Германският производител на оръжие „Райнметал“ иска да достави най-модерния си танк “Panther” KF51 на Украйна. „Разговаряме с Киев за износ на Panther“, казва изпълнителният директор Армин Папергер пред “Ханделсблат“. Киев иска да притежава основния боен танк и проявява интерес към новата бойна машина на пехотата „Lynx“, съобщи Nova.
Миналото лято „Райнметал“ представи „Panther“ на търговското изложение за военна техника „Eurosatory“, в Париж и го обяви за най-мощният основен боен танк в света. Украйна би могла да им бъде първия клиент.
Все още има само прототипен модел на „Panther“. Въпреки това Папергер изтъква перспективата за доставка „в рамките на 15 до 18 месеца“. Танковете могат да бъдат произведени в Германия или в Унгария.
За да се осъществи износ, е необходимо одобрението на германското правителство, тъй като „Panther“ е разработен в Германия. Папергер настоява за съгласие: „Европейците не могат да отделят повече основни бойни танкове от бойния си инвентар“, „защото сме разорени“.
Танкът „Panther F51“ може да се разглежда и като отговор на новото поколение руски основни бойни танкове „T-14 Armata“.
„Panther KF51“ е базиран в изработката си на корпуса на „Leopard 2“, от който са взети задвижването, скоростната кутия и ходовата част. Има маса от 59 тона и обхват на придвижване от около 500 километра. Предназначен е за екипаж от трима души (командир, водач и стрелец), четвъртото място може да бъде заето от специалист по оръжия или системи.
Има 50 процента повече огнева мощ от 120-милиметровото гладкоцевно оръдие на „Leopard 2“ и е със „значително увеличен обсег.
Танкът е защитен с пасивна, реактивна и активна броня. Последният слой предлага защита, както срещу кинетични ракети, така и срещу противотанкови управляеми ракети.
Трябва да се отбележи, че по време на ВСВ, немските войски са имали на въоръжение танк „Panther“.
Бойната машина на пехотата „Lynx“ е безкомпромисно иновативна. Това е бойно превозно средство, което напълно се справя с промените на бойното поле на 21-ви век. „Lynx“ предлага максимална свобода на действие. Осигурява мобилност, събира данни, оценява ги и ги предава, като създава времеви прозорци, в които да се реагира гъвкаво и много ефективно на застрашаващи враждебни действия.