Разкриха пенсията на бившия премиер Жан Виденов. Това стана ясно, след като НОИ оповести, че вече седем души в страната получават лична пенсия над т.нар. таван, който в момента е 3400 лв. Такива пари за старост по закон могат да вземат бивши министър-председатели, президенти и членове на Конституционния съд. Сред тях има само една жена и един пенсионер над 80 г., става ясно от данните в онлайн статистиката на НОИ.
До преди няколко месеца те бяха четирима души. С 3400 лв. са 4607 души, от които 3852 са мъже и само 755 са жени.
В пенсионерското войнство се е влял и бившият премиер Жан Виденов.
Виденов ще взема около 4 бона месечно и повече няма да е зависим от далеч по-високите доходи на жена си.
Някогашният младок от БСП, застанал начело на държавата, вече е на 65 години, които навърши през март. Според закона всички лица, заемали поста министър-председател на България, са освободени от правилото за таван от 3400 лева и могат да получават пълния размер на полагаемата им се пенсия.
45-ият премиер на България имал шанс дори за още по-рекордно висока пенсия, но отражение върху крайната сума дало последното му съкращение само три години преди да се пенсионира. В края на 2020 г. той бе освободен от Eвропейското висше училище по икономика и мениджмънт в Пловдив, където дълго време бе преподавател, а причината беше внезапният фалит на ВУЗ-а.
Бившият министър-председател е известен и с това, че с жена му Каталина обитават обикновена панелка в Пловдив.
Жан се занимава с научните си трудова, а съпругата му върти фирма, чиято основна дейност е отглеждането на етерични култури и производството на масла от тях.
Неясно е дали е успяла да се пенсионира Ренета Инджова.
Първата ни жена премиер се оплака преди време, че чиновниците отказват да й признаят 10 години от стажа в чужбина и съответно – пенсия. През 2014 г. нашата Желязна лейди, която е набор 1953, дори обяви, че единствените ѝ доходи са от бюрото по труда. Към момента и тя, и Жан не дават изявления по темата за личните си пенсии.
Към момента общо 2 048 732 души вземат някакъв вид пенсия.
С лични пенсии са 1 942 950, по-голямата част от които са жени – 1 135 575. Жените обаче като цяло получават по-малко пари. Обичайно причината е, че макар да са били на същата позиция и със същото образование като мъжете, са получавали по-ниски заплати по време на трудовия си път. Например минималната от 1 юли пенсия от 580,57 лв. получават 395 693 души (в това число лични и наследствени пенсии), от които 345 728 са жени.
40% от всички пенсионери в България обаче продължават да получават доходи под почти невъзможните за оцеляване 700 лева на месец.
Таванът на пенсиите не важи за хоората, които са изпълнявали длъжността президент на Република България и конституционни съдии. С пари под линията на бедност, която за тази година правителството определи да е 526 лв., преживяват почти половин милион български пенсионери.
С лична и наследствена пенсия до 580,57 лв. месечно са 415 717 души от 44 до над 80 г.
Разликите в пенсиите между мъжете и жените остават големи
Средната лична пенсия за мъжете е над 1006 лева, докато жените получават средно 738 лева на месец. Тази разлика от почти 270 лева се дължи на по-високите заплати, които мъжете са получавали по време на трудовата си кариера, и съответно по-големите осигуровки, които са внасяли.
Пенсии за осигурителен стаж и възраст получават 1 218 308 души.
През тази година жените могат да се пенсионират при навършени 62 г. и 2 месеца и стаж от 36 г. и 6 месеца. За мъжете необходимата възраст за пенсиониране в масовата III категория труд е при навършени 64 г. и 7 месеца плюс стаж от 39 г. и 6 месеца. Право на пенсия имат и хората с непълен стаж, но те трябва да са навършили 67 г. и да имат поне 15 години действителен осигурителен стаж.
По данни на НОИ от януари до март т.г. 234 души са откупили осигурителен стаж до 5 години.
На всеки от тези хора средно не им е достигал стаж от близо 23 месеца. Приходите от купен стаж за първите три месеца на годината възлизат на 4 438 898 лв.
Друга възможност е отпускане на пенсия в намален размер. Но тези хора трябва да са натрупали изискуемия осигурителен стаж и по тяхно желание да се пенсионират до една година по-рано от възрастта им за отпускане на пенсия по общия ред. Такива пенсии в момента получават 47 320. При последващи преизчислявания на пенсията, отпусната в намален размер, определеният процент на намаление при отпускането й не се променя.
Колкото и малко случаи на инвалидизация, вследствие на трудова злополука да отчита статистиката, пенсии за инвалидност поради трудова злополука и професионална болест получават 5398 души към момента, от които двама души са с 3400 лв. С наследствени пенсии от тази категория са 1362 души, а останалите са лични.
Източник – НОИ, Narod.bg, Уикенд