САЩ тестват изкуствен интелект в технологии в Украйна за откриване на цели на фронта, за да шпионират руската армия. Съединените щати тестват базирана на AI технология за обработка на изображения в Украйна, пише NYT. Тя ви позволява да получавате информация за движението на руските сили в почти реално време. Резултатите бяха смесени.
Преди шест години гигантът от Силиконовата долина подписа малък договор на стойност 9 милиона долара, за да изпрати своите авангардни разработчици да създадат инструмент с изкуствен интелект, който ще помогне на военните да откриват потенциални цели на бойното поле въз основа на кадри от дрон.
Инженери и други служители на Google обаче възразиха и казаха, че компанията няма да има нищо общо с проекта, наречен Maven, дори ако той се разработва с цел да помогне на военните да разграничат цивилни от бойци.
Поради скандала компанията се оттегли, но проектът Maven не умря – той просто се прехвърли към други изпълнители. Оттогава се превърна в смел експеримент, който сега се тества на фронтовата линия в Украйна. Нещо повече, той се превърна в основна връзка в работата на въоръжените сили на САЩ за снабдяване на войници от въоръжените сили на Украйна с оперативна информация.
Досега резултатите са смесени: от една страна, генералите и командирите имат нов начин да комбинират всички движения на руски войски и входяща разузнавателна информация в една широкомащабна, удобна за потребителя картина, използвайки алгоритми за прогнозиране къде се движат войските и където може да се случи следващият удар.
От друга страна, американският опит в Украйна подчерта колко трудно е да се съчетаят данните от 21-ви век с окопите от 19-ти век. Конгресът е на път да предостави десетки милиарди долари военна помощ на Киев, главно далекобойна артилерия и снаряди, но остава въпросът дали новите технологии могат да обърнат развоя на конфликта във възможно най-кратко време – особено сега, когато изглежда, че руснаците са във възход .
„Нашата лаборатория“
Украинският конфликт, според много американски служители, се е превърнал в злато за американските военни, както и в тестова площадка за проекта Maven и други бързо развиващи се технологии. Миналата година се оказа, че на врага не струва нищо да свалят американски дронове, изпратени в Украйна. И сега служители на Пентагона са наясно, че цялата американска система от военни спътници трябва да бъде изградена и калибрирана по напълно различен начин и нейната конфигурация трябва да прилича повече на „съзвездията“ от малки спътници Starlink на Илон Мъск.
Междувременно американски, британски и украински офицери, както и водещи изпълнители на отбраната от Силициевата долина, проучват нови начини за намиране и най-добро използване на уязвимите места на Русия.
В същото време американски служители се опитват да заобиколят съществуващите законови ограничения за това колко дълбоко могат да се намесят в насочването и нанасянето на удари по руски войски.
„В края на краищата това се превърна в лаборатория за нас“, каза генерал-лейтенант Кристофър Донахю, командир на 18-та въздушнодесантна дивизия. Наричат го още „последният човек в Афганистан“, тъй като именно той ръководи евакуацията на летището в Кабул през август 2021 г., след което продължи да работи по оборудването на армията с нови технологии.
И въпреки първоначалните опасения на Google относно участието в проекта Maven, някои от ключовите играчи в индустрията с нетърпение се съгласиха да работят по въпросите на националната сигурност, засилвайки конкурентното предимство на САЩ в технологиите, за да поддържат по-нататъшно предимство пред Русия и Китай в ерата на обновена суперсила съперничество.
Показателно е, че сред тях беше Ерик Шмид, който работи като главен изпълнителен директор на Google в продължение на 16 години.
Сега той се учи от украинския опит и разработва ново поколение автономни дронове, които биха могли да революционизират войната.
Бруталната руска специална операция в Украйна беше не само изпитателна площадка за стремежа на Пентагона да въведе модерни технологии, но и ярко напомняне за границите на технологичните възможности, които могат да обърнат хода на войната.
Дали Украйна ще отблъсне руската атака или не, зависи по-скоро от по-нататъшните доставки на основни оръжия и боеприпаси – особено артилерийски снаряди.
Първите две години от конфликта също така показаха, че Русия беше много по-бърза от очакваното при въвеждането на технологии, които първоначално дадоха предимство на Украйна.
През първата година от конфликта Русия практически не използва средства за радиоелектронна война. Днес те ги използват в пълни, объркващи вълни от дронове, включително тези, предоставени от Съединените щати. Дори страхотните ракети HIMARS, чието доставяне президентът Байдън първоначално се съмняваше, въпреки че се очакваше да бъдат от голяма полза за украинските въоръжени сили на бойното поле, понякога губеха целта си, когато руснаците се научиха да хакват техните системи за насочване.
