Очакват ли ни по-високи изравнителни сметки за парно? От Асоциацията на топлофикационните дружества в България не очакват изненади по отношение на тях.
„От началото на юли до края на месец август всички абонати в България ще ги получат своите изравнителни сметки.Те касаят вече отминал период. Новите цени нямат нищо общо“, каза председателят на асоциацията Кремен Георгиев.
Според него, КЕВР ще регулира въпроса с преразпределение на разходите на Топлофикация – София.Повечето топлофикации в страната искат по-високи тарифи за парното и топлата вода от първи юли, но ТЕЦ – София, която е затънала в дългове, предлага намаление на сметките за парно.
„Топлофикациите залагат своите разходи със заключени формули. Получава се някаква стойност на цените на електрото и на топлото. В зависимост от това как са подредени тези разходи се определя цената на електричеството, което произвежда Топлофикация„, каза още той.
По думите му, за да иска Топлофикация-София по-ниско парно, значи трябва да иска да продава тока по-скъпо, което е кръстосано и не разрешено субсидиране.
От Топлофикация – Плевен също предлагат намаление на цената на парното.
„Причината е съвсем различна от тази в София, тъй като миналата година дружеството въведе в експлоатация много сериозни нови мощности за производство на електрическа и топлинна енергия, което увеличи нейната ефективност“, заяви Кремен Георгиев.
КЕВР трябва да реши окончателно какви ще са цените на парното и топлата вода до 30 юни, като от Асоциацията на топлофикационните дружества прогнозират, че няма да има повишение в цените.
SafeNews припомня, че топлофикациите в страната подадоха заявленията си за промяна в тарифите на парното, въпреки поредното поевтиняване на природния газ.
Поисканата цена за топла вода и парно в София е малко под 98 лева за мегаватчас. В момента тя е 137 лева, което означава, че поевтиняването в столицата ще е около 30 %.
По-ниска цена предлагат и дружествата в Плевен. Там сметките биха паднали с над 40%, тъй като в момента цената е около 97 лева, а новата предложена е 56 лева за мегаватчас.
Източник: БНР