Патриарх +Даниил каза тежката си дума за Българската православна старостилна църква
Подкрепата за Българската православна църква от страна на президента, от правителството и от политически формации дава надежда, че ще се намери начин казусът с Българската православна старостилна църква да бъде решен. Това обяви в отговор на журналистически въпроси в Радомир Негово светейшество Българският патриарх Даниил.
Важно е със своите действия държавата да не дава повод за объркване и хората да се питат коя от тези две общности е православната църква, каза патриархът.
„Тази подкрепа все пак се основава на нещо. Близо 20 години бяха необходими да се преодолее едно разделение. Много печално разделение в Църквата. Прие се Закон за вероизповеданията, чрез който се преодоля това разделение. И учудващото е, че при тази законова база се стигна до това решение, което е. И се надявам да се отстои това, което е уточнено и в Конституцията и със Закона, така че да се възстанови, да се гарантира, че държавата няма да дава повод. То разделение винаги може да има, тази старостилна общност, тя се е отделила през 1993 година, но държавата да не дава повод, защото такова объркване ще стане”, категоричен е патриархът.
В Радомир Негово светейшество Даниил оглави патриаршеска Света литургия и отслужи Велик Богоявленски водосвет.
„Нека Бог да просвещава нашия ум, да укрепва нашите духовни и телесни сили, да го следваме и да живеем със словата, които ни е оставил“, пожела патриархът на вярващите, изпълнили църквата „Св. великомъченик Димитър Солунски”.
След богослужението патриархът се срещна с кмета Кирил Стоев и неговият екип и с председателя на ОбС Светослав Кирилов. Патриарх Даниил посети новоизграждащия се в града храм „Благовещение” и църквата в кв. „Върба”, която се реставрира по европейски проект.
SafeNews припомня, че Българската православна старостилна църква е православна църква в България, която използва юлианския календар.
Църквата се отделя от Българската православна църква (БПЦ) през 1990 година, поради несъгласие с използването на новоюлианския календар в църковното богослужение, макар че сред някои от консервативните среди в БПЦ отдавна съществува недоволство от неговото приемане през 1968 година.
Възниква като Триадицка епархия на старостилната Гръцката истинно-православна църква – така наречения Синод на противостоящите. В 1993 година Синодът на противостоящите дава автокефалия на църквата, която е оглавена от ръкоположения триадицки епископ Фотий. От 2016 година Фотий носи титлата митрополит.
На 26 май (13 май стар стил) 2019 година митрополит Фотий Триадицки ръкополага за Никополски епископ Виктор, който умира на 10 май 2021 г. На 28 август 2020 година е ръкоположен епископ Серафим Созополски, викарий на триадицкия митрополит.
От създаването си БПСЦ води дела за регистрацията й като деноминация.
На 16 декември 2024 година Върховният касационен съд постанови вписването на Българската православна старостилна църква в регистъра на вероизповеданията. Това действие беше прието от Българската православна църква като създаване на разкол.
Политическите партии Възраждане, Българската социалистическа партия и Алтернатива за българско възраждане – АБВ, се обявявиха срещу регистрацията на БПСЦ. От Възраждане обявиха внасянето на промени в Закона за вероизповеданията, така че словосъчетанието „Българска православна църква“ да се използва само от БПЦ.
След среща с патриарх Даниил, лидерът на ГЕРБ и бивш премиер Бойко Борисов също заявяви подкрепата си за БПЦ като „единствен изразител на православието в България“.
Източник: БНР