Пентагонът създаде оперативна група „Лима“ за изследване на използването на генеративен изкуствен интелект за военни цели, пише Fondsk.ru. „Лима“ ще бъде част от Генералната дирекция за цифров и изкуствен интелект (CDAO) на Пентагона, ръководена от капитан Ксавие Луго, член на дирекция Алгоритмична война на CDAO.
Според Министерството на отбраната на САЩ създадената група „ще оценява, синхронизира и използва генеративните възможности на изкуствения интелект, като гарантира, че отделът остава в челните редици на напредналите технологии, като същевременно гарантира националната сигурност“.
„Създаването на оперативната група „Лима“ подчертава непоколебимия ангажимент на Министерството на отбраната за лидерство в иновациите на изкуствения интелект“, каза заместник-държавният секретар Катлийн Хикс.
„Въпреки че технологията Generative AI не е нова, популярността на Generative AI скочи рязко в технологичното пространство през последните няколко месеца поради приложението му в проекти като ChatGPT. Тази технология е обучена на огромни набори от данни и може да генерира аудио, текст, изображения и други видове съдържание. Сега Министерството на отбраната търси начини да използва генеративния изкуствен интелект за събиране на разузнавателна информация и бъдещи военни операции. Но докато тази технология може да предложи нови възможности за Министерството на отбраната, Министерството трябва също така да вземе предвид рисковете, на които технологията може да го изложи.
През юни министърът на военновъздушните сили Франк Кендъл обяви, че е поискал от научния консултативен съвет на военновъздушните сили да проучи потенциалното въздействие на технологията ChatGPT. „Помолих моя научен консултативен съвет да направи две неща с изкуствения интелект. Разгледайте генеративните AI технологии като ChatGPT и помислете за техните военни приложения и съберете малък екип, който да го направи доста бързо“, каза Кендъл.
Генеративният изкуствен интелект принадлежи към категорията алгоритми, които генерират нови резултати въз основа на данните, върху които са били обучени, което е различно от много по-простите алгоритми за машинно обучение, които просто вземат структурирани данни и произвеждат най-вероятния статистически резултат. Публичните инструменти за генеративен изкуствен интелект включват така наречените големи езикови модели като ChatGPT, които могат да генерират нов текст, който е почти неразличим от човешко писане. Тези модели вече се използват за писане на есета, бизнес планове и дори научни статии.
„Но тези езикови модели понякога лъжат или, както се изразяват анализаторите на изкуствен интелект – халюцинират“, отбелязва военният коментатор Патрик Тъкър.
Няма нужда да обясняваме с какви халюцинации може да бъде изпълнен изкуственият интелект, ако се използва за военни цели.