Проблемът с безводието е тревожен. Тревожни са данните за състоянието на водния ресурс и достъпа до вода за битови нужди и напояване, които бяха изнесени по време на изслушване в НС за проблема с безводието в страната.
Според министъра на околната среда и водите Петър Димитров има тенденция за трайно засушаване и намаляване на водния отток.
Особено тревожни са данните за Дунавската равнина, където той е намалял с 82% в сравнение с миналата година, която е обявена от Световната метеорологична организация за най-сухата от 30 години насам:
„В Плевен и Ловеч водата не се акумулира, а се губи във водопреносната мрежа и режимът е да намалим загубите. Някъде тези загуби са близо до 90% и над 90“.
Проблемът с безводието е тревожен
Усилията са насочени към работа с общините, където все още има воден режим, с цел приоритизиране на проектите за подобряване на ВиК инфраструктурата по програмата, финансирана от държавния бюджет, посочи министърът на регионалното развитие Виолета Коритарова:
„Много ми се иска наистина кметовете да осъзнаят необходимостта от тази дейност, защото никой няма да се върне в едно населено място – дори и облагородено, но при воден режим“.
Две временни комисии бяха създадени от депутатите в Народното събрание.
Първата ще се заеме с решението на проблема с безводието в страната, а втората – с нарастващия скандал с установена чума по животните. Временна комисия за установяване на всички факти и обстоятелства относно проблемите с безводието в страната ще включва 24 народни представители. Те бяха предложени на паритетен принцип по трима от всяка парламентарна група.
Депутатите създадоха и втора комисия. Тя ще извърши проверка и ще установи факти и обстоятелства относно констатираните огнища на чума и на шарка по дребни преживни животни на територията на страната. 216 народни представители гласуваха „за“ нейното сформиране, а един се въздържа.
Повече по темата вижте в материал на SafeNews;
НА ЖИВО: Натоварен ден в програмата на депутатите за днес, изслушват ключови министри
Източник – БНР