Партиите играят с нервите на избирателите, коментира пред SafeNews политическият психолог проф. Антоанета Христова. Тя раздели участващите в предизборната кампания на три групи партии. Едната е т.н. сглобка. Втората група са партиите в парламента, но не са участвали в сглобката. И третата група са нови и не толкова нови, в различни формации явяващи се политически сили, които в момента не са в парламента. Проф. Христова допусна, че някои от партиите извън парламента могат да попаднат като проксита в него. Тя отказа да ги назове, но посочи как може да се разбере от избирателите.
SN: Проф. Христова, какви политици видяхме през кампанията? И какво влияние ще окажат върху решението на избирателите?
През кампанията политики, които да ни предложат отделните политически партии, не видяхме. Видяхме изключително сериозни разделителни линии и различни стратегии на предизборната кампания. От моя гледна точка имахме много интензивна предизборна кампания с много ясни послания за разлика от много други кампании, които са били преди това. Нека разделим най-общо участващите в предизборната кампания на три групи партии. Едната е т.н. сглобка. Втората група са партиите в парламента, но не са участвали в сглобката. И третата група са нови и не толкова нови, в различни формации явяващи се политически сили, които в момента не са в парламента. Между тях има много голяма различие, но искам да ги разделя на три, за да станат ясни различията и интензивността на кампанията.
Много ясна стратегия на сглобката беше да подтиснат активността на избирателите
Защото ясно осъзнават, че негласуващите не ги харесват. И ако те бъдат активирани, ще накажат сглобката, гласувайки за алтернативни партии, дори и да не ги харесват достатъчно. А това не е в инженеринговия проект на сглобката и в интересите на лидерите й. От друга гледна точка, това беше ясна стратегия. Тя предполагаше кампания, която да активира само твърдите избиратели на сглобката. За да може да се възпроизведат точно по начина, по който бяха. Аз твърдя, че този, който води в момента – ГЕРБ, няма интерес да води толкова много. В понеделник ще видим разпределението, какво се е получило.
Втората група е в парламента, но играе алтернатива
Мога да кажа, че от всички политически партии в парламента БСП достига до изборите в недостатъчна форма. Все още тежат разделителните линии вътре в партията. Поради това БСП не може да надскочи това, което е в този момент и да се появи като алтернатива. Въпреки, че БСП, левицата би била естествената алтернатива. Но не се получава. Затова на фона на голямата вълна на патриотични, националистични движения в Европа „Възраждане“ набира съответната подкрепа. И може би ще се яви най-сериозната алтернатива към днешния ден. Защото тя съчетава две неща. Първо: патриотични, националистични послания в съчетание със сериозно присъствие в парламента. Има мощ и сила. Така убеждават избирателите, че техният глас няма да отиде на вятъра. Прогнозирам доста добро присъствие и сериозни аргументи „Възраждане“ да се появи като втора политическа сила.
Третата група, която е извън парламента, мога да ги разделя на две подгрупи
Това са по-малките партии. Общото, което ги обединява, е, че те направиха една голяма грешка. По своята същност те са патриотични партии. С лек ляв уклон, има и десни с центриско поведение, което е по-типично за патриотичното поведение. Те имат много допирателни, но се явяват изключително разединени. Всеки си е сам юнак на коня. Това разпилява гласове. Но да кажем, че това е първа крачка. Надявам да имат разум и да разберат, че в единението е силата.
Тази група от гледна точка на стратегия разделям на две. От една страна са тези, които присъстват автентично и са реална алтернатива на сглобката и имат вътрешна мотивация за справяне с нея. И други, които виждат влизането си в парламента като проксита и възможност сглобката да ги подкрепи. Но ако си прокси и си подкрепен да влезеш в парламента, от теб ще се изискват определени неща. Ставаш зависим.
SN: Кои са прокситата?
