Парадокс! В Германия наемите на жилища се вдигат, а продажбите спадат. Това сочи анализ на Германския институт за икономически изследвания.През 2024 г. наемите са са увеличили с 4 на сто на годишна база, а спрямо 2010 г. ръстът е от 64 на сто, посочват анализаторите.
При покупките на имоти обаче се отчита спад от 5 на сто, отчитат от института.
Анализът се основава на данни за покупки и наеми от над 150 градове в Германия, предоставени от Асоциацията за недвижими имоти. В списъка влизат както малки градове, така и метрополии.
Все пак цените за продажба на имотите са поели нагоре през втората половина на годината. Вероятната причина за това е намаляването на лихвите и силното търсене на жилища заради нарастващото население на страната, докато в същото време наличните имоти остават недостатъчно.
Докладът набляга и на факта, че свободните имоти са на исторически ниско ниво от около 2,5 на сто след 2022 г.
Нивото е още по-ниско в големите градове, а в Берлин е около 1 на сто.
Имотният бум в Германия приключи през 2022 г. заради високите лихви. По данни на Федералната статистическа служба „Дестатис“ (Destatis) през миналата година покупните цени са спаднали с 8 на сто.
Спадът на цените на имотите е най-сериозен в големите градове – средно с 13 на сто, а в непрестижните им райони достига до 16 на сто.
Въпреки това цените на парцелите за строеж, самостоятелните жилища и апартаментите, обитавани от собственици, са поне два пъти по-скъпи, отколкото са били през 2010 г., сочат данните на института. Обитаваните апартаменти, например, са поскъпнали със 117 на сто.
Според Малте Рит „временният спад на покупните цени не може да скрие факта, че проблемът с недостига на жилища се задълбочава“.
През 2023 г. са били построени по-малко от 300 000 нови жилища, а положението през настоящата година не е много по-добро.
„Новото германско правителство трябва спешно да вземе мерки, за да реши този проблем, като облекчи процедурите и регулациите“, посочва Рит.
Парламентарните избори в Германия са планирани за 23 февруари.
Източник: pariteni