Огнян Дъскарев, международен анализатор, в специално интервю за SafeNews съпостави възможностите на двойките за президент и вицепрезидент на САЩ: Доналд Тръм с Джей Ди Ванс и Камала Харис с Тим Уолц.
SN: Г-н Дъскарев, кандидатът за президент на Демократическата партия в САЩ Камала Харис обяви, че избира губернатора на Минесота Тим Уолц за свой вицепрезидент. Какво означава този избор?
Харис имаше и друг избор: Джош Шапиро, губернаторът на Пенсилвания. Той е много популярен в Пенсилвания, 61% го одобряват. Но тя се изплаши да го номинира за вицепрезидент. Защото Шапиро е евреин и поддържа Израел във войната му с „Хамас“. В Щатите има милиони антисемити, антиционисти. Те са най-много сред самата американска левица. И това щеше да подкопае сериозно шанса на Харис. Сегашният й избор – губернаторът на Минесота – показва, че тя вярва на един ляв радикал, какъвто е Тим Уолц, защото тя самата е ляв радикал.
Губернаторът на Минесота доказа, че е ляв радикал, подчертава Огнян Дъскарев.
Преди четири години, през лятото на 2020 г. по време на бунтовете в САЩ заради смъртта на Джордж Флойд Минеаполис бе обхванат от тях. Беше изгорен един от двата полицейски участъка и бяха нанесени щети за милиарди долари само в Минеаполис. В страната последваха 574 бунта, в които загинаха най-малко 20 души. Включително и пенсиониран полицай. Казвам го, за да опиша какво направи тогавашният и сегашен губернатор на Минесота Тим Уолц. Той на практика подкрепи бунтовете. Няколко дни той не си мръдна пръста, за да им попречи. А той имаше цялата власт. Нещо повече, той намали с 40% полицията в щата Минесота. Защото тогава Флойд загина под коляното на белия полицай в Минеаполис. Камала Харис като избра ляв радикал за свой подгласник, тя иска да консолидира лявото крило на и без това лявата Демократическа партия на САЩ.
SN: Как изглеждат съпоставени двойките Тръмп-Ди Ванс и Харис-Уолц?
Съвършено различно. От много години не е имало толкова различни политически, икономически, културни виждания, отколкото на тези двойки. Консервативната част на Америка, която е горе-долу около половината, подкрепя Тръмп и Ванс. Другата част на Америка, либералната, и това са щатите на небостъргачите, на Холивуд, на рока, на колежите, на интелигенцията, те подкрепят Харис и Уолц. Харис набра доста силна инерция, след като беше избрана да наследи Байдън. Байдън беше принуден да се оттегли в резултат на вътрешнопартиен преврат начело с Обама. Харис води в социологическите проучвания. В последните 5 социологически проучвания, които противопоставят пряко Харис и Тръмп, Харис води и в петте от един до четири процента. Това е доста заплашително за Тръмп. Ще видим, как ще отговори. И едно друго нещо искам да кажа.
Харис беше номинирана на 21 юли. Днес сме 7 август. Това са 17 дни, през които тя не е дала нито едно интервю. Дори на приятелски медии, обръща внимание Огнян Дъскарев.
Тя единствено ходи по митинги и чете от телепортър.Това е много показателно: защо се страхува Харис да даде интервю? Много просто: дори и приятелските медии като BBC, CNN и прочие ще я попитат: тя не поема ли отговорност за 3 години и 7 месеца катастрофално управление на Байдън? Байдън е най-слабият президент на САЩ след Втората световна война. А Харис е вицепрезидент. Като такава тя пусна 11 милиона незаконни емигранти през южната граница на САЩ с Мексико. Байдън още през март 2021 г. я назначи за отговорник по незаконната миграция. Но тя не си мръдна пръста за абсолютно нищо. Сега имаме 11 милиона незаконни емигранти. Тя би могла да бъде запитана: защо е против фракинга? А иска Пенсилвания да гласува за нея. В Пенсилвания фракингът е от много голямо значение. Може би някой журналист би я попитал: защо иска безплатна медицинска помощ и за незаконните емигранти. Защо тя през юли 2016 г. на събрание на американските мюсюлмани, заяви – цитирам по памет: нека да намерим смелост да се отречем от словосъчетанието „радикален ислям и терор“?
Или може би някой би искал да запита Харис: защо сравни Граничната служба на САЩ с Ку-клус-клан? Допълва Огнян Дъскарев.
