на българските социалисти в Европейския парламент, в специално интервю за SafeNews коментира състоянието на политическата система у нас и в частност на БСП. Според него тази партия има потенциал да възстанови загубеното доверие.
SN: Г-н Витанов, в БСП видимо се наблюдава двувластие, което създава допълнителен хаос и напрежение. Какво реално се случва с вашата партия?
Претърпява една от най-големите си исторически кризи. Тази криза е продиктувана от ниския резултат и от процесите, които се развиват в партията през последните 7-8 години. И най-вече през последните 3 до 4 години. Когато се настани една отровна атмосфера, политическите отношенията между хората, между другарите се превърнаха в междуличностни. Това се отрази във все по-слабите резултати, във все по-голям брой остракирани, изгонени и изключени. Представителството стана все по-свито и борбата за власт между представителствата стана все по-ожесточена. Дойде и обратната пропорция – колкото по-нисък е резултатът, толкова по-големи проблеми станаха в политическата партия. Разбира се, стига се до там, че се оспорва властта на т.н. ново ръководство. Най-вероятно ще се оспори и в съда. Не изключвам и вариант, в който ще започнат да разделят наследството на Социалистическата партия: архива, подписа, библиотеката, сградата и т.н. Това ще доведе до още по-трагични резултати. Надявам се все пак този вариант да се избегне.
SN: Г-н Витанов, какво виждаме в БСП: две фракции в парламентарната група, които се обслужват от два различни пиар центрове; двама председатели, всеки от които се обявява за легитимен и набеждава другия, че решенията му са незаконни; в София БСП има двама градски председатели, два градски съвета и 48 районни. Как с това раздвоение партията ви отива на избори?
Ако отиде на избори в този вид, БСП не я чака нищо по-добро. Надявам се с решението на Върховния съд да има една власт в БСП и допускам, че това ще бъде новата власт. И предполагам, че решението на Софийския съд ще се потвърди. Но самият факт, че сме стигнали до там, винаги можем да направим препратката към СДС, които първо се разпаднаха и се разделиха, последва борба за наследството на СДС и т.н. При евентуални избори, БСП в това си състояние няма как да разчита на добър резултат. Единственият шанс партията да разчита на по-добър резултат минава през няколко компонента и те са кумулативни. От една страна президента Румен Радев да не реши да излезе на политическия терен. От друга страна да има макар и кратковременно правителство, в което БСП да бъде категорична опозиция, докато реши вътрешните си проблеми. И третото е да се яви на избори със съвсем различни лица. Които тепърва трябва да търсят доверие сред българските социалисти. Това е рецептата според мен, ако БСП иска да постигне на избори добър резултат и да пречупи тази трайно негативна тенденция.
SN: За президента Радев не бих могла да кажа, но че правителство няма да има е почти сигурно…
И аз така смятам.
SN: Но рецептата ви се накърнява, г-н Витанов.
Когато имате три или четири кумулативно свързани компонента, шансовете са много малки. Но да. По-скоро трябва да се ориентираме на избори. От тук насетне е много важно, кои ще са хората, които ще попаднат в листите и кои ще бъдат водачи на листи. Защото каквото и да си говорим, имаше хубави сигнали за търсене на обединяване между всички парти и фракции в ляво. Но не трябва да се забравят и лицата. В крайна сметка тези, които излъчват тези сигнали, довчера бяха около г-жа Нинова. Нашата борба преди години затова беше толкова яростна. Защото буквално предсказахме, какво ще се случи. Опасявам се, че точката на пречупване от която няма връщане е премината. Защото част от тези хора бяха тясно обкръжение на Корнелия Нинова. Когато те променят позицията си на 180 градуса, това трудно се възприема от редовите социалисти.
SN: Г-н Витанов, ще реши ли нарушения диалог в партията един извънреден конгрес на БСП?
Конгресът е необходим. Най-малкото поради решението, което се взе на последния такъв. Където ние бяхме категорично против констатиране на оставката от Конгреса, за да може тези решения да бъдат неоспорими. Но малко преди избори да се провежда Конгрес за избор на нов председател, не е най-прагматичното и рационалното. Защото бих казал, че ако има бързи предсрочни избори, които ще се проведат в началото на октомври месец, ние нямаме време да изберем нов председател. Което между другото и би предопределило и по-нисък резултат на партията. Затова казах, че един от необходимите компоненти е да има макар и кратко правителство, разбира се, това е пречупено през призмата на БСП, което да даде време на партията да се стабилизира.
SN: Г-н Витанов, не мога да не ви попитам и за това, колкото и неприятно да звучи. Според Румен Овчаров оставката на Нинова вместо да консолидира диалога в партията е консолидирала клиентелата на президента Румен Радев. И вие сте посочен като първо поколение на такава клиентела. Вие бяхте изключен от БСП. Имате ли лостове да участвате в партийния преврат, за което ви набеждават?
