Ето поста на BIRD.BG във Фейсбук, който SafeNews публикува без редакторска намеса:
Разкритията на BIRD.BG по случая, са подкрепени, както винаги, с документи:
Асен Василев е подал през 2022 г. декларация за имуществото си през предишната 2021 г. В която са открити несъответствия, стана ясно от регистъра на КПКОНПИ. Василев, Даниел Лорер и Николай Събев са единствените министри от правителството на Кирил Петков, при които са открити несъответствия в декларациите.
Освен неверните декларации за собствеността на Акселберт, налице е и невярната декларация на Асен Василев. В която той изрично е посочил, че не е управител на търговски дружества.
На 17 май 2021 г. Асен Василев подава декларация за съвместимост. В която твърди, че не упражнява търговска дейност и не е управител или представител на фирми.
Това не е вярно към този момент. Тъй като от справката на Комисията по финансите на BVI се вижда още, че Василев е останал директор на “Акселберт” до 28 юли 2021. Или два и половина месеца след като встъпи като служебен министър в правителството на Стефан Янев на 12 май 2021 г.. Следващият директор не е известен. Но последният е американския гражданин Себастиан Бретшнайдер (Sebastian Bretschneider), който встъпва през май 2022 г. Както стана ясно от предишна публикация.
Себастиан Бретшнайдер претендира за вземане на 5 милиона лв. от “СТВ Консълтинг“, бивша българска фирма на Асен Василев. Той е запорирал нейните сметки.
Но преди запора фирмата успява да се освободи от имота си на ул. Чаталджа 3. Като го продава на Станислава Арнаудова – Кралицата на Винетките. Продадените имоти обаче са били обезпечение за заем, даден от Бретшнайдер на “трето лице”, което не е известно до момента.
Информацията, че Асен Василев е краен собственик на “Акселберт” стои до момента и в българския Търговски регистър. Миналата година BIRD отправи запитване по реда на ЗДОИ до финансовото министерство дали Асен Василев продължава да има връзка с “Акселберт”.
Официалният отговор се получи на 25/09/2023 и той гласи следното:
Към настоящия момент г-н Асен Василев не е представител и не е собственик на „АКСЕЛБЕРТ” ЕООД.
Това очевидно не е вярно според наличните официални вписвания. Промяна в собствеността на Akselbert Ltd не е вписана в регистъра на Британските вирджински острови. И съответно няма как да бъде вписана и в българския Търговски регистър. Тъй като там трябва да се подадат официални документи, удостоверяващи факта на смяната на собствеността.
Парадоксът на ситуацията е и в това, че министърът на финансите има отговорности и по линия на противодействието на прането на пари и прилагането на ЗМИП. Именно по силата на този закон собствениците на офшорни фирми са длъжни да ги декларират.
България не е добър пример за борбата срещу прането на пари. И неотдавна изпадна в сивия списък на държавите, в които тези практики са разпространени. Това влияе негативно на българския бизнес и на банковите трансакции с чужбина. Които стават обект на засилен контрол от страна на чуждите банки.
Още новини четете в секция България