След като разбра, че колегата му Абу Хаттаб заедно с 11-членното му семейство са загинали при ракетен обстрел по дома им в Ивицата Газа, палестински журналист свали предпазната си жилетка и каска в ефир, предава БТВ.
„Не мога да издържам повече, всичко това не ни пази, ние си тръгваме един след друг, без никой да се интересува от нас, нито от мащабите на бедствието, което всички преживяваме в Газа“, казва през сълзи Салман ал-Башир, докато свaля предпазната жилетка и каска в ефир.
Водещата също не успява да овладее емоциите си и започва да плаче. От сърцераздирателния монолог на Салман пред зрителите на палестинската телевизия се разбира, че само преди 30 минути той е разговарял с колегата си.
Още по-стряскащ е факта, че последния му ефир е бил на мястото, от което предава Салман
„Всичко това са само слоугани, нищо не ни пази. Няма никаква международна подкрепа, ние сме сами“, казва журналистът.
Същевременно водещата на новините бърше сълзите си.
Такива ситуации в журналистическата гилдия не се случват често, защото всички журналисти са научени да не показват емоциите си, каквото и да се случва. Попадащите често на кървави сцени репортери, особено военните са обучени какво да правят в подобни моменти. И фактът, че журналист лее сълзи в ежир показва, че ситуацията е извън контрол и че войната променя абсолютно всички.
Тя е страшна, безпощадна и белязва съдбите. Тя превръща и обикновените новини в сърцераздирателна история, която полепва по най-тънките кътчета на душата и никой не може да остане равнодушен към сълзите на онези, чрез чиято смелост научаваме какво се случва на местата, в които никой не иска да бъде в този момент.
При изненадващото нападение на „Хамас“ срещу Израел на 7 октомври започна войната в Близкия изток. Повече от 1400 души загинаха, 200 бяха отвлечени. Двете страни в конфликта бяха заляти със страшни картини на смърт. 9000 са загиналите заради конфликта по изчисления на здравното министерство в Газа.
Предварителните разследвания на CPJ показват към 4 ноември, че най-малко 36 журналисти и медийни работници са сред загиналите от близо 10 000 убити от началото на конфликта.
Силите за отбрана на Израел заявиха пред информационните аггенции Ройтерс и Франс прес, че не дават гаранция за безопасността на техните журналисти, работещи в Ивицата Газа, след като те поискаха от тях да гарантират, че репортерите им няма да са обект на израелски удари, съобщи Ройтерс на 27 октомври.
Журналистите в Ивицата Газа са изправени пред особено високи рискове, тъй като се опитват да отразяват конфликта в условията на израелска сухопътна атака срещу град Газа, опустошителни израелски въздушни удари, нарушени комуникации и значителни прекъсвания на електрозахранването.