От месец август до края на годината в страната ще бъдат доставени общо над 88 000 опаковки от лекарствения продукт Ozempic 1 mg. На 17 юли в страната е получена доставка на 18 160 опаковки, които са разпределени в аптечната мрежа. Следващата регулярна доставка е планирана на 30 юли, като количеството е 13 400 опаковки. Това съобщи Министерството на здравеопазването (МЗ) в отговор на писмено запитване на БТА относно недостига на инсулини в страната.
По-рано днес омбудсманът Диана Ковачева сезира здравния министър за жалби от граждани за липса на животоподдържащи инсулини за лечението на захарен диабет. Според становището ѝ единият от липсващите лекарствените продукти е именно Ozempic 1 mg.
Общо 13 сигнала от граждани относно липса на инсулини в аптечната мрежа са постъпили в министерството от началото на седмицата. Те са предоставени в оперативен порядък на Изпълнителната агенция по лекарствата като отговорна институция по надзор на пазара на лекарствените продукти в страната, информират от МЗ. Оттам увериха, че непрекъснато се следи ситуацията с недостига на инсулини, като посочиха, че проблемът засяга не само България, а и цяла Европа. „Експертите ни са в постоянна комуникация с Притежателите на разрешение за употреба, вносители и търговци на едро“, уточниха още от министерството.
От МЗ припомнят, че в края на юни са предприети действия за улеснена замяна на аналогови инсулини, която да се извършва от лекуващия ендокринолог, без да е необходимо изпълнение на заложените в изискванията на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) медицински критерии – лабораторни и клинични.
„Отпадането на тези критерии бе гласувано на заседание на Надзорния съвет на НЗОК от 29.06.2023 г. С предлаганите промени се осигурява улеснен административен ред за ползване на наличните инсулинови аналози. Предстои НЗОК да изготви изменение на изискванията при издаване на протоколи за провеждане на инсулиново лечение на захарен диабет тип 1 и тип 2 при лица над 18 г.“, обясниха от МЗ.
„При невъзможност да изпълнят лекарско предписание, поради липса на конкретен лекарствен продукт в аптечната мрежа, пациентите следва да се обърнат към лекуващия лекар за назначаване на подходяща терапевтична алтернатива, съобразно здравословното състояние“, съветват от министерството.