Министърката с български паспрот Саня Божиновска от РСМ – протеже на сръбски олигарси!? Собственикът на компанията „РУДНАП ГРУП“ Воин Лазаревич, в който управител е била близката на Християн Мицкоски енергийна министърка, е с изключително противоречива репутация.
Воин Лазаревич е един от най-големите бизнесмени в сферата на енергетиката не само в Сърбия, но и в страните от Западните Балкани.
Той е купувал ток от България. Имал бизнес и в Русия, който е свързан с банка, създадена да заобикаля санкциите, наложени на Югославия на покойния вече диктатор Слободан Милошевич.
Той започва кариерата си в адвокатската кантора на баща си
През 1989 г. стартира собствен бизнес, основавайки PIMA Котор през 1989 г. и PIMA Белград през 1994 г. През 1998 г. е министър без портфейл в правителството на Черна гора. През 1998 – 2000 г. е съветник на министър-председателя на Филип Вуянович.
През 2003 г. приватизира компанията „РУДНАП“, а след напускането на EFT Group през 2005 г. оглавява собствената си компания „РУДНАП ГРУП“.
Но това е само видимата част…
Лазаревич и Хамович – енергийни босове
Воин Лазаревич се прочува като един от най-големите бизнесмени в сферата на енергетиката и най-вече с аферите, свързани с търговията на ток и приватизацията на Националната спестовна каса.
По данни на „Инсайдер“ той и Вук Хамович, син на генерала от ЮНА Радомир Раде Хамович, за който се предполага, че е свързан с тайните служби на Югославия, са имали дялове във „Вексим банк“, където са попаднали част от изнесените пари.
След 2000 г. там са се съхранявали валутните резерви.
Чрез инвестиране на държавни пари, депозирани във „Вексим“, те стават собственици на най-големия пакет от акции в Националната спестовна каса чрез свързани компании. През 2005-2006 г. техните дялове на многократно по-скъпа цена от 41 млн. евро са придобити от гръцка банка, която купува Националната спестовна каса.
По това време двамата се захващат с бизнеса с тока.
Получават изключителното право да внасят и изнасят електроенергия за Сърбия. Двамата са ощетили държавния бюджет на страната с 22 млн. долара.
Десет години по-късно Министерството на енергетиката повдига наказателни обвинения срещу тях въз основа на доклада на екипа за борба с корупцията за злоупотреби в енергийния сектор. Тогавашният ресорен министър Зорана Михайлович заявява, че Сърбия е претърпяла щети за стотици милиони долари при сделки с техните компании.
Лазаревич и „Панама пейпърс“
Сръбските бизнесмени са широко представени в регистрите „Мосак Фонсека“ – фирма, базирана в офшорния данъчен рай Панама.Подробности за дейността им са открити в „Панама пейпърс“
Бизнесменът Воин Лазаревич също фигурира в базата данни.
Неговото сръбско дружество „РУДНАП ГРУП“ АД е създало през 2007 г. в данъчния рай на Сейшелите дружество, наречено „Giralia Resources Limited“, но не е известно с какво се занимава това дружество.
Лазаревич и създадената от Милошевич руска банка Euroaxis
През 90-те години на миналия век Югославия под водачеството на диктатора Слободан Милошевич води поредица от кървави етнически войни срещу останалите републики в разпадната се федерация. Заради проявената жестокост от Белград по време на войните на Югославия са наложени международни санкции.
Милошевич създава в Русия банката „Вексим“, а по-късно след неговото падане от власт тя се преименува в Euroaxis.
Заради нарушения на правилата обаче банката попада в полезрението на руските власти. Един от акционерите в нея и член на Управителния съвет по ново време е Воин Лазаревич.
Разследване на BIRN хвърля светлина върху това как той и още двама сръбски бизнесмени са пренасочвали средства от нея към свои фирми в периода 2012-2015 г.
Лазаревич, Спасоевич и Сикимич са използвали система за двойно счетоводство, за да избегнат проверката на Руската централна банка. По-голямата част от заемите на банката – платени от депозитите на Националната банка на Сърбия са отивали в техни собствени компании.
През 2016 г. лицензът на Euroaxis е отнет.
Две години по-късно руските власти запорират имуществото на Лазаревич и още няколко бизнесмена, включително на бившия сръбски посланик в Москва Йелица Куряк и на последния президент на банката Иван Маричич.
Любопитното при Маричич, който поема финансовата институция през януари 2015 г., за да я спаси, е, че преди това е довел до фалит базираната в Белград Srpska Banka.
По-късно той признава:
„Не се предполага, че трябва да основеш банка, за да събираш ресурси от финансовия пазар и да финансираш собствения си бизнес“.
Според него нито е нормално, нито е позволено от закона това, което са правили собствениците на Euroaxis.
Банката отпуска заеми на компании, които са под контрола на нейното ръководство.
Euroaxis е отпуснала повече от 40 кредита на 15 различни компании на обща стойност над 32 млн. евро. На пръв поглед те нямат нищо общо помежду си, но в действителност повечето от тях са свързани с триото Лазаревич, Сикимич и Спасоевич.
Най-много са се облагодетелствали фирмите, свързани с Лазаревич. Девет от тях са получили 24 кредита за 20 млн. евро.
Триото се е самоуличило в престъпление на тайно направен аудиозапис на едно от последните заседания на борда на директорите.
Euroaxis трябва да върне на клиентите си 17 млн. евро.
Около 6 млн. евро са събрани от продажбата на централата ѝ в центъра на Москва. Тя е купена от Gorizont Apartments. Собственик на компанията е Андрей Маталига, който е и директор на „Янтар 96“ – фирма, собственост на Сергей Мефиедов.
Той е бизнес партньор на Артьом Дюмин, чийто брат е бивш бодигард на Владимир Путин.
Safеwnews припомня, че инистър на антибългарския Християн Мицкоски има български паспорт
Саня Божиновска е използвала български паспорт, когато е била директор в хърватската компания „Руднап“. Тя е във висшето ръководство на управляващата ВМРО-ДПМНЕ.
Източник: БГНЕС