Египетска археологическа експедиция откри впечатляващи гробници от времето на Старото царство на Древен Египет, в некропола Сакара край Кайро, съобщи вестник “Ал Ахрам”, цитиран от БТА. Намерени са и погребални шахти, съдържащи саркофази с мумии, както и каменни и дървени статуи.
Най-голямата гробница принадлежи на високопоставен сановник и жрец в религиозния комплекс на пирамидата на Унас – последният владетел от Петата династия. По стените й са изрисувани сцени от всекидневния живот, разказва знаменитият египтолог Захи Хауас, който ръководи екипа.
Втората по големина гробница е на човек на име Мери, чийто титли са пазител на тайни и помощник на върховния управител на двореца. Сред находките е и по-малка гробница на жрец, в която са сложени и девет красиви статуи. Отделно от тях, експедицията се е натъкнала на статуите на мъж и жена, заедно с дъщеря им.
Най-важното откритие е 15-метрова шахта, на чието дъно лежи саркофаг от варовиков камък, посочва Хауас. Надписите на похлупака разкриват, че собственикът му се е казвал Хекашепес.
Хоросанът, с който е запечатан саркофагът, е непокътнат, така както древните египтяни са го оставили през 4300 години. Мумията вътре е покрита със златни листа. “Възможно е това да е най-старата и най-добре запазената мумия, намирана в Египет досега,” смята археологът.
В другата 10 метрова шахта, експедицията е открила дървени и каменни статуи и още един саркофаг, съдържащ мумия, с множество амулети, каменни съдове, предмети от всекидневния живот.