Паметник на легендата на „Левски“ Георги Аспарухов – Гунди бе открит в столичния парк „Гео Милев“. Множество малки и големи изпълниха парк „Гео Милев“ в София за официалното откриване на паметника на великия Георги Аспарухов. Сякаш и небето заплака, докато на фона на „Балада за Гунди и Котков“ синият плащ бе свален и под него се извиси фигурата на вечния Георги Аспарухов – славната деветка на „Левски“ и България, превада „24 часа“.
Монументът е в близост до родната къща на Гунди. На откриването присъства и сестра му Лидия и нейния съпруг – легендата на българския и световния волейбол Димитър Каров. Да открият паметника на легендата на „Левски“ дойдоха и племенницата му Мария и двете й деца, както и част от неговите близки роднини – Георги и Калоян.
Видял, че не може да уплаши множеството, дъждът „поплака, поплака“, пък спря. И в този момент бяха запалени сини и жълти димки. А от синия дим отново сякаш се извисяваше той – Георги Аспарухов, пише „24 часа“.
„В този тържествен ден. Тази мечта за всички нас, за всички вас- този величествен паметник, искам да благодаря на хората, които дадоха идеята“, заяви световния вицешампион по волейбол, носител на КЕШ и многократен шампион на България с ЦСКА, съпругът на Лидия Аспарухова – Димитър Каров.
„Скъпи приятели. В този тържествен ден. Тази мечта за всички нас, за всички вас – този величествен паметник, искам да благодаря на хората, които дадоха идеята. Това са младите членове на клуб „Гунди-Редута“. Всичко започна от тях. Благодаря и на община „Слатина“, която поде инициативата. Благодаря и на всички хора, които участваха с много или малко, за да се изгради това величие. Благодаря от душа и сърце. В тази паметна година, в която се навършиха 80-години от рождението на Георги и 52 години от неговата кончина, дойде и времето тук, в „Редута“, да стои тази гениална фигура, която радваше всички, която радваше цяла България, която бе зачитана от цяла Европа и от целия свят. Всички трябва да бъдем горди“, заяви 79-годишният Каров.
Председателят на Levski Family – благотворителното сдружение към Националния клуб на привържениците Милен Панайотов също благодари за изпълнението на проекта и се обърна към присъстващите в парк „Гео Милев“:
„Благодаря на всички, които сте тук и уважихте поканата ни да присъствате в исторически момент, не само в историята на „Левски“, но и в историята на България. Нашият девиз от първия ден беше „За Гунди, за „Левски“, за България“. Благодаря на хилядите дарили средства и труд за осъществяването на този грандиозен проект. Благодаря на фенклуб „Редута“, защото те бяха инициаторите на този проект. Идеята дойде от фенклуб „Редута“. Благодаря на всички останали фенклубове в България. Благодаря на всички. Благодаря на сдружението „Левски на левскарите“, не само за финансовата помощ, а и заради последните две седмици – озеленяване, огради, доброволен труд – всичко беше организирано с тяхното съдействие“.