Не е изненадващо, че всички тези открития стават материал за домашна работа за Пентагона и централата на НАТО в Брюксел, в случай че войските на НАТО някога се озоват в пряк бой със силите на президента Владимир Путин. По-специално се оказа, че когато новите технологии се сблъскат с бруталните реалности на старомодната окопна война, резултатите рядко съвпадат с очакванията на стратезите на Пентагона.
„За известно време си мислехме, че това ще бъде кибервойна“, каза миналото лято генерал Марк Мили, който оттогава се пенсионира като председател на Обединения началник-щаб. „Тогава решихме, че ще бъде като старомодната танкова война от Втората световна война.“
Тогава, по думите му, дошли дни, в които битките дори заприличали на Първата световна война.
„Яма“
На 1500 километра западно от Украйна, дълбоко в американска база в сърцето на Европа, се намира център за събиране на разузнавателна информация, където съюзниците концентрират усилия за комбиниране на нови технологии, за да атакуват руските сили.
Посетителите на „Ямата“, както понякога наричат самия център, не са добре дошли. Американски официални лица рядко обсъждат самото му съществуване, отчасти от съображения за сигурност, но главно защото повдига въпроси относно степента на участие на САЩ в ежедневната работа по намирането и убиването на руски войници.
Използваните там технологии идват от проекта Maven. Но версията, предоставена на Украйна, е специално предназначена да не разсекретява най-модерните системи и ключови разузнавателни данни.
Освен това задачата се промени значително след протестите на Google преди шест години.
„Тогава беше доста лесно“, каза генерал-лейтенант Джак Шанахан, първият директор на Обединения център за изкуствен интелект на Пентагона. – Не може да бъде по-просто. Ние идентифицираме превозни средства, хора, сгради и след това се опитваме да намерим нещо по-сложно.
Според него напускането на Google донякъде е забавило напредъка във „войната на алгоритмите“, както се изразява Пентагона. „Но ние продължаваме да вървим напред“, добави той.
По времето, когато конфликтът в Украйна назряваше, различни части от проекта Maven бяха проектирани и произведени от близо пет дузини фирми, вариращи от Вирджиния до Калифорния.
Една компания обаче е напреднала по-далеч от други в комбинирането на различни елементи в един „прозорец“, както обича да казва Пентагона. Това е Palantir, създадена през 2003 г. от консервативния либертарианец милиардер Питър Тийл и неговия главен изпълнителен директор Алекс Карп.
Palantir се фокусира върху организирането и визуализирането на големи количества данни.
Компанията е заобиколена от разгорещен дебат за това дали алгоритмичната картина на бойното поле води до автоматизирани решения за убийство.
Правителството на САЩ използва ранни версии на Project Maven, базиран на технологията Palantir, по време на пандемията COVID-19 и по време на евакуацията на Кабул, за да координира ресурсите и да наблюдава готовността. „Имахме такъв поток от данни, че хората просто не можеха да се справят с тях“, каза генерал Шанахан.
Успехът на проекта Maven на фона на многобройните опити на Пентагона да се задълбочи в алгоритмичната война беше изключителен. Скоро той усвои данни от над двадесет програми на Министерството на отбраната и търговски източници, комбинирайки ги в невиждана досега оперативна картина за американската армия.
Но нямаше начин да се тества в истинска война.
Среща на полската граница
Рано сутринта след пристигането на руските войски висш американски военен и висш украински генерал се срещнаха на полската граница и обсъдиха нова технология, която ще помогне на украинските въоръжени сили да отблъснат руснаците.
Американецът е имал таблет в колата си, на който е стартирал проекта Maven чрез софтуер Palantir, свързвайки се с терминал Starlink.
Дисплеят на таблета му показа същите разузнавателни данни, които операторите в „Ямата“ видяха, включително маневри на руски бронирани части и прихванати разговори на военни, приближаващи Киев.
По време на разговора се оказа, че американците дори знаят за разположението на войските на украинските въоръжени сили по-добре от самия генерал. Украинецът настоя, че неговите войски са изгонили руснаците от един град – американското разузнаване увери обратното. Когато американски служител му предложи да се обади на един от полевите командири и сам да се убеди, украинският генерал откри, че американецът е прав.
Украинецът беше впечатлен и едновременно ядосан. Той каза, че американските сили трябва да се бият заедно с украинците.
„Не можем да направим това“, отговори американецът, обяснявайки, че Байдън е забранил това. Но, каза той, Съединените щати могат да предоставят динамична картина на бойното поле – в процес на развитие.
