Още с влизането си в московската съдебна зала Олег Орлов кристално ясно изразява чувствата си относно изправянето му пред съда, защото е отправил критики към войната в Украйна. Руският правозащитник куфарчето си и вади книга. След това я вдига, за да могат да я заснемат телевизионните камери. Заглавието й е „Край на режима“.
«Мемориалец» Олег Орлов пришел на собственный суд с книгой Баунова «Конец режима»
Книга рассказывает о падении тоталитаризма в трех европейских странах: Испании, Португалии и Греции.
Орлову грозит до трех лет лишения свободы по статье о «повторной дискредитации армии». Его… pic.twitter.com/SkX2l1HprW
— SOTA (@Sota_Vision) June 8, 2023
„Добро заглавие. Препоръчвам да го прочетете“, заявява Орлов, цитиран от коренспондента на BBC Стив Росенберг. Той е един от най-уважаваните правозащитници в Русия. „Всичко е свързано с това как тоталитарните и фашистките режими свършват.“
Олег Орлов е открит критик и на двете войни, които Кремъл води в момента: войната в Украйна и тази у дома – войната срещу несъгласието.
Откакто пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна започна през февруари 2022 г., хиляди руснаци бяха преследвани съгласно нови закони, предназначени да задушат критиките към военните усилия на страната.
Орлов, който е на 70 години, е съден за предполагаемо нарушаване на един от тези закони. Той е изправен пред до три години затвор за многократно „дискредитиране“ на руската армия с критиките си към войната в Украйна.
„Статията, по която съм съден, е „Публични действия, насочени към дискредитиране на използването на руските въоръжени сили за защита на интересите на Руската федерация и нейните граждани и за опазване на международния мир и сигурност“, казва Орлов пред BBC преди процеса. „На първо място, руската конституция гарантира свободата на словото. Написах статия, в която давам моята оценка на събитията. Да ме преследват за това нарушава конституцията. И второ – това, което се случва в Украйна, нека бъдем ясни и го наречем война, то е против интересите на Русия и руските граждани. Що се отнася до „запазването на международния мир и сигурност“, това е шега. Напомня ми за думите на Джордж Оруел: „Войната е мир“ и „Свободата е робство“. Твърдението, че войната в Украйна е „в интерес на международния мир“ е просто глупост.“
Член 29 от руската конституция наистина гарантира свободата на словото. Но на хартия.
В действителност руснаците, които публично критикуват властимащите, поемат значителен риск. Руските власти са събрали огромен инструментариум от репресивни закони, които могат да бъдат използвани, за да накажат критиците на правителството и противниците на войната на Русия в Украйна.
Освен че криминализира „дискредитацията“ на армията, руският наказателен кодекс сега наказва това, което нарича „публичното разпространение на умишлено невярна информация за използването на руските въоръжени сили“.
Често наричан „Законът за фалшификатите“, той е използван за арест на такива изявени критици на Кремъл като Иля Яшин. Миналата година той беше осъден на осем години и половина затвор.
Има и други „инструменти“.
Руската театрална режисьорка Женя Беркович, която пише и публикува антивоенни стихотворения, е обвинена в „оправдаване на тероризма“ в една от пиесите си. Тя е изправена пред седем години затвор.
Още през април критикът на Кремъл и антивоенен активист Владимир Кара-Мурза беше осъден за държавна измяна и осъден на 25 години затвор.
„Мащабът на репресиите и броят на делата напомня епохата на съветския лидер Леонид Брежнев“, смята Олег Орлов. „Но по нивото на жестокост и по продължителността на раздаваните затворнически срокове, напомня на времето на Сталин.“
Процесът срещу Орлов предизвика международен гняв. Съветът на Европа, най-старата политическа организация в Европа, която има за цел да защитава демокрацията и правата на човека в целия континент, осъди случая като „пародия на правосъдието“.
„Руското правителство иска да контролира мислите на хората. То иска да има само мнения, които са в съгласие с тяхната политика, дори когато става въпрос за решение за започване на война“, казва комисарят на Съвета на Европа по правата на човека Дуня Миятович пред BBC. „Важно е посланията, идващи от всички нас, които наблюдаваме случващото се в Русия, да са силни и ясни – това е недопустимо.“
В Русия тези зад решетките не са забравени
В центъра на руската столица московчани са седнали на маси в кафета и пишат писма и картички до политическите затворници.
Това е ежемесечно събитие, организирано от „Яблоко“ – една от последните останали либерални партии в Русия, на която все още е разрешено да функционира.
В страна, където колективният протест е ограничен, все още има химикал и хартия, за да се покаже солидарност и подкрепа. Портретите на затворниците заедно с биографиите им са отпечатани на листовки и разпръснати по масите. Посетителите могат да пишат съобщения на колкото се може повече от тези хора акто искат.
„Дойдох тук от чувство за вина“, казва млад мъж на име Иля. „Хора отиват в затвора защото изразяват мнението си. Мисля, че това е грешно. Искам да ги подкрепя.“
„Подкрепата за руските политически затворници е толкова важна днес“, казва Алина. „Имам познати, които вече са в затвора и разбирам, че тези писма могат да им спасят живота.
„Когато нямаш какво да правиш, умът ти започва да мисли, че си сам“, казва Юлия. „Може да изпаднете в депресия. Така че, когато четат тези картички и писма, се надявам, че това ще ги накара да се почувстват по-добре.“
А за тези, които пишат тези картички до затворниците, това е един от начините да покажат, че въпреки нарастващите репресии, те няма да бъдат накарани да мълчат.