Наистина съм безкрайно изумен от изказването на Овчаров. Честна дума. За мен е много странно, в каква клиентела ме е поставил. Първо, не съм ничия клиентела, а винаги съм отстоявал позициите си. Второ, винаги съм апелирал за разумен институционален диалог с президента. Който е излъчен от БСП в първия му мандат и подкрепян от нея. Апелирал съм към разумен диалог с човека, който има безспорно най-голям авторитет в политическата ни система в момента. Добре, нека заради това да бъда клиентела. Но честно казано упреци от хора, санкционирани по Закона „Магнитски“, само могат да вдигнат моя персонален авторитет.
Румен Овчаров е един от хората, който крепеше Корнелия Нинова. И когато прочетох, че се е самоназначил за вътрешна опозиция, направо онемях, разказва Петър Витанов.
Това е изумително. Този човек крепеше статуквото в БСП посредством хората в НС в продължение на 7-8 години. Всеки има правото на своето мнение в БСП. Но честно казано е прав дотолкова, защото в един момент тази оставка не е напълно доброволна. Защото оставката на Корнелия Нинова не беше искрена. Тя беше прелюдия за кандидатирането й за следващ път за председател на партията. А това естествено води до съответните трусове. В този контекст той е прав.
SN: Да ви попитам за вашата лична съдба в БСП. Вие върнахте ли се в партията, възстановихте ли си членството?
Очакваме реабилитация на всички, които бяхме неправомерно изключени от партията. Но ще ви разкажа една история, за да ви кажа моята съдба. Ще си позволя да я споделя. Тя е на един от най-близките ми приятели. Това всъщност е историята на неговия дядо. Та той е активист, партизанин. В дома му са се провеждали заседанията на щаба на партизанската армия „Нова“. Той е участвал в събитията между 1941 и 1944 г. И когато идва новата власт, той се обявява и срещу нея. По-точно срещу първите репресивни методи на БКП, срещу този реакционизъм и реваншизъм. И въпреки че е спасявал и Тодор Живков, вместо бляскавото политическо бъдеще заради тези си критики той потъва в политическо забвение. И малко по-късно през 70-80-те години, когато лично Тодор Живков му връчва орден, му казва: „Иване, Иване, ти така и не остави цял живот пушката.“ Мисля, че горе-долу и при мен ще е същото.
SN: Г-н Витанов, защо изведнъж в повечето партии се възцари вътрешнопартийният хаос? Който е най-видим освен при БСП, а и при ДПС?
Защото имаме износване и почти изчерпване на цялата политическа система. Тази каскада от избори създава руини и бих казал, че разслоява цялата политическа либерална демокрация, в която живеем повече от 35 години. И въобще цялата политическа система по-точно. Невъзможността за нормален политически диалог рефлектира и върху това разслояване на политическите партии. Вижте, най-солидните партии, които 35 години стоят монолитно, са в процес на разпад.
Въобще институционалността се разпада. Има голяма липса на доверие у българските граждани, подчертава Петър Витанов.
Ако някой смята, че в ГЕРБ положението е по-различно, нека погледне СОС. Където вътрешните борби между отделните лобита на ГЕРБ са не по-малко ожесточени. В ДПС ситуацията също е на двувластие. Там в най-добрия случай предстои разпад. Защото тази партия наистина има отношение към българския етнически модел, който е пример и за националната сигурност. Каквото и да се случи в ДПС, това е личното ми мнение, най-вероятно ще надделее лобито на Ахмед Доган, но партията ще понесе тежки електорални щети при следващи избори. Да не говорим за поредните екзотики като „Величие“, които стават най-лесната плячка. И най-лесно могат да бъдат купени и прекупени. Но в БСП тези процеси текат отдавна, защото партията отдавна се профанизира. Тези процеси са характерни за всички партии. Виждаме и в ПП-ДБ, какви са различията. Липсата на доверие и разпада на институционалността дава видимо отражение на състава на политическите партии.
SN: Г-н Витанов, и държавата, подобно на БСП изглежда в насипно състояние. Виждате ли изход?
Винаги съм виждал изход. Дори виждам два изхода. От една страна, честно ви казвам като наблюдател, единствената институция, която тежи на мястото си и се ползва с общественото доверие, това е президентската. В този ред на мисли президентът може да рестартира политическата система, ако реши да слезе на терен. От друга страна не трябва да забравяме, че тази съхранена институционалност на президентската институция се дължи и на неговото присъствие там. Въпросът не е еднозначен.
Ако президентът Радев излезе на политическия терен, не знам дали в дългосрочен порядък ще реши политическата криза, но със сигурност в краткосрочен ще го направи, е категоричен Петър Витанов.
А другото, като един ляв човек си мисля, че една консолидирана левица, би могла да даде решение на тази криза в момента. Разбира се, че изглежда илюзорно и малко като научна фантастика днес. Но примерите на Великобритания и на всички условности на Франция, защото това там определено не е консолидирана левица. Тя съдържа в себе си елементи от комунизма до социал либерализма, които са на различни позиции за войната в Украйна, за социалната държава и т.н. Но в крайна сметка тя успя да се позиционира на изборите и да демонстрира много добър резултат. Мисля си, че ако има подходящи хор на чело на БСП, възможността не бива да се изпуска. Има потенциал за възстановяване на това загубено доверие.