Определя ли полът вашата идентичност? Има вярване, че единият пол може да бъде по-добър или по-лош от другия поради биологични различия, пише Al Rai Kuwait. Въпреки това, в допълнение към физиологичните характеристики, има такова нещо като пол. Именно това определя мястото на човека в обществото.
Всички знаем какво е биологичен пол: или си жена, или си мъж. Но какво е пол? Каква е разликата между пол и джендър и как определяте своята полова идентичност?
В социологията полът се отнася до социалните роли на мъжете и жените, които са различни от биологичните различия между половете. Някои антрополози смятат, че мъжете са се чувствали по-низши от жените поради способността на последните да раждат деца, но с течение на времето науката е доказала, че биологичните различия са единствената разлика между жените и мъжете.
Други различия, като личностни черти, темперамент, морал и социалните роли, които всеки пол играе, не се дължат на биологичните или физиологичните черти на половете, а на социални, икономически, политически и образователни фактори. Например, когато статистиката показва, че жените имат по-висок процент на неграмотност от мъжете, това не е защото жените имат матки, а защото не всички момичета се изпращат на училище. И ако все пак бъдат изпратени да учат, тогава те учат по същия начин като момчетата.
Биологичните различия между половете не означават, че единият пол е по-добър от другия. Ако биологичните различия определяха кой е по-добър или по-лош, тогава един голям борец би бил по-добър за нас от слаб изобретател, а жените биха били по-добри от мъжете, защото знаят как да раждат деца и да ги кърмят.
В днешно време все повече се говори, че мъжете са уж по-добри от жените от биологична гледна точка. Това насърчава мъжете да заемат по-висока позиция от жените и по този начин да контролират всеки детайл от живота й, защото, твърдят те, жените са по-слаби. Това се нарича полова дискриминация.
Полът е дефиницията на ролите и характеристиките на жените и мъжете, установени от обществото, докато полът е чисто биологична характеристика на всеки.
Той се променя от едно общество в друго и дори времето влияе върху тези промени поради социални, културни, политически и икономически фактори. Също така обучението по общи и индивидуални образователни програми играе роля в обучението на представителите на двата пола на определени поведения, дейности и роли, които определят тяхната полова идентичност.
Например в арабските общества рицарството, силата и смелостта са определени като мъжки черти, докато нежността, покорността и слабостта са определени като женски черти. Това вярване е създадено от самия човек, а не от природата или нашето тяло. Като доказателство може да се посочи примерът как жените в селските райони носят дърва и вършат тежка работа, докато мъжете в града не могат да направят това.
Източник – Al Rai Kuwait. / Превод:SafeNews