Откриха връзка межу психически нестабилните хора и музиката. Специалисти разкриха, че симптомите на граничното личностно разстройство са свързани с музикалните предпочитания. Според ново изследване, публикувано в Psychology of Music, хората с различна степен на симптоми на гранично личностно разстройство имат различни музикални предпочитания. Резултатите хвърлят светлина върху това как психологическите функции, приписвани на музиката, могат да повлияят на музикалните вкусове.
Граничното личностово разстройство е състояние на психичното здраве, което се характеризира с модел на постоянна нестабилност в настроенията, поведението, самооценката и функционирането.
Тези преживявания често водят до импулсивни действия и нестабилни взаимоотношения с другите.
Основанието за изследване на връзката между граничното личностово разстройство и музикалните предпочитания произтича от признаването на значимата роля на музиката в човешкия живот, особено на нейния терапевтичен потенциал. Музиката може да повлияе дълбоко върху емоциите, настроението и социалните връзки. Тя предлага уникален прозорец към психологическото състояние на индивида и механизмите му за справяне.
Като се има предвид, че индивидите с гранично личностово разстройство изпитват интензивни емоции и нестабилност, разбирането на техните музикални предпочитания би могло да даде представа за това как те използват музиката за емоционална регулация, формиране на идентичност и социално взаимодействие.
„Аз съм изследовател, чиито интереси са насочени към психологическите функции на музиката“, казва авторът на изследването Рафал Лауендовски от Катедрата по семейни изследвания и качество на живот в Университета в Гданск. „Знаем доста по този въпрос. Интересувахме се обаче от проблема за функциите на музиката сред хората с личностни разстройства, по-конкретно хората с тежки симптоми на гранично личностно разстройство.“
Този тип личностно разстройство има степени на тежест и се характеризира с особена специфика на функциониране в сферите на самоосъзнаването, социалните връзки и регулацията на възбудата и настроението.
Individuals with varying degrees of borderline personality disorder symptoms exhibit distinct music preferences, according to new research published in Psychology of Music. https://t.co/gwuFEgkSlO
— PsyPost.org (@PsyPost) March 20, 2024
В проучването са анализирани данни от 549 участници.
При разделянето са създадени две групи: една с ниски резултати (показващи ниска тежест на симптомите на граничното личностово разстройство) и друга с високи резултати (показващи по-висока тежест на симптомите). Извадката се състои предимно от жени (75,6%), което отразява демографските тенденции, наблюдавани сред хората с гранично личностово разстройство.
Музикалните предпочитания са оценени с помощта на Кратък тест за музикални предпочитания (STOMP), който измерва харесванията и нехаресванията на индивидите сред 14 различни музикални жанра, отразяващи широк спектър от музикални вкусове. Изследователите използват друга скала за измерване на психологическите функции, които се приписват на музиката. Тази скала включва елементи, свързани със самоосъзнаването, социалната свързаност и регулирането на емоциите и възбудата, което позволява цялостна оценка на причините, поради които участниците могат да се обръщат към музиката.
Изследователите установяват, че участниците с по-висока тежест на симптомите на гранична личност проявяват различни предпочитания към определени видове музика.
Особено важно е, че лицата с по-висока тежест на симптомите показват предпочитания към рефлексивни и сложни музикални жанрове като класика или джаз. Същевременно проявяват по-малък интерес към интензивни и бунтарски жанрове като хеви метъл или пънк.
Тежестта на симптомите на граничното личностово разстройство също е значително свързана с начина, по който индивидите възприемат функциите на музиката. По-конкретно е установено, че колкото по-тежки са граничните симптоми, толкова по-малко индивидите оценяват музиката заради способността ѝ да насърчава самоосъзнаването и социалните връзки.
По-конкретно, проучванетоустановява, че намалената стойност, която се придава на музиката за самоосъзнаване и социална свързаност сред лицата с по-висока степен на гранични симптоми, води до намалени предпочитания към интензивна и бунтарска музика.
„Доказахме, че тежестта на граничните личностни симптоми е тясно свързана с предпочитания вид музика“, казва Лоуендовски пред PsyPost. „Функциите на музиката могат частично да оформят музикалните предпочитания в тази група (т.е. музикалните предпочитания са отговор на вътрешни психологически потребности).“
Изследването е проведено по време на пандемията от COVID-19. То е озаглавено „Връзка между симптомите на граничното личностово разстройство и използването на музика“. В него участват Каролина Ковалевска, Рафал Лауендовски и Карол Карасевич – автори на изследването на ролята на музикалните предпочитания и функциите на музиката.
Източник – PsyPost/Превод:SafeNews
Още новини четете в категорията Живот
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News