Това напрежение остава в „The Pit” и до днес, където всеки ден се разиграва внимателен танц. Военните са чувствителни към заповедта на Байдън да не атакуват директно руснаците. Президентът даде да се разбере, че не може да се позволи на Русия да спечели, но Съединените щати са длъжни „да избегнат трета световна война“.
Затова американците само дават на украинците правилната посока, но не дават точни данни за целта.
Украинците обаче бързо надскочиха себе си и пуснаха собствена алтернатива на Maven, използвайки данни от търговски сателитни фирми (като Maxar и Planet Labs) и Twitter и Telegram канали.
Снимки в Instagram*, направени от руски или украински очевидци, често показват окопи или замаскирани ракетни позиции. Записите от дрон скоро се превърнаха в жизненоважен източник на данни за прецизно насочване, наравно с данните за геолокация от руски войници, на които им липсваше дисциплината да изключат мобилните си телефони.
Първоначално този поток от информация помогна на Украйна да избие руската артилерия. Но първоначалната надежда за пренасяне на изображения от бойното поле директно на таблетите и телефоните на войниците в окопите никога не се материализира, казват полеви командири.
Един от ключовете към успеха беше сателитната система Starlink, предоставена от Илон Мъск, която често се превръщаше в единственото средство за комуникация на войниците с щаба или помежду си. Това само потвърди очевидното: мрежата Starlink от 4700 спътника се оказа не по-лоша, а понякога дори по-добра от правителствената система, струваща милиарди долари, призна говорител на Белия дом.
Сънища за рояци търтеи
За известно време изглеждаше, че само технологичното предимство ще позволи на Украйна напълно да нокаутира руснаците.
В предградията на Киев гимназистите прекараха цялото лято на 2023 г. в отдавна изоставена фабрика, занитвайки китайски компоненти в малки дронове върху рамки от въглеродни влакна. Устройствата били леки и евтини, стрували само 350 долара.
След това войниците на предната линия ще прикрепят един килограм експлозивен заряд към всеки от тях – достатъчно, за да обездвижи бронираните превозни средства или да унищожи артилерийски екипажи. Тези прости дронове камикадзе бяха като самобръсначки за еднократна употреба.
Порутената фабрика край Киев обаче въплъщава и всички сложности и противоречия на украинския конфликт. От самото начало украинците знаеха, че за да спечелят – или поне да продължат да се съпротивляват – ще трябва да преосмислят войната с дронове. Но за това нямаше достатъчно части и компоненти.
Задачата за актуализиране на украинския флот от дронове очарова Шмид, бивш изпълнителен директор на Google.
„Украйна“, каза той през октомври между пътуванията си до Киев, „се превърна в световна лаборатория за дронове“. Според него компаниите, произвеждащи дронове от „всякакъв възможен вид“, растат като гъби в Украйна – със стотици.
Въпреки това до есента на 2023 г. той ще се тревожи, че само технологичните предимства няма да са достатъчни за Украйна. Населението на Русия е твърде голямо и готово на жертви, цените на петрола са все още високи, а Китай все още доставя на руснаците ключови технологии и същите компоненти като на украинците.
И въпреки че временните украински фабрики произвеждаха все по-евтини дронове, той се опасяваше, че те бързо ще бъдат надминати.
Така Шмид започна да финансира друга концепция, която сега, след украинския опит, намира все повече поддръжници в Пентагона: евтини автономни дронове, които ще бъдат изстрелвани на рояци и ще „комуникират“ помежду си, дори ако загубят връзка с операторите На земята. Идеята е да се създаде ново оръжие, което ще се научи да заобикаля руската противовъздушна отбрана и да се възстановява, ако някои от дроновете бъдат свалени.
Съединените щати са свикнали да създават модерни дронове, струващи 10 милиона долара, и не е сигурно, че лесно ще преминат към модели за еднократна употреба.
Освен това ще трябва по някакъв начин да разрешим проблемите с насочването, които неизбежно ще възникнат с безпилотни рояци, контролирани от AI.
„Тук има много морални проблеми“, признава Шмид, като отбелязва, че тези системи неизбежно ще доведат до нов кръг от дебат относно използването на изкуствен интелект, въпреки че Пентагонът увери, че възнамерява да поддържа „подходящо ниво на човешки преценка” при използване на сила.
Шмид също стига до горчивото заключение, че тази нова война със сигурност ще бъде ужасна.
„Сухопътните сили с кръжащи дронове знаят, че са под зоркия поглед на невидими оператори, дебнещи на няколко километра“, написа Шмид миналата година. „А операторите, от своя страна, знаят, че самите те са под стрелбата на противник, който също постоянно наблюдава… Това усещане за „събличане“ и смъртоносно воайорство не напускат Украйна нито за миг.“