Няма да ги назова кои са. В неделя хората ще ги разберат. Това ще стане, ако до обяд видим, че ГЕРБ води с повече от 10%. Ако ГЕРБ води с повече от 10%, ще има проксита, за да не води с повече от тези проценти. Знаем условието на Борисов – да спечели с над 10%. Допускам, че това е предусловие да не спечели над 10% в реалните избори. Затова, ако той води до обед с и над 10%, след обяд ще има определени движения. Това са мои анализи на базата на анализираните мотиви и интереси на политическите лидери и техния капацитет.
SN: Кой ще победи на тези избори: сглобката или отвратените?
Никой няма да победи. На тези избори всички ще бъдат победени. Това ще налее още по-голяма вътрешна неудоволетвореност в избирателите. Без значение дали са избиратели на сглобката или на отвратените. Допускам, че ще повиши активността. Посланието, че, оставяйки си в къщи, гласуваш за сглобката, не се разчита положително в отвратените. Те започнаха да го разбират. Допускам по-високи нива на активност, което пък ще затрудни по-малките партии. Ще видим. Много неща могат да се случат в деня на изборите.
Хората отново ще са недоволни
Защото отново правителство ще се сформира трудно. Вероятно ще видят, че посланията и противопоставянията между партиите както винаги в предизборната кампания са били фалшиви. И че след това лидерите ще се опитват да се наместят. Надеждата на автентичните избиратели на ГЕРБ е настина партията да управлява и Бойко Борисов да бъде министър-председател. Което според мен е в противоречие с неговия интерес и вътрешни желания. Предполагам, че тази мъка ще продължи още известно време.
Със сигурност в момента политиците и особено сглобката си играят с нервите на избирателите. Накъде може да избие това, ще видим.
SN: Какво да очакваме през следващите години от управлението ГЕРБ-ДПС?
Конфликти. Ще продължаваме да виждаме политици, които са насочени към интересите и справянето на лидерите им за собствения им живот и интерес. Това можем да очакваме. Но това вече е на ръба на нервите на избирателите. Предполагам, че нещата ще бъдат в рамките на някаква година. Така ще се поизчисти картината. Допускам, че в определен момент наистина има голяма вероятност да отидем отново към избори. Дали ще бъде през есента или пролетта, не мога да предположа. Нека да видим разпределението между партиите, което ще ни бъде сервирано в неделя. Казвам сервирано, защото съмнението, какво ще ни бъде сервирано, съществува у всички избиратели. Именно това е причината да призова всички да гласуват. Колкото и да има манипулации, те са по-лесни, когато са малко избирателите. И са по-трудни, когато имате масово гласуване. Твърдя, че в сегашната ситуация в България нормалната активност е 70-80%.
SN: Кой би могъл да бъде коалиционният партньор на ГЕРБ и ДПС в следващото правителство?
ИТН, Синя България. ПП-ДБ. Предпочитани са ДБ, но смятам, че никога не биха се разкачили от ПП. Това ще създаде проблем. В същото време ДПС иска да е легитимен партньор. А ГЕРБ няма да иска това. Ето ви конфликт, който допускам, че можем да наблюдаваме. До сложна ситуация се докараха лидерите на партиите от сглобката. Не е нужно човек да ги съжалява, защото сами си го направиха. Липсата на компетентност, на визия за управление, на знания за това, как се прави идентичност, гордост и се обединява нация, на контрол върху собствените им импулси. Всичко това ни доведе до тук.
SN: Какво е основното послание на тази кампания и какво ще остане то след изборите?
Основното послание, което движи разделителната линия на тази кампания, е: война или мир. То е на фона на глобалните процеси и заплахи. Това послание ясно разграничи партиите, които искрено са за или против войната. Имам предвид искрено, защото какво казваш, е различно от това, какво мислиш. Най-ясно посланието беше формулирано първо от „Граждански блок на Иван Гешев“, когато направи платформа за събиране на подписи. След това то беше разпознато от „Възраждане“. И мога да кажа, че Костадин Костадинов в момента води посланието изключително ярко. Част от причината за успеха му е и това, че, припознавайки и формулирайки ярко посланието в предизборните си участия, трупа изключително много дивиденти за хората, които са против войната. Това е посланието: война или мир.