Обрат след предложението на Силяновска за т.нар. „българско малцинство“ в Конституцията на РС Македония! Министър постави ново условие.
Часове, след като президентът на Република Северна Македония Гордана Силяновска – Давкова призова за Конституционни промени с отложено действие с условието Скопие да започне преговори с Брюксел е вписването на българите като „малцинство“ в Конституцията на страната министър от РСМ излезе с важно уточнение – условие към България.
Министърът на европейските въпроси на РС Македония Орхан Муртезани обяви, че промени в устава (конституцията) ще има, когато държавата му е сигурна, че няма да има вето.
Работим сериозно за преодоляване на проблемите ни в евроинтеграцията, а промени в конституцията на Република Северна Македония ще има, когато сме сигурни, че няма да имаме потенциално вето от България и когато намерим решение, което да гарантира приключването на този процес, заяви той днес.
„Правителството не работи само декларативно, а работи сериозно за преодоляване на проблема. Не е важно колко месеца ще трае това. Когато сме сигурни, че няма да имаме потенциално вето от България, тогава конституционните промени ще дойдат пред вас в парламента и ще остане само техническият въпрос да осигурим 80 гласа“, посочи Муртезани.
Министърът от албанската квота в правителството на РСМ подчерта, че новото правителство не блокира европейския път на страната, както твърди опозицията.
„Сякаш вие сте отворили всички глави и сега ние саботираме процеса, но това не е вярно. Има само разлика в подхода, който ние имаме, в сравнение с това, което е правено досега“, обърна се Муртезани към предходното правителство.
Той допълни, че настоящото правителство работи върху намирането на решение и по думите му това е съобщено на всички европейски и американски представители, посетили Република Северна Македония.
Източник: БТА
SafeNews припомня, че според редица наблюдатели у нас официалното българско настояване „българите“ да бъдат вписани в Устава (Конституцията) на Република Северна Македония би могло да се използва в бъдеще време отново срещу България.
Причината е, че от една страна България и нейните официални и научни институции, а и огромна част от световната академична общност не признават съществуването на отделна от българската т.нар. „македонска нация и етнос“ и т.нар. „македонски език“, а в същото време напрактика признават отделна „македонска нация и етнос“, настоявайки да се впишат и „българи“ в Конституцията при все, че в нея присъстват „македонци“.
Според редица мнения на запознати с отношенията на България с РС Македония, официалната трактовка на властите в РСМ и артикулирането в пространството на темата за „българско малцинство“ там, също обслужва македонистката и сърбоманската доктрина и страната ни не трябва да се подхлъзва по нея.