С пожелание Съветът да бъде полезен за страната, нацията и особено за градовете, които са преживели земетресения или са застрашени от земетресения, Ердоган благодари на всички, които ще допринесат със своите знания, изводи и предложения, предаде БГНЕС.
„Ще използваме най-пълноценно преговорите, които ще се проведат по време на Съвета за закона за земетресенията, за който започнахме подготовка. Нашата цел е да осигурим най-важния инструмент, с който разполагаме, срещу последствията от земетресенията, които заплашват нашите хора и градове. Да създадем необходимите законови промени, които ще осъществят трансформацията на градовете по най-здравословния, бърз и справедлив начин“.
Подчертавайки, че учените, някои от които са в Съвета, всеки ден предупреждават обществеността за приближаващата опасност, Ердоган каза следното:
„Като изпълнителна власт ние се вслушваме във всяко предупреждение. Със закона, който ще бъде приет, законодателната власт, т.е. нашият парламент, ще е изпълнил своята част. Вярвам, че съдебната власт ще участва в този процес с разбиране, което улеснява, а не усложнява работата. Очакванията ни от нашите граждани, живеещи в местата, където се извършва градска трансформация, са държавата да ги защитава с всичките си сили. Не трябва да забравяме, че всеки проект за градска трансформация, който се забавя поради дребни сметки или искания, които няма да доведат до никакви постижения, ще резултира в разрушени сгради, загубени животи, помрачено бъдеще и разбити надежди, когато се сблъскаме с евентуално земетресение“.
Турският държавен глава заяви, че намира за полезно да припомни един факт, който експертите често споменават.
„Както знаете, на картата на земетресенията в нашата страна има определени разломни линии. В продължение на много години проучванията, свързани със земетресенията, се провеждат в съответствие с тези карти. Напоследък обаче на много места, където според тези карти не би трябвало да има трусове, се случиха такива. Ето защо сега трябва да приемем всички 81 провинции на нашата страна за земетръсни зони и да проведем проучвания. При земетресенията от 6 февруари, най-голямото бедствие в историята на страната ни, видяхме, че значителна част от конструкциите в нашите градове не са в състояние да издържат на бедствие от подобен мащаб“.
Повече от 90 % от сградите, разрушени при земетресенията на 6 февруари, са построени преди 1999 година.