Четирите формации, които бяха на консултации при президента, се разминаха в позициите си по бюджета.
„Извън въпроса за властта ние очакваме от този парламент най-малкото да приеме бюджет“, каза държавният глава още при първата си среща – тази с представителите на „Възраждане“.
Реакцията на четирите формации беше противоречива.
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов отбеляза, че приемането на бюджета дори закъснява, но не приема 3% бюджетен дефицит в контекста на това, че партията му е събрала необходимите подписи за референдум за запазване на лева и всяко говорене за еврозоната сега е национално предателство:
„Не бива в никакъв случай да лягаме на тази основа, че трябва да орязваме социалните разходи за сметка на дефицита, който може да бъде и повече от 3%. Не трябва да се вдигат данъци, но трябва да се орежат излишни разходи“.
Според ДПС е възможно да се приеме бюджет с 3% дефицит. Лидерът Мустафа Карадайъ попита на каква цена и за какъв период и добави: „2004 влязохме в НАТО, ДПС беше във властта, 2007 влязохме в ЕС – ДПС беше във властта, явно трябва ДПС да влезе във властта, за да влезем в Шенген и еврозоната“.
При срещата си с БСП президентът и лидерът на партията Корнелия Нинова влязоха в спор. „Голяма грешка беше, че миналата година не внесохте бюджет и не го приехме. Сега щяхме да имаме спокойствие“, заяви Нинова. А Радев отговори: „Бюджетът беше внесен и всички тези 10 милиарда претенции – ако това беше се случило, дефицитът в момента щеше да бъде много по-висок“.
Социалистите също са против 3% дефицит и смятат, че българите не са готови за еврозоната.
Нинова декларира, че партията няма да подкрепи увеличение на данъците, замразяване на доходите и орязване на социални разходи.
Според председателя на парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов ако няма редовно правителство, не трябва да се внася бюджет: „Подобни бюджети бяха приети два. И двата са от т.нар. – както хората ги наричат – сватбарски“.