Едва 2940 дози от ваксината срещу човешки папилома вирус са поставили личните лекари на момичета от 10 до 13 години през миналата година. Данните са на здравното министерство, което заплаща имунизацията по националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка. Оттам отчитат значителен спад във ваксинационното покритие сред тази група и планират информационна кампания с деца и родители през есента. От създадената наскоро HPV коалиция, която обединява лекари и неправителствени организации, също започват кампания, насочена към родителите, която ще бъде под надслов „Защити бъдещето им“, предава БНР.
Сексуален контакт, допир на кожа в кожа, контакт със заразена повърхност – така се разпространяват папилома вирусите, които са над 200 типа. При заразяване няма симптоми, но вирусът може да причини сериозни заболявания и при жените, и при мъжете – най-често рак на маточната шийка. Информацията е налична на сайта на HPV коалицията, в която преди няколко месеца се обединиха лекари и общественици, за да популяризират рисковете от тази инфекция и начина за предотвратяването им.
Преди повече от 10 години държавата започна да осигурява ваксини срещу папилома вирус. Първоначално за момичетата на 12 и 13 години, а от две години са обхванати и девойките на 10 и 11. Разрешени за прилагане са две ваксини, внасяни от две фирми. Препаратите не съдържат жив вирус, обяснява епидемиологът д-р Христиана Бацелова, член на коалицията.
„Идеята е да бъдат ваксинирани момичетата в период преди да започнат да водят активен полов живот и реално да имат имунитет и защита преди да започнат да водят полов живот.“
Ваксината обаче може да се поставя и след тази възраст. Най-ефективна е, когато бъде приложена между 9 и 26-годишна възраст, уточнява епидемиологът. Възрастовата граница е широка, включително до 45 години, но има и случаи на поставяне след това.
Тъй като ваксината не е в задължителния имунизационен календар, личните лекари трябва да убеждават родителите, че е нужно поставянето й с цел предпазване на децата от сериозни заболявания, свидетелства д-р Гергана Николова, общопрактикуващ лекар, също член на коалицията. По думите ѝ се интересуват и родители на момченца.
Към момента усилията на здравното министерство са насочени към разширяване на обхвата на ваксинация при момичетата, тъй като данните показват спад до 1 процент при тези на възраст от 10 до 12 години. Това е свързано с рязкото намаление на доверието към ваксината срещу папилома вирус след смърт на дете, което развива рядко заболяване след поставяне на такава ваксина, припомня д-р Николова.
„Имаше сериозен медицински доклад. Не се даде гласност на този доклад. Бяхме оставени сами да разясняваме на родителите, че това не е истина и няма риск за здравето на децата им. В България всеки ден по една жена се разболява.“
Сред митовете за HPV ваксината са, че предизвиква рак, че уврежда нервната система и води до смърт. Факт е, че има риск от алергична реакция, както и при другите ваксини, признава д-р Бацелова. Ваксината е с доказана безопасност, твърди тя.
Извън националната програма желаещите да се ваксинират могат да си купят препарата, като цената варира от 130 до 170 лева на доза, а след 14-15годишна възраст нужните дози са три.
Ваксината може да се закупи в аптека и да се постави в кабинета на личния лекар, уточнява тя. Д-р Бацелова е поставяла ваксината и на мъже, както и на момчета.
Настоящата програма на здравното министерство ще действа до 2024-та година. Според нея, за да има ефект върху обществото, обхватът на ваксинираните трябва да стигне 70-75 процента обхват на съответния набор. Една от целите на СЗО е до 2030-а година 90 процента от момичетата на възраст до 15 години да са ваксинирани срещу папилома вирус.