Има консенсус с президента на Украйна Володимир Зеленски, оръжията предоставени на тази страна от Запада, да не се използват за атаки по руската територия. Това заяви германският канцлер Олаф Шолц в интервю за седмичника „Bild am Sontag“, съобщи БТА.
Съюзниците на Киев обещаха за бойните действия там, тежки танкове и ракети, с по-голям обсег. Ракетите GLSDB, определени за даване от САЩ на Украйна, биха удвоили ударната сила на украинските военни. Те са с малък диаметър и са с наземно изстрелване, при което могат да достигнат цел, отстояща на 150 километра, като застрашат реално руските позиции, зад фронтовите линии.
Германия и други западни страни обещаха танкове „Leopard 2“ за Киев, като очакванията са за между 120 и 140 такива танка от различни държави, които могат да влязат незабавно на бойното поле. Германия ще достави „Leopard 2“ и по този повод руският президент Владимир Путин, заяви в четвъртък, че „германските танкове отново заплашват Русия“.
„Тези думи се вписват в една серия от странни сравнения, които Путин използва, за да оправдае атаката си срещу Украйна“, коментира Шолц в интервюто за германското издание „Bild am Sontag“. „Нищо не оправдава тази война“, допълни той.
„С нашите съюзници ние предоставяме бойни танкове на Украйна, за да може тя да се защитава. Ние грижливо преценихме всяка доставка на оръжия, в тясна координация с нашите съюзници, като се започне от САЩ. Този общ подход позволява да се избегне една ескалация на войната“, увери германският канцлер.
По време на телефонните разговори, които той е провел с руския президент в началото на войната, Путин не е отправял заплахи нито срещу Запада, нито лично срещу него, каза Шолц в отговор на въпрос на изданието.
Бившият британски премиер Борис Джонсън заяви в документален филм, че руският президент го е заплашил, споменавайки ракетно изстрелване по Лондон. Кремъл отхвърли тези твърдения.
Наскоро президентът Джо Байдън публично приветства немския канцлер Олаф Шолц за неговия „непоклатим ангажимент“ към Украйна и за това, че Германия „отива една крачка напред“, съобщи DW.
Преди време, САЩ бяха раздразнени от съпротивата на Германия срещу увеличаването на военните разхори. Официален Берлин не изпълняваше изискването на алианса НАТО да се харчат 2 % от БВП за отбрана. Вашингтон остро ракритикува и газовите проекти на Германия с Русия, и по-специално Северен поток.
Берлин и Вашингтон имат различни геополитически интереси. Докато Германия вижда войната в Украйна, като проблем на регионалната сигурност и напрежение в Европа, то за САЩ, Украйна е просто елемент от геополитическия шах. Една по-слаба Русия може да бъде от полза за интересите на САЩ, в други региони по света, информира DW.