Ясни са министрите в новия служебен кабинет. Шест дни преди посочената от президента Румен Радев крайна дата за избор на кабинет, служебният министър-председател Горица Кожарева-Грънчарова избра своите министри. Той ще бъде дежавю (почти) на сегашното правителство на Димитър Главчев.
Единственият на 99% сигурен, че няма да продължи да изпълнява длъжността си министър, е началникът на МВР Калин Стоянов.
Самият той взе участие в протест на полицаи “против политическата намеса в МВР”, провел се пред парламента, помещаващ се в бившия Партиен дом.
Стоянов благодари на излезлите да го подкрепят служители на реда и съзря, че зад натиска за отстраняването му стоят политици, които с “ала-бала” искат да си “върнат 300 000 изгубени гласа”, визира ППДБ той.
„Това е протест срещу опита на провалените политици да овладеят държавата, да си намерят свой „ала-бала“ министър, за да си възстановят загубените 300 хиляди гласа“. Така вътрешният министър Калин Стоянов коментира демонстрацията пред парламента в негова защита.
Протестът се проведе насред полицейски сирени и множество обикновени граждани, дошли да заявят своята позиция.
Грънчарова-Кожарева, която трябва да представи на президента Румен Радев състава на правителството си до 19 август, е провела разговори със сегашните министри от кабинета “Главчев”, но и с други експерти. Според източници съставът в крайна сметка обаче остава същият, изключвайки Калин Стоянов.
Ясни са министрите в кабинет „Кожарева“
Разбира се, с възможности за козметични промени, но не и в най-важните министерства.
Основното питане на бъдещия премиер Грънчарова-Кожарева, която ще бъде втората жена на тази длъжност в историята на България, към сегашните министри е било дали биха останали на поста си. Но все пак с уговорката, че последната дума има тя.
С тръгването на Главчев се овакантява и постът на министър на външните работи. Той ще бъде зает от Иван Кондов, сегашен заместник министър в МВнР, който бе на тази си длъжност и по времето на служебните кабинети на президента Радев.
Той е дипломат от кариерата, бивш посланик на Република България в Кралство Испания, както и бивш шеф на дирекция “Протокол” в президентската институция в периода 2012-2016 година по времето на Росен Плевнелиев.
Финансовият министър Людмила Петкова ще остане на поста и в следващия служебен кабинет.
Тя е била поканена от номинираната за премиер Горица Кожарева и поканата е била приета. Информацията беше потвърдена и от самата Петкова.
Очаква се Людмила Петкова да запази и вицепремиерския пост.
Мотивите са запазването на стабилност във ведомството с оглед на това, че новото Народно събрание, което ще се конституира около началото на ноември, започва работа в края на текущата фискална година и ще се занимава на първо място с държавния бюджет за следващата 2025 година, който е основен приоритет, поне според заявките на основните политически сили.
Петкова е експерт с дългогодишен опит във финансовата и данъчната сфера, като 15 години е работила и в Националната агенция за приходите (НАП).
По всяка вероятност длъжността си ще продължи да изпълнява и военният министър Атанас Запрянов, както и колегата му шеф на транспортното ведомство Георги Гвоздейков. До голяма степен това се отнася и до останалите министри.
“Промени, разбира се, не са изключени, но няма да се нарушава работата на основните министерства със смяна на ръководителите им”, сподели нашият източник, запознат с преговорния процес, воден от бъдещия премиер Грънчарова-Кожарева.
Ето какъв беше служебният кабинет на Димитър Главчев, който остава почти същият:
Министър-председател – Димитър Главчев
Заместник министър-председател и министър на финансите – Людмила Петкова
Министър на вътрешните работи – Калин Стоянов
Министър на регионалното развитие и благоустройството – Виолета Коритарова
Министър на труда и социалната политика – Ивайло Иванов
Министър на отбраната – Атанас Запрянов
Министър на външните работи – Стефан Димитров
Министър на правосъдието – Мария Павлова
Министър на образованието и науката – Галин Цоков
Министър на здравеопазването – Галя Кондева
Министър на културата – Найден Тодоров
Министър на околната среда и водите – Петър Димитров
Министър на земеделието и храните – Кирил Вътев
Министър на транспорта и съобщенията – Георги Гвоздейков
Министър на икономиката и индустрията – Петко Николов
Министър на иновациите и растежа – Росен Карадимов
Министър на енергетиката – Владимир Малинов
Министър на електронното управление – Валентин Мундров
Министър на туризма – Евтим Милошев
Министър на младежта и спорта – Георги Глушков
Източници – Труд, NOVA