И това е най-разобличаващото: защо тя и Уолц през юни 2020 г. призоваха да се събират пари за изплащане на гаранции на бунтовниците, които палеха магазини, палеха полицейски участък и разрушаваха обществена собственост? И защо в интервю от юни 2020 г. каза, че е добре да бъде намалено финансирането на полицията? И това по време, когато Америка се тресеше от бунтовете. Ето такива въпроси. Тя затова не ходи в медиите. Много голям срам е за американските, пък и за големите западни медии, че не я канят.
SN: Те може би я канят, но тя отказва.
За 17 дни не е дала нито едно интервю след най-значителния политически трус в САЩ след март 1968 г., когато се случи нещо подобно. Тогава Джонсън заяви, че няма да кандидатства за преизбиране. Причината беше войната във Виетнам. В същото време Тръмп ходи и дава интервюта в неприятелски медии, ходи по митинги и т.н.
SN: Можем ли да направим извода, че вътрешни, други причини ще определят избора за президент? А не неговата даденост, компетенции и проявите му досега?
Много се опасявам да не бъдат решени изборите, както бяха решени преди 4 години с някой друг камион с чували фалшиви бюлетини. Или такива, пратени по пощата. Ако това се повтори, не знам, какво ще се случи със САЩ. Засега няма никаква логика да спечели Харис. По простата причина, че тя е неразривна част от управлението на САЩ, което докара 21-22% инфлация. Това е същото управление, което пусна безпрепятствено 11 милиона емигранти.
Управлението на Байдън и Харис напечата трилиони долари. В момента Федералната банка на САЩ работи извънредно заради инфлацията, подчертава Огнян Дъскарев.
Има и още един любопитен факт, по който бих искала също да бъде запитана Харис. Два закона бяха приети по времето на Байдън и с които той се хвали. Но те докараха тази инфлация. Единият е Законът за намаляване на инфлацията, която всъщност се качи. Любопитното е, че тогава Сенатът се раздели 50 на 50. И нямаше как да бъде приет този закон, ако Харис не се беше намесила. В такъв случай според Конституцията на САЩ се намесва вицепрезидентът. И тя гласува да бъде приет този закон, който увеличи инфлацията. Другият закон, при който тя се намеси при подобен случай, беше за спасяване на Америка. Вследствие на тези два закона бяха напечатани трилиони долари, а това качи инфлацията на 22%. За тези неща тя трябва да отговори.
SN: Каква ще е политиката на бъдещия президент на САЩ по военните конфликти в Украйна и Близкия Изток? И тези конфликти биха ли могли да дадат отражение на кампанията и на изборите?
Не мисля, че ще бъде много голямо отражението. Защото американците по принцип се интересуват от вътрешната политика, отколкото от външната. Освен ако САЩ не участват в една война пряко. Тук не участват. Но несъмнено това ще има огромно значение за външния свят. Ако спечели Харис, ще продължи същото в Украйна. Конфликтът няма да бъде решен и ще продължат да загиват стотици хиляди.
Ако спечели Тръмп, мисля, че ще предприеме стъпки, за да организира международна конференция с участието и на двете страни – Русия и Украйна, казва Огнян Дъскарев.
С участието на страните, които подкрепят Русия: Китай, Индия, Бразилия, Египет, Саудитска Арабия, Южна Африка. И страните, които подкрепят Украйна – това е целият Запад, включително Австралия, Нова Зеландия и Канада. И той ще действа нещо като арбитър. Между впрочем по последните социологични проучвания американците са разделени – 48 на 47 процента, дали да продължава помощта за Украйна. 48% са за, 47% са против. Демократите много повече от републиканците искат да бъде продължена помощта за Украйна. Досега Щатите са дали около 200 милиарда долара на Украйна, включително с отпуснатите суми след анексията на Крим. И това е много щекотлив въпрос, защото не се знае много, къде отиват тези пари. Няма голяма отчетност.
SN: А за Близкия Изток?
За Близкия Изток политиката на Байдън и на Харис е твърде колеблива. Защото има много антисемити и антиционисти в САЩ. Поради тази причина Байдън спря някои оръжия за Израел. След като Нетаняху ликвидира двама лидери на „Хамас“ и „Хизбула“, Байдън каза, че това не помагало на преговорите и за освобождаването на заложниците. Докато Тръмп е открито произраелски. Мисля, че ако Тръмп стане президент, ще има доста големи трудности, за да спре и тази война в Близкия Изток. Тя е най-дългата война след Втората световна. Тя продължава от 1948 г. насам и дано да не се случи същото в Украйна.